Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

20 вересня 2016
Друга хвиля об’єднання громад на Буковині: стан та перспективи

Сьогодні в області триває друга хвиля об’єднання громад. Про те, як відбувається цей процес, чим відрізняється ця хвиля від першої, а також про те, як живуть об’єднані раніше громади, розповідають експерти Офісу реформ Асоціації міст України в Чернівецькій області.

 

Ольга Чепель, регіональний консультант з правових питань АМУ у Чернівецькій області – проект ПУЛЬС:
Восьмого вересня Верховною Радою України розглядався так званий децентралізаційний пакет, зокрема до розгляду було включено наступні законопроекти: «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»,  «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування окремих адміністративних зборів до місцевих бюджетів», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо добровільного приєднання територіальних громад», «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо добровільного приєднання територіальних громад», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов зміни меж районів у процесі добровільного об'єднання територіальних громад» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо статусу старости села, селища».


За підсумками голосування ми маємо невеликий, але все ж таки результат. З початку 2016 року в адміністративний збір від отримання послуг за реєстрацію бізнесу та нерухомого майна не потрапляв у бюджет об’єднаних територіальних громад. У результаті цього неодноразово велися переговори про необхідність врегулювання цього питання, і нарешті 8 вересня 2016 року парламентарі все ж таки прийняли закон 4376-д, яким зарахували окремі адміністративні збори за надання послуг до місцевих бюджетів. Цей законопроект був найменш конфліктний з точки зору політики, алеразом з тим і найбільш необхідний, тому що це  гроші, які заробили громади, а по факту вони перекидалися до районних бюджетів. Втрачався стимул наповнення на рівні ОТГ, тоді як децентралізація – це влада громади, а влада громади – це не просто право, це спроможність, можливість заробити самому собі кошти і, відповідно, розвиватись.


У першому читанні було прийнято законопроект, який стосується зміни меж районів тих населених пунктів, які об’єднуються з різних районів і міст обласного значення. Це ще одна причина, яка пригальмувала процес об’єднання, адже Центральна виборча комісія відмовляла у призначенні перших виборів тим громадам, які виходять за межі одного району або міст обласного значення. У нас ще немає офіційної відповіді від Центральної виборчої комісії по Чернівецькій області, але є практика інших областей, які отримали відмову від ЦВК. Чи правомірно вона це здійснювала –питання, звичайно, до суду, але для подолання цієї юридичної проблеми парламентарі у першому читанні прийняли законопроект, який заповнить цю прогалину в законодавстві, зокрема в частині зміни меж району.


 Ще один документ стосується діяльності наших старост. Старости повинні не просто організувати роботу у своєму населеному пункті, але й виявляти проблеми та стимулювати громаду і раду об’єднаної територіальної громади до активних дій щодо розвитку. На сьогодні їх повноваження закріплені виключно статтею 14-1Закону «Про місцеве самоврядування» і положеннями про старост, які затверджені радою ОТГ. Це весь асортимент законодавчих і підзаконних актів, які на сьогодні стосуються інституту старост. Тому виникла нагальна потреба законодавчо урегулювати правовий статус старост і відповідний законопроект 4742-д було внесено до парламенту і 8 вересня він був прийнятий у першому читанні.


Нагальним є закон про доєднання, наявність цього законодавчого акта сприяла би збільшенню відсотка утворених об’єднання населених пунктів по всій Україні і в Чернівецькій області зокрема. Тобто ми б мали більший показник укрупнення населених пунктів, тому що ті населені пункти, які на сьогодні вже готові доєднатися, просто не мають юридичного механізму завершення цього процесу. Великий недолік, що парламентарі не прийняли цей законопроект, адже він дав би можливість зробити швидший крок у розвитку реформ  місцевого самоврядування.


На жаль, було перенесено розгляд ще двох  законопроектів. Їх не відхилили, не взяли за основу  у першому читанні, а просто перенесли.
Децентралізація , звичайно, – це влада громади, але без юридичного наповнення реформа йде повільнішим темпом, ніж би ми того хотіли. На перешкоді стоять і політичні аспекти, які не завжди можна подолати за один раз , і, зокрема, нерозуміння того, що  ця реформа вже  безповоротна.

 

Христина Марчук, начальник відділу з питань містобудівного кадастру та регіонального розвитку управління регіонального розвитку Чернівецької ОДА:
Умовно етап об’єднання ми ділимо на три таких рівні: перший – це підготовка проектів рішень,їх схвалення органами місцевого самоврядування, подання нам на висновок. Другий рівень – це прийняття остаточного рішення про об’єднання, і третій – це звернення до Центральної виборчої комісії про призначення виборів.
Минулого року у нашій області було створено десять об’єднаних територіальних громад: Вашковецьку (Сокирянського району), Великокучурівську, Волоківську, Глибоцьку, Клішковецьку, Мамалигівську, Недобоївську, Рукшинську, Сокирянську та Усть-Путильську.


У цьому році процес продовжується,і на сьогодні позитивний висновок отримали вже сім об’єднаних громад, ще один пакет документів знаходиться на розгляді. Тобто загалом перший етап пройшло вісім громад. Звернення до ЦВК ми направили по чотирьох об’днаних громадах: Красноїльській, Чудейській, Новодністровській і Тереблечанській, і зараз очікуємо його рішення про призначення дати виборів.


Що стосується подальшого процесу об’єднання, то найбільш активно цей процес у нас активізувався у Вижницькому районі. Дві громади уже отримали позитивний висновок– це  Вашковецька і Вижницька. Вижницька об’єднала навколо себе сім сільських рад, Вашківці – дві сільські ради. Це  досить великі за кількістю і за площею громади, якімають потенціал для розвитку, і ми сподіваємося, що вони все-таки приймуть остаточне рішення про об’єднання.

 

Ольга Чепель, регіональний консультант з правових питань АМУ у Чернівецькій області – проект ПУЛЬС:
Зазначу, що у червні 2016 року в Чернівецькій області розпочався Децентралізаційний марафон – широкомасштабна акція, яку ініціювала Асоціація міст України з метою активізувати та стимулювати процес об’єднання і формування спроможних громад.Акція охоплює всі регіони і триватиме до грудня 2016 року. В її рамках регіональні консультанти інформують місцеві громади про переваги децентралізації, роз’яснюють процеси та етапи об’єднання, консультують і допомагають готувати необхідні документи та проекти рішень. Асоціацією міст була поставлена досить висока планка – тисяча громад по Україні до кінця цього року.


Хочу звернути увагу, що по Чернівецькій області консультантами АМУ заплановано 50 виїздів у різні населені пункти: як у ті, які можуть бути потенційними центрами, так і у ті, що планують доєднатися. У деякі населені пункти ми виїжджали навіть декілька разів. Такі виїзди дали свій результат: якщо на початковому етапі громади вагалися або сумнівалися в  необхідності об’єднання, то після роз’яснення законодавства і реальних прикладів того, як працюють об’єднані громади, багатьох вдалося переконати.


Практика показала, що люди, всупереч великій недовірі до влади, все одно готові до змін. Прикладом може бути низка громад, які вирішили об’єднатися. Сьогодні децентралізаційний марафон знаходиться, можна сказати, на такому «екваторі». Проведена робота, сподіваюся, дасть потужний поштовх для подальшого процесу об’єднання, і вже до кінця року ми матимемо позитивний результат.

 

Євген Прокопець, регіональний консультант з фінансових питань АМУ у Чернівецькій області – проект ПУЛЬС:
Громади, які вирішили об’єднатися зараз, мають наочний приклад тих десяти громад, які вже працюють в області. Перше півріччя показало, що вони дуже добре спрацювали по бюджету. На сьогодні об’єднані громади мають кошти, і це дало значний поштовх для їх розвитку.


Громади, які «на виході»,  які готові сьогодні об’єднатися, будуть більш багаточисленні і більш потужні за попередні. Тобто це вже свідчить про те, що ми від кількісних показників переходимо на якісні, і це позитивно відобразиться в подальшому. Якщо у  цьому році завершиться об’єднання громад і відбудуться вибори, то в наступному році інші громади також почнуть активно долучатися до процесу. Назад дороги немає, тим більше, що в наступному році громади, які не входять до складу об’єднаних, позбавляються, фактично, всіх делегованих повноважень і працюватимуть тільки на утримання власного апарату.

 

Тарас Халавка, регіональний консультант з питань комунікацій Асоціації міст України у Чернівецькій області- проект ПУЛЬС:
За результатами опитування населення, яке було проведено Інститутом соціології  НАН України на замовлення Асоціації міст України в рамках проекту «ПУЛЬС»  у квітні-червні цього року, у Чернівецькій області реформу з децентралізації підтримують 76,6% населення. Загалом по Україні цей показник складає 62%. У містах реформу підтримують 68% опитаних, у селах – 53%.


Якщо дивитися в розрізі динаміки, то півтора роки тому в лютому 2015 року проводилось таке ж опитування. Тоді в Україні реформу підтримувало 58% населення. Тобто за півтора роки ми не втратили, а навпаки – отримали дещо більшу підтримку. Якщо подивитися в розрізі регіонів, то Чернівецька область виглядає ще краще. За цим показником ми знаходимось на четвертому місці після Дніпровської, Донецької та Івано-Франківської областей.


53,5% опитаних респондентів підтримують ідею об’єднання територіальних громад та вірять, що ради таких громад можуть зробити щось реальне (в містах таку ідею підтримують 59% опитаних респондентів, в селах – 44,8%).


77,5% опитаних вважають, що мешканці населених пунктів повинні мати право як обирати, так і припиняти повноваження голови об’єднаної громади (в селах – 82%; в містах – 74,4%). 76% підтримують прямі форми виборів старост, з них половина вважає, що старосту можна обрати на загальних зборах села. 


47% опитаних респондентів виступають за впровадження мажоритарної виборчої системи на місцевих виборах, 31% підтримують існуючу змішану виборчу систему. В селах 55% підтримують мажоритарну виборчу систему.


Ставлення до навчання у повнокомплектній або малокомплектній школі:
45,2%  вважають, що їх дітям краще навчатись в повнокомплектній школі, навіть якщо вона розташована далеко від домівки (в містах – 47,6%, в селах – 41,8%);
23,7%   впевнені, що діти мають навчатись ближче до домівки, тому навчання у малокомплектній школі (в селах – 27,8%, в містах – 20,9%).


На мою думку такого, досить високого, показника підтримки впровадження реформи  в області вдалося досягнути завдяки зусиллям експертів, активістів, депутатів, працівників виконавчої влади та  всіх небайдужих, які працюють над її реалізацією. 

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Микола Ярмистий: дотримання принципів вірно служити українському народові та українській державі закладені в обітниці ще 100 років тому Наталія Пасічник: Урядом затверджений новий Порядок призначення житлових субсидій Державна служба є критерієм розвитку нашої держави Тетяна Лукащук: "КДС" - це надійний інструмент реалізації новітнього напряму системи підвищення кваліфікації держслужбовців Микола Проданюк: Публічні закупівлі мають бути відкриті, чесні та прозорі Микола Савчук: Путильський район сьогодні Леся Нос: Налагодження комунікації з громадянським суспільством – важлива складова успіху в реалізації державної політики Діяльність суду: Розгляд справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією Юрій Півень: Про стан соціального захисту населення області у 2017 році Лідія Гайдей: Культурне життя Заставнівщини Євгенія Бойко: Створення сприятливого інвестиційного клімату – одне із пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку Новоселицького району Лілія Гриневич: Наше завдання - підняти якість освіти і якість вивчення української мови у школах викладання мовою нацменшин, зберігши при цьому використання і вивчення предметів рідною мовою Відділ з питань туризму Чернівецької ОДА: Туризм на Буковині Тетяна Лукащук: Деякі аспекти проведення атестації претендентів на посади державної служби щодо вільного володіння державною мовою Володимир Дьяченко: Соціальні питання – лідери серед звернень громадян Павло Петренко: Правова допомога і правовий захист є надзвичайно актуальним для всіх українських громадян Уряд проводить капітальний ремонт країни Юрій Кітар: Ми маємо резерви та потенціал для розвитку району Буковинці можуть видати свої книги за кошти обласного бюджету Любов Крикливець: Основне завдання реформи – у підвищенні рівня доступності та якості медичної допомоги Валентина Юрчук: Про роботу Центру надання адміністративних послуг Заставнівської районної державної адміністрації Іван Друцул: Кіцманський район сьогодні Роман Криган: Реформування служби зайнятості та ситуація на ринку праці Буковини Юрій Півень: Стан призначення та виплати субсидій населенню по Чернівецькій області Олег Стецевич: Завдання і пріоритетні напрямки розвитку кадрового забезпечення органів державної влади та ... Руслан Сенчук "Вижницький район: виклики, досягнення та перспективи" Анатолій Круглашов: Десять років готуємо магістрів за спеціальністю «Державна служба» Юлія Яківчек: Основні принципи роботи – вчасно виявити дитину у складних життєвих обставинах і вдало її влаштувати Оксана Палійчук: Децентралізація освітньої галузі в Чернівецькій області Любов Нечипорук: Громади мають можливість реалізувати право на власне радіомовлення Віорел Ястремський: Герцаївський район сьогодні Ольга Гришин-Грищук: Соціальна робота з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах Михайло Леньков: Роль Національного агентства України з питань державної служби та її територіальних органів в імплементації Закону України Микола Ярмистий: Новий Закон України «Про державну службу» як компетентнісна модель управління людськими ресурсами Петро Шевчук: Патології у системі державного управління Володимир Бойко: Можливості застосування досвіду країн ЄС для реформування системи професійного навчання державних службовців Аліна Агопшук: «Зелене золото» Буковини – то її ліси В’ячеслав Хохуляк: Нотаріуси виконують функції державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Світлана Штефанчук: Система безоплатної правової допомоги як спосіб захисту прав і свобод людини Богдан Вітовський: З молоддю працюємо на партнерських засадах Олена Головіна: Профілактика стресу в професійній реалізації державних службовців Молодь на державній службі: Мар’яна Антимійчук
Детально про проекти Державного фонду регіонального розвитку для об'єднаних громад Чернівецької області Вікторія Чебан: Центр розвитку місцевого самоврядування створений в рамках реформи децентралізації Ярослав Кушнірик: Стан та перспективи розвитку ОСББ у місті Чернівці Олексій Грушко: "Стратегічне планування у громадах: необхідність та дороговказ розвитку" Сторожинецька ОТГ показала результати річної діяльності Олексій Грушко: Субвенція на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад (Україна та Чернівецька область) Олександр Ковальчук: Нові можливості для підтримки і фінансування місцевого та регіонального розвитку Анатолій Сапогівський: До Клішковецької громади вже хочуть доєднуватися інші населені пункти Мік Мюллей, Віталій Юрків: Програма DOBRE як інструмент для підтримки та економічного розвитку громад Ольга Чепель: Про форми співробітництва територіальних громад Марія Довгань: Бібліотеки в умовах децентралізації Представники ЄС взяли участь у відкритті Чернівецького підрозділу установи «Центр розвитку імсцевого самоврядування» Микола Федорук: Про законодавчу діяльність з питань децентралізації влади Леонід Швець: Основне завдання сьогодні – працювати над наповненням бюджету Кадрові питання в об'єднаних громадах: яких фахівців потребують ОТГ? Роман Єрема: Перспективи розвитку системи надання соціальних послуг у Вижницькому районі Станіслав Сухар: Якщо люди налаштовані працювати - розвиток буде Тетяна Татарчук: Об’єднані громади Буковини: потенціал, виклики, перспективи Земельні питання – одна найбільш складних ділянок в діяльності органів місцевого самоврядування Верховна Рада прийняла важливі законопроекти з питань децентралізації. Коментар експерта: Ольга Чепель Недобоївська ОТГ: підсумки року Володимир Чоботарь: Люди зрозуміли, що реформа – це правильний крок Тарас Халавка: Цьогорічний процес об'днання громад має свої особливості Василь Равлик: Можна по-різному ставитися до реформи децентралізації, але лишатися на тому місці, де ми є зараз, неможливо Іван Мунтян: Оновлений склад обласної ради повинен виправдати очікування громади Друга хвиля об’єднання громад на Буковині: стан та перспективи Сергій Колотило: Перспективу подальшого розвитку вбачаємо саме в об’єднанні громад Децентралізація: коротко про головне В області працюватиме 11 бюро правової допомоги Василь Падурі: «Півроку на посаді: перші результати» Петро Чебан: Пріоритетні напрямки сільської ради - залучення додаткових коштів та створення робочих місць Євген Прокопець: Громади, які не об’єдналися, на сьогодні у програші Ольга Чепель: Децентралізація в Чернівецькій області: міфи та реальність Ілля Карлійчук: Маємо багато завдань у сфері житлово-комунального господарства Григорій Ванзуряк: Із прихильників реформи ми стали тими, хто взяв на себе зобов’язання її розпочати Христина Марчук: Законодавче забезпечення реформи децентралізації Більше коштів субвенції із Держбюджету-2016 отримають громади, що об’єднались із сільськими територіями, – Геннадій Зубко Валерій Романенко: Люди вже зрозуміли, що їх благополуччя залежить виключно від їх активності і бажання щось змінити у своєму житті Аркадій Шова: Ми знали, що будуть труднощі, і готові їх вирішувати «Посли реформ»: Чому необхідно проводити реформу місцевого самоврядування? Тарас Халавка: Врахування фактору поліетнічності при формуванні об’єднаних територіальних громад у Чернівецькій області Антоніна Скидан: Наша мета – спроможна, самодостатня, сильна громада Василь Цуркан: Використання міжнародного досвіду в роботі Острицької сільської ради І. Баб'юк, О.Чепель "Основні аспекти формування спроможних територіальних громад"
Формування система державної служби в Україні в 1917–1918 рр. Управління персоналом в умовах змін До проблеми міжкультурної взаємодії Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Білозерський Василь Михайлович (1825 – 1899) Тетяня Гаман: Навчання старост об’єднаних територіальних громад доброму врядуванню – потреба сьогодення (з досвіду Хмельницького центру ППК) Владислав Струтинський: Антон Кохановський – політик, громадянин, патріот Чернівців Виконавчі структури в ОТГ: закордонний досвід, українські реалії та перспективи (презентація наукового видання) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бачинський Юліан Олександрович (1870 – 1940) Тарас Халавка: Закордонний досвід формування органів влади базового рівня (на прикладі польських гмін) Микола Ярмистий: Професійна компетентність службовців органів влади в системі публічного управління (концептуальний підхід) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бандера Степан Андрійович (1909-1959) Презентовано енциклопедичний довідник «Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні» Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Антонович Володимир Боніфатійович (1834 – 1908) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 3) Практика реформування місцевих органів влади в системі публічного управління Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Георгій Андрузький Олег Зубчик: Державна політика України у сфері вищої освіти Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 2) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій Сергій Швидюк: Еволюція сучасної польської муніципальної системи Олексій Колесников:Старости в об'єднаних громадах: потреба в модернізації законодавства Тетяна Скутар: Історико-культурні туристичні ресурси як основа розвитку пізнавального туризму в Чернівецькій області Вікторія Чебан: Децентралізація: нові можливості для територіальних громад Валентина Богатирець: Англійська мова як інструмент розвитку комунікативного простору України Олександр Марусяк: Кримський трансфер 1954 р.: формально-юридичний аспект Анжеліка Дзюбко: Допомога онлайн-ресурсів у вивченні англійської мови Світлана Бостан: Упровадження інституту фахівців із соціальної роботи як перспективний напрям роботи соціальних служб Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархії. Частина ІІ. Пріоритети розвитку територіальних громад в контексті децентралізації влади: досвід Херсонської області Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархій (Частина І) Наталія Нечаєва-Юрійчук: Виклики етнополітичній стабільності в Україні та перспективи їхнього подолання (на прикладі Чернівецької області) Сергій Гакман: Фактор шляхів сполучення у долі Буковини під час світових війн та післявоєнного врегулювання Пропозиції науково-практичного семінару «Сучасні методи та інструментарії управління регіональними етнополітичними процесами» Максим Ярмистий "Завдання щодо удосконалення структурно-функціональної системи" Уляна Гев'юк "Механізми участі національних меншин у суспільно-політичному житті України" А. Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005-2013 рр.) Частина ІІ І. Буркут "Незалежність потрібно захищати" Пропозиції учасників Муніципальних читань імені Антона Кохановського А.Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005 – 2013 рр.) Частина 1" С.Гакман "Російська інтервенція в Україну в контексті міжнародного права" Б.Руснак "Особливості проведення позачергових виборів народних депутатів 26 жовтня 2014 року"
шукайте нас на facebook