Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

15 жовтня 2017
Дмитро Марковський: Покращити інфраструктуру та наблизити послуги до громадян – пріоритетні напрямки розвитку ОТГ

Вашківецьку міську об’єднану територіальну громаду було утворено у 2016 році. До її складу увійшли місто Вашківці, села Волока, Замостя, Карапчів, Бабине та Вали. Про роботу в новому форматі розповідає секретар ОТГ Дмитро Марковський:


«БВ»: Як утворювалася громада?
Міський голова Вашківців Микола Перч, відповідно до закону «Про об’єднання територіальних громад», направив пропозиції про створення ОТГ тим населеним пунктам, які були включені у Перспективний план. Із чотирьох сільських рад відгукнулися дві громади і, відповідно,  почалося обговорення. Приїжджали депутати обласної та районної рад, Вашківецький міський голова і говорили про переваги, які матиме об’єднана громада. Йшлося, насамперед, про те, що кожна  громада буде отримувати субвенцію з державного бюджету на розвиток інфраструктури  населеного пункту. По-друге, обіцяли, що вирішиться проблема використання  земель за межами населеного пункту, і громадам буде передано право розпоряджатися всіма земельними ділянками в адміністративних межах територіальних громад. Щоправда, відповідний законопроект досі не прийнятий Верховною Радою. Третьою перевагою було названо те, що ми будемо розпоряджатися значною кількістю фінансових ресурсів, які залишаться в громаді, зокрема фінансуватимемо загальноосвітні навчальні заклади, а також будемо розпоряджатися коштами  на отримання лікарської субвенції. Тому люди вирішили, що варто спробувати, і ми почали працювати у цьому напрямі.


«БВ»:Чи справдилися очікування?
Д.М.:
Якщо у 2016 році  бюджет міста Вашківці і всіх населених пунктів, які увійшли в ОТГ, складав 11 млн. грн., то на сьогодні він уже 60 млн. грн. Тому надходження справді суттєво збільшилися, хоча зросли, звичайно, і видатки.
На сьогодні ми уже пройшли всі етапи для отримання інфраструктурної субвенції. Серед проектів, які готували – ремонт дороги «Вашківці – Карапчів – Вали», «Вашківці – Замостя – Коритне», «Замостя – Слобода – Банилів»; капітальний ремонт приміщення адміністративного будинку по вул. Шевченка, 22; заміна дерев’яних вікон на металопластикові у Бабинському НВК; капітальний ремонт санвузлів НВК «Вашківецька гімназія ім. Івана Бажанського»; капітальний ремонт каналізаційної системи, водопостачання та опалення в будівлі комунального закладу «Вашківецький ЦПМСД». Зараз уже розпочали виконання робіт.


Отримали величезну субвенцію – майже 2 млн. грн. – на  Вашківецьку ЗОШ І-ІІІ ст., яка є опорним навчальним закладом. За ці кошти зможемо  суттєво покращити її матеріальну базу: забезпечити кабінети сучасними мультимедійними засобами, функціонуванням мережі Інтернет, закупити необхідне навчальне обладнання тощо. За рахунок освітньої субвенції буде обладнано кабінети Бабинського НВК, Валівської ЗОШ І-ІІ ст., НВК «Вашківецька гімназія», Замостянської ЗОШ І-ІІІ ст., встановлено комп’ютери у Карапчівській ЗОШ І-ІІІ ст. Буде виділено кошти також на утеплення фасаду філії опорної школи в селі Волока.


Кошти субвенції на соціально-економічний розвиток спрямовано на капітальний ремонт Карапчівської амбулаторії, капітальний ремонт приміщення харчоблоку Вашківецької ЗОШ І-ІІІ ст., дорожнього покриття вул. Шевченка у Вашківцях, спортзалу НВК «Вашківецька гімназія ім.Бажанського», покрівлі Валівської ЗОШ І-ІІ ст. Також буде проведено капітальний ремонт вуличного освітлення зі встановленням енергоефективних ліхтарів у с. Бабине, капітальний ремонт приміщення адмінбудівлі по вул. Шевченка 22 у Вашківцях, придбано автогрейдер для обслуговування сміттєзвалища на території Вашківецької ОТГ. Окрім того, буде здійснено капремонт санвузлів Замостянського ДНЗ та приміщень внутрішніх вбиралень навчального закладу, капітальний ремонт комунального закладу «Вашківецький центр первинної медико-саніатрної допомоги», капітальний ремонт Вашківецької ЗОШ І-ІІІ ст., капітальний ремонт Вашківецької школи мистецтв, капітальний ремонт приміщення Волоцького ДНЗ.
Тобто можливості зросли.


Окрім того, що ми фінансуємо  первинну ланку медицини, організовуємо разом з лікарями її роботу і ведемо контроль, маємо право використовувати кошти і на вторинну ланку медичних закладів, укладати угоди як з районними, так і з обласними лікарнями. Мова йшла також про право мешканців на вибір лікувального закладу, однак зараз, поки не завершилася медична реформа, трохи складно сказати, якою буде кінцева модель медичного забезпечення.
В селі Замостя є школа, що знаходиться у будівлі австрійського періоду,  в цьому році завдяки активності  окремих депутатів було виділено 200 (100?) тисяч на виготовлення проектно-кошторисних документів.


«БВ»: Як сьогодні відбувається процес становлення громади? Чи виникають якісь проблеми?
Д.М.:
Спочатку люди висловлювали незадоволення через те, що за будь-якою довідкою потрібно їхати у Вашківці. Щоб цього не було, ми прийняли рішення на сесії міської ради про надання старостам повноважень здійснювати нотаріальні дії в межах села, а також виготовили для старост по дві печатки: гербову і для документів. Тобто тепер основні довідки можна отримати на місці.


Продовжуємо формувати апарат. Вже маємо власні фінансовий відділ, відділ соціального захисту населення, відділ юридичної та кадрової роботи. Щоправда, вони ще не всі укомплектовані, в окремих структурних підрозділах працюють поки одному-два фахівці, маємо потребу у спеціалістах із земельних питань. Але ми дійсно поки знаходимося на етапі становлення. Я б використав тут вислів нашого голови, що «нам треба поставити потяг на  рейки, щоб він поїхав», і поки що ми його тільки «ставимо».  Не все ще сформовано, немає відповідних служб, немає спеціалістів,  і навіть зараз оголошені конкурси. Наприклад, ми створили відділ освіти, культури, молоді і спорту – один з найбільших і найскладніших, тому що у його підпорядкуванні є шість загальноосвітніх навчальних закладів, чотири ДНЗ, будинок дитячої і юнацької творчості, школа мистецтв. Кожен заклад має свої проблеми, тому працювати тут є над чим. Водночас, дуже складно знайти фахівців для роботи у відділі, адже освітянам значно підвищили зарплатню, а система оплати праці в органах місцевого самоврядування залишається поки без змін.


Серед проблем – нехватка коштів по різних напрямках, і через це доводиться  рахувати кожну копійку, а часом навіть приймати непопулярні рішення, тому що є низка витрат, без яких можна обійтися. Серед таких прикладів – будинок дитячої і юнацької творчості.  Зробивши аналіз, ми дійшли висновку, що ряд гуртків позашкільного навчання неефективні, діти їх не відвідують, окремі заняття перегукуються із гуртками і факультативами в школах. А це – будівля, яку треба утримувати, опалювати, адміністрація. Ми вивчили потреби дітей і зробили перерозподіл, частину гуртків перенесли у загальноосвітні навчальні заклади.


«БВ»: Які заходи плануєте впроваджувати для розвитку економіки?
Д.М.:
Поки що кошти вкладаються більше в розвиток інфраструктури, навчальні заклади,  медичні установи. Питання розвитку економіки, створення робочих місць, що, без сумніву, є важливим – більше у перспективі, хоча ми вивчаємо досвід залучення інвестицій.
Турбує нас питання спиртзаводу, який на сьогодні заборгував міському бюджету близько 2 млн. грн.  Проблема в тому, що він є державною власністю, віднесений до категорії неприбуткових і громада не має на нього ніякого впливу. Тож плануємо зайнятися цим питанням і подати позовну заяву, щоб відсудити хоча б частину коштів.
Маємо декілька  агроформувань, які мають по тисячі гектарів землі, декілька фермерських господарств, а також окремих фермерів, які обробляють присадибні земельні ділянки чи отримані паї.
Зараз у нас немає інвесторів, які б вкладали кошти і створювали якийсь бізнес, і поки більшість наших проектів стосуються галузі надання послуг.
Для прикладу, ми маємо приміщення колишньої поліклініки – велику двоповерхову будівлю, яку плануємо відремонтувати і зробити там центр надання адміністративних послуг. Окрім того, хочемо розмістити там нотаріальні контори та банківські відділення, інші підрозділи, які не входять до структури ОТГ, щоб наші громадяни могли отримувати всі послуги, які їм потрібно, на місці. Адже до районного центру їхати приблизно 40 км, а до центральної садиби нашої громади – всього 10 км.


«БВ»: Процес об’єднання ще не закінчився. Чи плануєте продовжувати роботу у цьому напрямку?
Д.М.:
Після прийняття закону про дооб’єднання громад ми влітку на одній із сесій направили  пропозиції про приєднання до нас сусідніх населених  пунктів Кіцманського району, які  межують з нашою громадою – у Чорторию, Брусницю  і Станівці. Вони відгукнулися на наші пропозиції, поки вивчається досвід, проводяться громадські слухання, але конкретнх відповідей ще немає. 


 

«БВ»: На Ваш погляд, що потрібно робити, щоб реформа пройшла успішно?
Д.М.:
Об’єднані територіальні громади мають перспективи, і сподіваємося, що розвиток буде. Просто потрібно належним чином налагодити роботу всіх служб, правильно все порахувати, ефективно спланувати прибутки і видатки. Окрім того, потрібно, щоб держава виконала свої обіцянки щодо підтримки місцевих громад, зокрема розширення їх повноважень в земельних питаннях – це стало б суттєвим джерелом для наповнення бюджету.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Ірина Верещук: Чернівецька область є прикладом для формування ветеранської політики Соціальна підтримка учасників АТО/ООС, Захисників і Захисниць та членів їх сімей у 2023 році Наталія Алюшина: Реформи оплати праці на державній службі Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Особливості захисту населення у випадку радіаційного ураження. Нормативно-правова база в сфері радіаційної безпеки Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook