Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

14 червня 2017
Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Антонович Володимир Боніфатійович (1834 – 1908)

А.М. Круглашов


Видатний український історик, археолог, археограф, етнограф та один із лідерів«громадівського» руху в Україні Володимир Боніфатійович Антонович народився 30 січня 1834 р. у бідній польській шляхетській родині. Навчався у в Одесі, Рішельєвському ліцеї, вищу освіту здобув у Київському університеті Св. Володимира. Спершу він закінчив там медичний факультет, бо на здобутті фаху лікаря наполягала його мати, навіть попрацював після того деякий лікарем практично. А потім успішно закінчив історико-філологічний факультет.


З 1862 р. починається його активна громадсько-політична діяльність, він приєднується до групи українсько-польських хлопоманів, що привело до радикальної зміни його суспільно-політичних поглядів. Приходить до висновку про необхідність посвятити своє життя служінню «простому народу», а саме українцям, вбачаючи в цьому шлях до повернення історичного боргу представників привілейованого стану експлуатованому сторіччя ними селянству. Свої погляди викладає на сторінках петербурзької Основи», у визначаль- ній для його подальшої діяльності праці «Сповідь». Стає одним із організаторів «Київської громади». З 1863 по 1880 рр. працює головним редактором Тимчасової комісії для розгляду давніх актів у Києві. 1870 р., після успішного захисту магістерської дисертації, присвяченій дослідженню історії козацтва на Правобережній Україні, запрошений на викладацьку роботу до Київського університету. Обіймав посаду доцента, а з 1878 р., після здобуття докторського ступеня й професора кафедри російської історії. У 1880 – 1883 рр. був деканом історико-філологічного факультету того ж університету. Викладів у ньому до 1901 р.курси з давньоруської історії, історії Литовської доби, історії Галицької Русі, історії українського козацтва, й деякі інші основні та допоміжні історичні предмети. Здійснював значну за обсягом і своїм значенням наукову та культурно-освітню роботу.

 

Був головою Історичного товариства Нестора-літописця, хранителем Мінцкабінету університету. Брав участь у підготовці до друку багатотомного видання «Архіву Південно-Західної Росії», заснування та видання журналу «Київська старовина». Видатна заслуга Антоновича полягає у створенні першої в Україні національної історичної школи, до якої належали такі видатні науковці як О. Андрієвський, Д. Багалій, Ф. Вовк, М. Грушевський, М. Дашкевич, М. Довнар-Запольський та деякі інші. Суспільно-політична позиція Антоновича часом викликала нарікання з боку його товаришів зі служінню українській справі. Вони дорікали йому надмірною обережністю та навіть страхом за себе й свою особисту безпеку. Такі докори висловлювали окремі його товариші по «Громаді», зокрема О. Кістяківський та М. Драгоманов. Автору цього тексту довелось вивчати архівні справи В. Антоновича, серед яких були й анонімні доноси на нього, де «доброзичливцями» вказувалось царському начальству на його справжню роль «небезпечного лідера українофільства». Адміністрація реагувала на ці сигнали таємними перевірками та стеженням за професором, але знайти докази його антиурядової діяльності не вдавалось і ці справи закривались за відсутністю доказів. Більше того, Антонович був удостоєний і високих державних нагород, серед яких була ордени Св. Володимира та Св. Анни. Таким чином, його конспіративна стратегія забезпечила йому фізичне виживання та можливість, нехай й у досить обмеженій формі та засобах, продовжувати свою наукову та організаційну діяльність.


Авторству В. Антоновича належить близько 300 наукових праць, серед яких «Дослідження про козацтво за актами 1500 по 1648», «Дослідження про міста в Південно-Західній Русі за актами 1432-1798», «Монографія з історії Західної та Південно-Західної Росії», «Дослідження про гайдамацтво за актами 1700-1768». Цінне наукове значення мала підготовлена та видане ним разом із М. Драгомановим у двох томах фундаментальне етнографічне дослідження «Історичні пісні малоруського народу», до речі удостоєне Уваровської премії Російської імператорської Академії наук. Після розриву з Драгомановим у середині 1880-х років, та наростанням критики на його адресу з боку молодих «громадівців» починає втрачати інтерес до суспільно-політичної діяльності. Тим не менше не відходить від громадських справ повністю і у другій половині 1890-х рр., разом із відомим письменником і громадським діячем О. Кониським засновує всеукраїнську політичну організацію, що мала на меті об’єднання українських сил усієї Російської імперії. 1897 р. відбувається її установчий з’їзд, до організації приєднується й київська «Громада». З цієї організації у 1904 р. було утворено «Українську демократичну партію». Помер В. Антонович 21 березня 1908 р. і похований на Байковому кладовищі у Києві.


