Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

06 червня 2017
Буковинці можуть видати свої книги за кошти обласного бюджету


Вікторія Саранчук, головний спеціаліст відділу інформаційної діяльності Чернівецької обласної державної адміністрації.
 
«БВ»: Один із напрямів роботи відділу – підтримка книговидання. Розкажіть, будь ласка, детальніше про цю діяльність

В.С.: У нас діє обласна програма, яка спрямована на розвиток книговидавничої сфери і має, зокрема, на меті надати організаційну та фінансову підтримку місцевим авторам у виданні їх творів.
Тобто у цій програмі зацікавлені і безпосередньо самі автори, і видавництва, які отримують фінансування, і читачі, чиї інтереси ми задовольняємо, забезпечуючи якісною і цікавою літературою.


До того ж, книги, які ми підтримуємо, не завжди є комерційними, але, поряд з тим, вони є соціально важливими, мають наукову та культурну цінність. Обласна адміністрація укладає угоду з видавництвом на друк, викуповує ці книги, передає їх в бібліотеки області, і там з ними вже може ознайомитися кожен охочий.

 

«БВ»: Якими цікавими книгами можете похвалитися?
В.С.:
Для прикладу, з останніх видань – дуже гарна книга-альбом «Писанки наших бабусь», де представлено колекцію писанок Юрія Ференчука – нашого видатного земляка, воїна УПА, в’язня сталінських концтаборів, письменника, художника і етнографа. Це понад 1700 унікальних зразків писанок, які він змалював, мандруючи Буковиною. Книга досить дорога і коштує близько 400-500 гривень, тому, відповідно, не всі можуть дозволити собі її купити, а у бібліотеці до неї буде вільний доступ.


Завдяки програмі ми підтримали і видали чотири томи зібрання творів Ольги Кобилянської (загалом їх заплановано десять-одинадцять), якими також маємо поповнити бібліотечні фонди. Побачило світ зібрання творів Юрія Федьковича у чотирьох томах. Надзвичайно цікавою і неординарною є книга про Чернівецький обласний музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської. Загалом за час існування програми видано досить багато різної літератури – краєзнавчої, науково-дослідницької, художньої.

 

«БВ»: Який шлях має пройти автор, щоб його книга побачила світ?
В.С:
Насправді все досить просто. Автор повинен прийти до нас у відділ, принести вже готовий макет книги, подати заявку у будь-якій формі і кошторис від видавництва. Коли всі заявки подано, їх розглядає експертна рада і приймає рішення, кого з авторів підтримати. Заявки починаємо приймати з початку року. Кінцевий термін подання – до 20 травня поточного року. Тих, хто не встиг цього зробити до завершення терміну, ми переносимо на наступний рік.

 

«БВ»: Хто входить до складу експертної ради і як відбувається розгляд матеріалів? За якими критеріями визначають переможців?
До експертної ради входять представники обласної державної адміністрації, обласної ради, наукових установ, освітніх закладів, творчих спілок, бібліотек, поліграфічних підприємств області. Члени ради на засіданнях вивчають та аналізують актуальність, тематичну спрямованість, зміст та якість видавничих проектів, висловлюють свої зауваження, після чого приймають те чи інше рішення.  Беруться до уваги також і видавництва – перевага, безумовно, надається місцевим, адже Програма націлена на те, щоб підтримати видавництва Чернівецької області і чернівецьких авторів.


Склад Ради було дещо оновлено, ми ввели молодих експертів, у яких зараз дещо інакші, можливо, більш сучасні вимоги і до змісту, і до оформлення книжок. До речі, під час засідань доволі часто виникають активні обговорення, дискусії, члени журі не завжди бувають одностайними у прийнятті рішень, але у цьому теж є позитив, адже все відбувається досить незалежно. Не завжди можна передбачити, що підтримають експерти, тому що різні люди, різні книги, різні думки. Якщо рукопис в цілому отримав позитивні відгуки, далі вже приймається рішення про виділення коштів.

 

«БВ»: Чи доводиться зустрічатися із якимись складнощами у процесі?
 В.С.:
В основному, вони пов’язані з фінансуванням. Минулого року ми отримали тільки близько третини коштів із запланованих. Впродовж року нас ще дофінансовували, зокрема додали кошти на видавництво четвертого тому творів Ольги Кобилянської та двох літературних журналів – «Буковинського журналу» і «Буковинської ластівки».
Є проблема і з фінансуванням районних програм, на які районні ради виділяють зовсім мало коштів. Насправді книги дуже дорогі. Наприклад, кошторис 500 примірників книги складає 90 тисяч гривень, а на програму закладено всього 8 тисяч. Або гроші не виділяються зовсім. Через це трапляються доволі прикрі ситуації, коли навіть з нашою допомогою автор не може видати книгу, яка  дійсно є важливою і має наукову цінність.

 

 «БВ»: Окрім книговидання над якими ще напрямками працюєте?
В.С.:
Насамперед, це популяризація української книжки, розвиток і підтримка читацької культури. Щорічно ми організовуємо виставки-ярмарки книжкової продукції, започатковано  книжковий фестиваль  «БукФест», який цьогоріч відбувався вже вдруге. Захід тривав протягом 26-27 травня і був присвячений 100-річчю від дня народження письменника, літературознавця, фольклориста, педагога, громадського та культурного діяча Михайла Івасюка. В рамках фестивалю мешканці Буковини та гості мали нагоду поспілкуватися з багатьма відомими письменниками, взяти участь у літературних читаннях та презентаціях, відвідати низку виставок та інших літературно-мистецьких заходів, а також придбати книги безпосередньо від видавців.

 

«БВ»: Що плануєте у перспективі?
В.С.:
Продовжувати і далі працювати у цьому напрямку. Хочемо залучати до участі в Програмі більше письменників, зокрема молодих авторів, адже чим більше буде гарних творів, тим кращими книгами поповнюватимуться бібліотеки.

 

«БВ» Де можна дізнатися про умови участі в Програмі?
В.С.:
Вся інформація про умови участі є на сайті Чернівецької обласної державної адміністрації у рубриці «Книговидання».

 

Розмову вела Лілія Халавка

 

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook