Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

12 вересня 2016
Віорел Ястремський: Герцаївський район сьогодні

За 25 років самостійного існування Герцаївщина кардинально змінилася на краще. Як і наша молода держава, ми  робили впевнені кроки на шляху до розбудови, підняття рівня добробуту, згуртовувались навколо вирішення актуальних проблем місцевих жителів. В результаті, в районі була розбудована соціальна та комунальна інфраструктури, забезпечено безперебійне функціонування та сталий розвиток різних сфер життєдіяльності.

 

Зокрема, за роки незалежності, завдяки зусиллям органів влади та місцевих освітян в районі вдалося зробити серйозний крок на шляху до модернізації та вдосконалення освітніх закладів, виведення їх на якісно-новий сучасний рівень. В більшості шкіл було укріплено матеріально-технічну базу, проведено значний обсяг зовнішніх та внутрішніх ремонтних робіт, збільшується кількість кабінетних та класних приміщень, які відремонтовано та переобладнано відповідно до нових сучасних стандартів, приємно вражає ландшафтний дизайн та сучасний оновлений екстер’єр багатьох шкіл та садочків. Найбільший об’єм капітальних робіт за останні роки зроблено в Герцаївській ЗОШ І-ІІІ ступенів, Горбівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, Байраківській ЗОШ І-ІІІ ступенів, Буківському  НВК, ДНЗ села Лунка. Продовжується  будівництво нового корпусу Тернавської ЗОШ І-ІІІ ст.; будується нова багатоповерхова школа в с. Куликівка.

В районі курсує 7 шкільних автобусів на територіях Великосільської, Тернавської, Великобудської, Горбівської, Хряцьківської, Острицької та Байраківської сільських рад.

 

Покращилась матеріально-технічна база усіх лікувальних закладів, здійснюється  перехід на нову форму роботи на засадах загальної практики сімейної медицини.
25 жовтня 2010 року було відкрито другий лікувальний корпус Герцаївської центральної районної лікарні, в якому розташовані поліклінічне, гінекологічне, пологове та реанімаційне відділення.
З 1 вересня 2013 року розпочав свою діяльність комунальний заклад Центр первинної медико-санітарної допомоги, до складу якого входить 19 установ, сім амбулаторій та 11 фельдшерсько-акушерських пунктів.
У 2008 року завершено будівництво нового сучасного  приміщення  сільської лікарської амбулаторії в селі Хряцька. 

 

В районі функціонує 23 клубних заклади, 25 бібліотек та 3 мистецькі школи, діяльність яких забезпечують 165 штатних працівників
У Герцаївський централізованій бібліотечній системі працює 40 бібліотечних працівників. При бібліотеках діють 35 клубів за інтересами та один літературний театр при бібліотеці села Куликівка. В районі функціонують 5 народних аматорських колективів.


Впродовж 2011 року Центральною районною бібліотекою спільно з координаторами програми «Бібліоміст» впроваджено в життя проекти, завдяки яким на базі бібліотек міста Герци, сіл Тернавка, Куликівка, Горбово та Годинівка відкрито сучасні інтернет-центри з безкоштовним доступом до інтернет-мережі.
В районі діють 3 мистецькі школи: Герцаївська музична школа з філіалом в селі Байраки, музична школа в селі Горбово та районна художня школа з  класами в селах Горбова та Молниця.  Станом на 1 липня 2016 року в мистецьких школах навчається 313 учнів, з яких звільнені від сплати за навчання 112 учнів (з малозабезпечених сімей, сироти, напівсироти та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, інваліди дитинства).


Також на території району завершено будівництво та прийнято в експлуатацію нові сучасні багатоповерхові соціальні об’єкти, такі як будівля районного центру зайнятості, будівля районного управління Пенсійного фонду України, новий клуб в селі Петрашівка та інші.

 

Важливим напрямком роботи є транскордонне співробітництво. Герцаївський район історично й географічно є транзитною територією (Україна – Румунія). Через територію району проходить державний кордон з Румунією протяжністю 25 км, який охороняють Куликівська та Могилівська прикордонні застави. Передбачено один спрощений автомобільно-пішохідний пункт – пропуску „Дяківці-Раковець”.
Угодами між Урядами України та Румунії про пункти пропуску через державний кордон для розвитку політичних, економічних, торгівельних, культурних та інших зв’язків передбачена мережа місцевих пунктів пропуску, через які здійснюється спрощений порядок перетину громадянами прикордонних контрольованих районів. До переліку пунктів, які потребують розбудови та облаштування, належить і місцевий пункт пропуску „Дяківці”.


 Програмою Інтеграції України до Європейського Союзу визначені пріоритети регіонального співробітництва, одним з яких є реалізація єдиної транспортної політики щодо митних переходів, функціонування та розвитку внутрішніх і міждержавних транзитних шляхів (мереж). Однією з вимог ЄС стосовно облаштування кордонів є наявність через 25-30 кілометрів державного кордону (залежно від географічних умов розташування) належно облаштованих пунктів пропуску на кордоні Європейського Союзу.

 

В селі Дяківці Герцаївського району Чернівецької області на україно-румунському кордоні тривають роботи з реконструкції міжнародного автомобільного пункту пропуску «Дяківці». Будівництво здійснюється за рахунок великомасштабного інфраструктурного проекту із розвитку інфраструктури кордону між Україною і Румунією «Реконструкція пунктів пропуску «Краноїльськ» «Дяківці» в рамках Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства і партнерства «Румунія-Україна-Республіка Молдова». Замовником будівництва об’єкта “Реконструкція міжнародного автомобільного пункту пропуску «Дяківці» є Державна фіскальна служба України.


Відкриття пункту перетину кордону зробить ще один крок для розвитку політичних, економічних, торгівельних, культурних та інших зв’язків, покращення інфраструктури, що, у свою чергу, відкриватиме нові перспективи для розвитку малого і середнього бізнесу та туристичної сфери, створення нового міжнародного транспортного коридору, розширення меж якого  значно збільшить пропускну спроможність, створення   сприятливих   умов   для  поглиблення транскордонного співробітництва та прискорення соціально-економічного розвитку прикордонного району.


Те, що район безпосередньо межує з Румунією, дозволяє планувати експорт продукції й послуг, при цьому залучаючи до нього іноземні інвестиції. На території району проживає велика кількість громадян румунського походження, які підтримують родинні і культурні  зв’язки з громадянами Румунії. Реконструкція державного пункту пропуску відповідно до європейських вимог забезпечить:
- формування оптимальної системи пункту перетину кордону з урахуванням перспектив розвитку культурних та родинних зв’язків, транзитного потенціалу району, туристично-рекреаційного  комплексу;
- приведення  інфраструктури  пункту  пропуску  у відповідність з
європейськими стандартами;
- створення  належних сучасних умов для  громадян, що перетинають кордон, та інших учасників  міжнародного  руху;
-  високий  рівень  протидії протиправній діяльності в  пункті пропуску через державний кордон.

Завдяки плідній співпраці районних служб, відомств, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в поточному році маємо наступні показники в сфері соціально-економічного розвитку: за І півріччя 2016 року до загального фонду місцевих бюджетів району надійшло власних та закріплених доходів 10956,2 тис. грн., що становить 151,5 відсотка до планових призначень, або більше на 3695,2 тис. грн. в порівнянні до відповідного періоду минулого року. Виконання плану забезпечено по всіх  місцевих бюджетах району.

 

У 2016 році до основного кола підприємств галузі промисловості району входить 9 підприємств. Основними видами їх діяльності є виробництво ковбасних виробів, виробництво швейних виробів, виробництво пакувальних матеріалів  для  медичних  виробів, переробка деревини.
За І півріччя 2016 року промисловим комплексом вироблено товарної продукції в порівняльних цінах на суму 110,3 млн. грн., що складає 98,6 % в порівнянні з відповідним періодом 2015 року.
Приріст обсягів реалізованої промислової продукції у відпускних цінах (без ПДВ та акцизу) спостерігаєтьсч в МП  «Медвироби»  – 34,1 млн.грн. (128,1 %), ТОВ «Букекспо» – 2,6 млн. грн. (161,7%).
За січень-червень 2016 року експорт  продукції (сировини, матеріалів)  підприємствами Герцаївського району складає  834,2 тис. дол. (202,9% в порівнянні з відповідним періодом 2015 р.), а  імпорт за січень-червень 2016 року складає 27,5 тис. дол. що складає 47,2% у порівнянні в відповідним періодом 205 року.

 

Станом на 01.07.2016 року в районі зареєстровано 1316 суб’єктів малого і середнього підприємництва – платників податків (971 – фізичні особи-підприємці, 345 – юридичні особи). 
В районі розташовано:
- 3 об’єкти оптової торгівлі і 116 об’єктів роздрібної торгівлі;
- 26 об’єкти ресторанного господарства;
- 2 фотоательє;
- 14 об’єктів послуг перукарень, салонів краси та косметології;
- 4 майстерні з ремонту взуття;
- 3 майстерні з ремонту побутових машин та приладів;
-  2 автомайстерні;
- 1 автостоянка;
- 1 майстерня з ремонту телерадіоапаратури;


Також в  районі діє один торгівельний ряд «Герцаївський світанок» на 49 торгових точок, який знаходиться в місті Герца.
Суб’єктами господарювання малого бізнесу району сума, внесена до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів за 2016 рік , складає 12 % від загальної суми надходжень до всіх бюджетів.
Перевезення пасажирів на території Герцаївського району забезпечується Приватним підприємством «Остриця-Транс» (юридична особа) та 7 фізичними особами-підприємцями, які обслуговують 20 приміських маршрутів. В районі зареєстровано 6 фізичних осіб-підприємців за видом діяльності відповідно до КВЕД «Діяльність таксі».

 

     Районною державною адміністрацією розпочато третю фазу проекту ЄС ПРООН  «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Пройшли конкурсний відбір 4 громади, які сьогодні успішно впроваджують в життя наступні проекти з енергоефективності:
- Капітальний ремонт системи вуличного освітлення вулиць в селі Маморниця Вама Герцаївського району Чернівецької області: загальна сума проекту – 294,072 тис. грн., в т.ч. кошти ЄС/ПРООН – 135,45 тис. грн., місцевого бюджету – 144,622 тис. грн., громади – 14,0 тис. грн.
- Реконструкція вуличного освітлення із заміною світильників на основі ламп розжарювання на світильники освітлення «LED – технологій» в м. Герца: загальна сума проекту – 209,3 тис. грн., в т.ч. ЄС/ПРООН - 125,675 тис. грн., місцевий бюджет – 73,01 тис. грн., громада – 10,623 тис. грн.
 Інноваційні енергоефективні заходи в ЗОШ І ступеня села Кам’янка. Капітальний ремонт: монтаж нової системи опалення, будівництво паливної, установка піролізного котла, утеплення фасаду школи: загальна сума проекту 365,515 тис. грн., в т.ч. ЄС/ПРООН – 258,602 тис. грн., бюджет – 98,104 тис.грн., громада – 8,809 тис. грн.
- Енергоефективні  заходи в ЗОШ І-ІІІ ступенів села Велика Буда Герцаївського району Чернівецької області. Капітальний ремонт: утеплення фасаду школи: загальна сума проекту – 214,6 тис. грн., в т.ч. ЄС/ПРООН – 105,7 тис. грн., бюджет – 91,8 тис. грн., громада – 17,1 тис. грн.
 
Сьогодні Герцаївщина відома як унікальний самобутній куточок Буковини з багатими національно-культурними традиціями, гостинними та працелюбними мешканцями. Герцаївці свято шанують свою історію, тому тут турботливо збережені історичні будівлі, пам’ятники, сільські музеї. В умовах незалежної Української держави жителі Герцаївського району здобули всі можливості для збереження рідної мови, культури, національних традицій. Із 29 навчальних закладів, що функціонують сьогодні в районі, у 27 викладання здійснюється румунською мовою  – національною мовою переважної більшості його населення. Мовою національних меншин видається і місцева газета «Газета де Герца».


Незважаючи на суттєві труднощі, що з об’єктивних причин існують сьогодні в системі державного управління, державних фінансів, районна влада сьогодні робить все можливе для підтримки місцевих громад, збереження позитивних напрацювань, розв’язання гострих проблем, що турбують мешканців району багато років. Ми усвідомлюємо, що наш район є досить перспективний. Герцаївщина сьогодні має вагомі передумови та потенціал для економічного розвитку, підняття рівня добробуту кожного місцевого жителя. Але шлях до успіху – це наша спільна щоденна праця.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Микола Ярмистий: дотримання принципів вірно служити українському народові та українській державі закладені в обітниці ще 100 років тому Наталія Пасічник: Урядом затверджений новий Порядок призначення житлових субсидій Державна служба є критерієм розвитку нашої держави Тетяна Лукащук: "КДС" - це надійний інструмент реалізації новітнього напряму системи підвищення кваліфікації держслужбовців Микола Проданюк: Публічні закупівлі мають бути відкриті, чесні та прозорі Микола Савчук: Путильський район сьогодні Леся Нос: Налагодження комунікації з громадянським суспільством – важлива складова успіху в реалізації державної політики Діяльність суду: Розгляд справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією Юрій Півень: Про стан соціального захисту населення області у 2017 році Лідія Гайдей: Культурне життя Заставнівщини Євгенія Бойко: Створення сприятливого інвестиційного клімату – одне із пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку Новоселицького району Лілія Гриневич: Наше завдання - підняти якість освіти і якість вивчення української мови у школах викладання мовою нацменшин, зберігши при цьому використання і вивчення предметів рідною мовою Відділ з питань туризму Чернівецької ОДА: Туризм на Буковині Тетяна Лукащук: Деякі аспекти проведення атестації претендентів на посади державної служби щодо вільного володіння державною мовою Володимир Дьяченко: Соціальні питання – лідери серед звернень громадян Павло Петренко: Правова допомога і правовий захист є надзвичайно актуальним для всіх українських громадян Уряд проводить капітальний ремонт країни Юрій Кітар: Ми маємо резерви та потенціал для розвитку району Буковинці можуть видати свої книги за кошти обласного бюджету Любов Крикливець: Основне завдання реформи – у підвищенні рівня доступності та якості медичної допомоги Валентина Юрчук: Про роботу Центру надання адміністративних послуг Заставнівської районної державної адміністрації Іван Друцул: Кіцманський район сьогодні Роман Криган: Реформування служби зайнятості та ситуація на ринку праці Буковини Юрій Півень: Стан призначення та виплати субсидій населенню по Чернівецькій області Олег Стецевич: Завдання і пріоритетні напрямки розвитку кадрового забезпечення органів державної влади та ... Руслан Сенчук "Вижницький район: виклики, досягнення та перспективи" Анатолій Круглашов: Десять років готуємо магістрів за спеціальністю «Державна служба» Юлія Яківчек: Основні принципи роботи – вчасно виявити дитину у складних життєвих обставинах і вдало її влаштувати Оксана Палійчук: Децентралізація освітньої галузі в Чернівецькій області Любов Нечипорук: Громади мають можливість реалізувати право на власне радіомовлення Віорел Ястремський: Герцаївський район сьогодні Ольга Гришин-Грищук: Соціальна робота з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах Михайло Леньков: Роль Національного агентства України з питань державної служби та її територіальних органів в імплементації Закону України Микола Ярмистий: Новий Закон України «Про державну службу» як компетентнісна модель управління людськими ресурсами Петро Шевчук: Патології у системі державного управління Володимир Бойко: Можливості застосування досвіду країн ЄС для реформування системи професійного навчання державних службовців Аліна Агопшук: «Зелене золото» Буковини – то її ліси В’ячеслав Хохуляк: Нотаріуси виконують функції державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Світлана Штефанчук: Система безоплатної правової допомоги як спосіб захисту прав і свобод людини Богдан Вітовський: З молоддю працюємо на партнерських засадах Олена Головіна: Профілактика стресу в професійній реалізації державних службовців Молодь на державній службі: Мар’яна Антимійчук
Детально про проекти Державного фонду регіонального розвитку для об'єднаних громад Чернівецької області Вікторія Чебан: Центр розвитку місцевого самоврядування створений в рамках реформи децентралізації Ярослав Кушнірик: Стан та перспективи розвитку ОСББ у місті Чернівці Олексій Грушко: "Стратегічне планування у громадах: необхідність та дороговказ розвитку" Сторожинецька ОТГ показала результати річної діяльності Олексій Грушко: Субвенція на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад (Україна та Чернівецька область) Олександр Ковальчук: Нові можливості для підтримки і фінансування місцевого та регіонального розвитку Анатолій Сапогівський: До Клішковецької громади вже хочуть доєднуватися інші населені пункти Мік Мюллей, Віталій Юрків: Програма DOBRE як інструмент для підтримки та економічного розвитку громад Ольга Чепель: Про форми співробітництва територіальних громад Марія Довгань: Бібліотеки в умовах децентралізації Представники ЄС взяли участь у відкритті Чернівецького підрозділу установи «Центр розвитку імсцевого самоврядування» Микола Федорук: Про законодавчу діяльність з питань децентралізації влади Леонід Швець: Основне завдання сьогодні – працювати над наповненням бюджету Кадрові питання в об'єднаних громадах: яких фахівців потребують ОТГ? Роман Єрема: Перспективи розвитку системи надання соціальних послуг у Вижницькому районі Станіслав Сухар: Якщо люди налаштовані працювати - розвиток буде Тетяна Татарчук: Об’єднані громади Буковини: потенціал, виклики, перспективи Земельні питання – одна найбільш складних ділянок в діяльності органів місцевого самоврядування Верховна Рада прийняла важливі законопроекти з питань децентралізації. Коментар експерта: Ольга Чепель Недобоївська ОТГ: підсумки року Володимир Чоботарь: Люди зрозуміли, що реформа – це правильний крок Тарас Халавка: Цьогорічний процес об'днання громад має свої особливості Василь Равлик: Можна по-різному ставитися до реформи децентралізації, але лишатися на тому місці, де ми є зараз, неможливо Іван Мунтян: Оновлений склад обласної ради повинен виправдати очікування громади Друга хвиля об’єднання громад на Буковині: стан та перспективи Сергій Колотило: Перспективу подальшого розвитку вбачаємо саме в об’єднанні громад Децентралізація: коротко про головне В області працюватиме 11 бюро правової допомоги Василь Падурі: «Півроку на посаді: перші результати» Петро Чебан: Пріоритетні напрямки сільської ради - залучення додаткових коштів та створення робочих місць Євген Прокопець: Громади, які не об’єдналися, на сьогодні у програші Ольга Чепель: Децентралізація в Чернівецькій області: міфи та реальність Ілля Карлійчук: Маємо багато завдань у сфері житлово-комунального господарства Григорій Ванзуряк: Із прихильників реформи ми стали тими, хто взяв на себе зобов’язання її розпочати Христина Марчук: Законодавче забезпечення реформи децентралізації Більше коштів субвенції із Держбюджету-2016 отримають громади, що об’єднались із сільськими територіями, – Геннадій Зубко Валерій Романенко: Люди вже зрозуміли, що їх благополуччя залежить виключно від їх активності і бажання щось змінити у своєму житті Аркадій Шова: Ми знали, що будуть труднощі, і готові їх вирішувати «Посли реформ»: Чому необхідно проводити реформу місцевого самоврядування? Тарас Халавка: Врахування фактору поліетнічності при формуванні об’єднаних територіальних громад у Чернівецькій області Антоніна Скидан: Наша мета – спроможна, самодостатня, сильна громада Василь Цуркан: Використання міжнародного досвіду в роботі Острицької сільської ради І. Баб'юк, О.Чепель "Основні аспекти формування спроможних територіальних громад"
Формування система державної служби в Україні в 1917–1918 рр. Управління персоналом в умовах змін До проблеми міжкультурної взаємодії Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Білозерський Василь Михайлович (1825 – 1899) Тетяня Гаман: Навчання старост об’єднаних територіальних громад доброму врядуванню – потреба сьогодення (з досвіду Хмельницького центру ППК) Владислав Струтинський: Антон Кохановський – політик, громадянин, патріот Чернівців Виконавчі структури в ОТГ: закордонний досвід, українські реалії та перспективи (презентація наукового видання) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бачинський Юліан Олександрович (1870 – 1940) Тарас Халавка: Закордонний досвід формування органів влади базового рівня (на прикладі польських гмін) Микола Ярмистий: Професійна компетентність службовців органів влади в системі публічного управління (концептуальний підхід) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бандера Степан Андрійович (1909-1959) Презентовано енциклопедичний довідник «Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні» Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Антонович Володимир Боніфатійович (1834 – 1908) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 3) Практика реформування місцевих органів влади в системі публічного управління Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Георгій Андрузький Олег Зубчик: Державна політика України у сфері вищої освіти Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 2) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій Сергій Швидюк: Еволюція сучасної польської муніципальної системи Олексій Колесников:Старости в об'єднаних громадах: потреба в модернізації законодавства Тетяна Скутар: Історико-культурні туристичні ресурси як основа розвитку пізнавального туризму в Чернівецькій області Вікторія Чебан: Децентралізація: нові можливості для територіальних громад Валентина Богатирець: Англійська мова як інструмент розвитку комунікативного простору України Олександр Марусяк: Кримський трансфер 1954 р.: формально-юридичний аспект Анжеліка Дзюбко: Допомога онлайн-ресурсів у вивченні англійської мови Світлана Бостан: Упровадження інституту фахівців із соціальної роботи як перспективний напрям роботи соціальних служб Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархії. Частина ІІ. Пріоритети розвитку територіальних громад в контексті децентралізації влади: досвід Херсонської області Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархій (Частина І) Наталія Нечаєва-Юрійчук: Виклики етнополітичній стабільності в Україні та перспективи їхнього подолання (на прикладі Чернівецької області) Сергій Гакман: Фактор шляхів сполучення у долі Буковини під час світових війн та післявоєнного врегулювання Пропозиції науково-практичного семінару «Сучасні методи та інструментарії управління регіональними етнополітичними процесами» Максим Ярмистий "Завдання щодо удосконалення структурно-функціональної системи" Уляна Гев'юк "Механізми участі національних меншин у суспільно-політичному житті України" А. Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005-2013 рр.) Частина ІІ І. Буркут "Незалежність потрібно захищати" Пропозиції учасників Муніципальних читань імені Антона Кохановського А.Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005 – 2013 рр.) Частина 1" С.Гакман "Російська інтервенція в Україну в контексті міжнародного права" Б.Руснак "Особливості проведення позачергових виборів народних депутатів 26 жовтня 2014 року"
шукайте нас на facebook