Щодо суспільно-політичних поглядів В. Антоновича, треба відзначити їх відносну поміркованість та обмеженні кола джерел, в яких він висловлював свої політичні переконання. Його безумовною заслугою перед Україною була його доволі чітка й послідовна національна орієнтація. Він чи не першим серед українських істориків свого часу, який виступив з концепцією української національно-культурної самобутності, саме він увів у науковий обіг термін «Україна-Русь», розвинутий незабаром у цілісну історіософську концепцію його учнем М. Грушевським. Досліджував українську історію, щоби вивчати в ній особливості побуту та інституційного розвитку українського народу від найдавніших часів, в тому числі його власні самоврядні традиції, стверджуючи самостійність і самобутність українського народу. Величезне значення приділяв освітній та культурній праці зі збереження національної спадщини та захисту самобутності українців. Був невтомним борцем за захист української мови і врешті-решт прислужився до зняття низки обмежень, встановлених Емським Указом 1874.


З недовірою та критичними застереженнями ставився до російських впливів на національну культуру України, вбачаючи в ній джерело загроз денаціоналізації та асиміляції українців, протиставляв цим впливав необхідність розвитку безпосередніх контактів України з культурою Західної Європи та світу. Був одним із теоретиків та практичним організатором праці з зміцнення духовної єдності українців, вбачаючи в Галичині необхідний плацдарм для розгортання боротьби за українську справу. Активно долучався, хоча й залишаючись переважно в тіні, до окремих політичних акцій українських суспільно-політичних сил у цьому регіоні, зокрема його вважають одним із ініціаторів політики українсько-польського порозуміння у вигляді політики так званої нової ери. Акція принесла обмежену користь і завершилась новим українсько-польським протистоянням. Водночас боявся наслідків політизації та радикалізації українського руху в Наддніпрянщині і наполягав на його самообмеженні переважно освітніми та культурницькими завданнями. В царині політичної програми для майбутньої України віддав належне ідеям федералізму, зокрема у формі створення Слов’янського Союзу, але при цьому – без участі росіян, з якими не бачив можливим досягнення рівноправності. Щодо ідеалів державної самостійності України, то буде перебільшенням вважати В. Антоновича прихильником цієї ідей та відповідної політичної програми. Вважав сучасних йому українців ще не готовими ані до самостійної державності, ані до успішної боротьби за неї. Поділяв багато з ідей народницької школи в історіографії та в суспільно-політичній програмі діяльності українського національного руху. Його погляди на державу, право та управління залишаються дискусійними, нерідко трактованими однобічно, чи то з апологетичного чи то з критично-негативного погляду і потребують подальшого вивчення та сучасного переосмислення.


Основні праці: Антонович В. Записка в справі обмежень української мови (укр. переклад Т. Щербань) // Вісник АН України. – 1992. – №9. – С. 91 – 94; Антонович В. Б. Про Козацькі часи на Україні / післям. М. Ф. Слабошпицького ; комент. О. Д. Василюк та І. Б. Гирича. – К.: Дніпро, 1991; Антонович В. Б. Моя сповідь: Вибрані історичні та публіцистичні твори / упор. О. Тодійчук, В. Ульяновський ; вст. ст. та коментарі В. Ульяновського. – К.: Либідь, 1995.

 

Джерела:


Гордієнко Д. З листування Дмитра Айналова з українськими діячами (листи до В. Антоновича, В. Ляскоронського, К. Широцького, В. та Н. Лазурських та В. Маслова) // Софія Київська: Візантія. Русь.Україна. Вип. II: Збірка наукових праць, присвячена 150-літтю з дня народження Дмитра Власовича Айналова (1862–1939 рр.) / Від. ред. д. іст.наук, проф., чл.-кор. НАН України П. С. Сохань; упоряд. Д. С. Гордієнко,
В. В. Корнієнко. – К., 2012. – С. 65 – 95;

 

Кіян О. І. Життєвий та творчий шлях В. Б. Антоновича // Український історичний журнал. – 1991. – №2.– С. 64 – 76; Ульяновський В., Короткий В. Володимир Антонович: образ на тлі епохи. – К. : Міжнар. фінансова агенція, 1997.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Ірина Верещук: Чернівецька область є прикладом для формування ветеранської політики Соціальна підтримка учасників АТО/ООС, Захисників і Захисниць та членів їх сімей у 2023 році Наталія Алюшина: Реформи оплати праці на державній службі Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Особливості захисту населення у випадку радіаційного ураження. Нормативно-правова база в сфері радіаційної безпеки Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook