Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

15 березня 2017
Земельні питання – одна найбільш складних ділянок в діяльності органів місцевого самоврядування

Одна з найбільш складних ділянок у роботі сільських, селищних рад та об’єднаних територіальних громад – земельні питання. Двічі на рік Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації поводить навчання для землевпорядників. Слухачі розповіли «Буковинському віснику» про свою поточну роботу, основні проблеми, з якими доводиться зустрічатися, а також про подальші перспективи для розвитку, зокрема в контексті проведення реформ.

 

Бойко Марія Василівна, Черешенська с.р., Вижницький р-н.

 У травні буде вже 10 років з того часу, як працюю землевпорядником у Черешенській сільській раді Вижницького району. Зараз це міська об’єднана територіальна громада. Зустрічаємося з різними питаннями: це і продаж земельних ділянок, і договори оренди.  Багато труднощів, зокрема, виникає із договорами оренди на ставки. Коли відбувалося розпаювання, то гідроспоруди – ставки – перейшли до сільської ради. Люди викупили майнові паї і вважають, що вони належать їм, оскільки мають акт прийому-передачі, рішення загальних зборів про купівлю та квитанції за сплату, хоча ці паї потрібно зареєструвати. Частина людей уже зробили господарські паспорти на ті ділянки, що були зареєстровані. Будемо в громаді якось ці питання вирішувати. Пояснюю людям, які мають ці документи, щоб зверталися в суд, і якщо він визнає право власності, тоді вони  уже будуть власниками тих земельних ділянок.


Зараз також трохи важко працювати без форми №6, куди вносилася інформація про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності, хоча для себе я продовжую її вести. Наступне питання – викуп господарських дворів. Люди беруть ділянку в оренду, здійснюють там підприємницьку діяльність, а без належно оформлених документів, без реєстрації їх важко змусити платити податок. Зараз в об’єднаній територіальній громаді буде працювати інспектор, тому, можливо, ситуація зміниться на краще.
Водночас, якихось великих проблем ми не маємо. Багато допомагає податкова. Завдяки електронним формам, які нам надсилають, бачимо, скільки підприємців і коли сплачують кошти, тому можемо контролювати бюджет. Зміна меж у нас пройшла у 2005 році, тому з цим теж простіше. Будемо поновлювати базу даних, робити її в електронному вигляді, переглядатимемо грошову оцінку. Робитимемо все, щоб покращити якість послуг.

 

Єпуре Василь Костянтинович, Тереблечанська с.р., Глибоцький р-н.
Працюю у сільській раді землевпорядником 16-й рік, тому за час роботи довелося зустрічатися  з різними питаннями. Окрім того, вже четверте скликання є депутатом сільської ради.  В роботі найбільше питань виникає через землі, які знаходяться поза межами населеного пункту, проте це, на жаль, не в нашій компетенції, тому ми не можемо їх вирішити. З нового року у нас створено ОТГ. Подивимося, як працюватимемо далі, адже додається більше повноважень, зростає і обсяг роботи, адже це два додаткових села. Окрім того, на нас покладено відповідальність за всі земельні питання. На мою думку, це неправильно, ми не можемо за все відповідати, адже багато земельних питань вирішується на сесії.
До речі, зазначу, що сесії у нас відбуваються добре. Депутати дуже хороші, в основному це молоді люди тридцяти-сорока років, всі активні, всі знають, про що йде мова, включаються до обговорення, вирішують питання. Вони відвідують сесії, їм цікаво працювати, тобто зразу видно, це не випадкові люди, а такі, які хочуть щось робити.


Сьогодні серед найбільш актуальних питань, на мою думку, – ремонт доріг. На дороги виділяється дуже мало коштів, вони в поганому стані. Їх можна  робити поступово, спочатку в одному населеному пункті, потім іншому, але зробити якісно, за всіма параметрами, а не так,  щоб через рік знову вертатися до цього питання.

 

Мотреску Георгій Тодорович, Чудейська с.р., Сторожинецький р-н
В сільській раді працюю землевпорядником з 2004 року. Займаюсь усім, що пов’язано із земельними питаннями. Роботи багато: приватизація, звіти. Із землею завжди були проблеми, лишаються вони і зараз. Одна з основних – це нестача землі.  У нас 6 тисяч населення, а землі дуже мало – 3тис. 380 га, з яких 1 тис. 500 га – ліс, 437 га – земельні паї. Не вистачає землі молодим сім’ям для будівництва. За необхідності люди купують її один в одного через нотаріусів. У нас колись був полігон – це землі Міністерства оборони, які у 2000 році передали розпорядженням районної ради. Було розроблено генеральний план забудови на 175 земельних ділянок, але цю землю зараз хочуть забрати назад, мотивуючи це тим, що не було акту передачі від Міністерства оборони сільській раді. Документи зараз знаходяться у Вищому суді в Києві. Окрім того, багато пенсіонерів не мають можливості обробляти землю (у нас пай в межах від до 0,52 га. до 1,5 га), тому вона заростає. Ще одна проблема – землі досить бідні, адже ми знаходимося під горами, маємо лісисту місцевість. Відчувається брак техніки, вона застаріла, бракує елітних сортів насіння. Щодо реформ, то їх було дуже багато, а ефекту, на жаль, не відчулося.

 

Скидан Сільвія Іванівна, Селятинська с.р., Путильський р-н.
Спочатку, коли тільки почала працювати, трохи важко було налагодити роботу, тому це було основним питанням. Але коли увійшла у курс справ, і організувала процес так, щоб було зручно працювати, стало простіше.
У нас гірський район, тому тут трохи інша специфіка роботи, дещо складніша, як на рівнині. Сільськогосподарських земель у нас більше 2 тис га, паї займають нас 1 тис 114 га. Садівництво і городництво у нас не розповсюджене, люди більше займаються сінокосінням, тримають худобу.


Свою основну місію на роботі вбачаю у тому, щоб служити людям, нашій державі. Сьогодні дуже часто буває так, що людина приходить до владних органів з питаннями, а їй кажуть «це не в нашій компетенції» і не пояснюють, куди потрібне звертатися. Я приділяю велику увагу консультаціям, проводжу їх навіть у позаробочий час. Намагаюся сприяти, звичайно,  у вирішенні різних земельних питань, зокрема щодо приватизації, паїв.  Маємо трохи земельних спорів, проте намагаємося вирішувати ці питання на місці, щоб справа не доходила до суду. За чотири з половиною роки ще не було жодного суду.
Хотілося б, щоб наша влада урегулювала земельне законодавство, адже багато чого у законі не передбачено. Ми маємо працювати так, щоб люди мали довіру до влади.  Президент, Верховна Рада – це окрема історія, а якщо влада на селі нормальна і відкрита до людей, то це, я вважаю, – основне надбання України.

 

Штеф’юк Марія Павлівна, Сторожинецька міська об’єднана територіальна громада
Працюю землеупорядником у Сторожинецькій об’єднаній територіальній громаді. Досвіду роботи – рік, тобто я поки молодий спеціаліст. Більшість питань, які виникають – це спори,  зазвичай люди сваряться за межі. Часто виникають майнові питання. Після утворення об’єднаної територіальної громади завдання залишилися ті самі, однак  збільшився обсяг роботи. Проте сама робота подобається. Те, що люди сваряться – це нічого, просто до кожної людини треба мати підхід, адже у кожного є індивідуальні особливості. Багато питань виникає в законодавчому плані. Ставили запитання нашим викладачам, але, як вони сказали, «законодавець цього не передбачив». Тому хотілося б, щоб законодавець, все-таки, передбачав важливі моменти. Взагалі є потреба, щоб законами із земельних питань займалися практики, які зустрічалися з проблемами і знають, як їх вирішити.
Для мене це перші курси підвищення кваліфікації. Група дуже хороша, ми всі подружилися, обмінялися телефонами. Будемо і надалі продовжувати спілкування, адже набагато легше вирішувати якісь питання, якщо є з ким порадитися, проконсультуватися.

 

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Микола Ярмистий: дотримання принципів вірно служити українському народові та українській державі закладені в обітниці ще 100 років тому Наталія Пасічник: Урядом затверджений новий Порядок призначення житлових субсидій Державна служба є критерієм розвитку нашої держави Тетяна Лукащук: "КДС" - це надійний інструмент реалізації новітнього напряму системи підвищення кваліфікації держслужбовців Микола Проданюк: Публічні закупівлі мають бути відкриті, чесні та прозорі Микола Савчук: Путильський район сьогодні Леся Нос: Налагодження комунікації з громадянським суспільством – важлива складова успіху в реалізації державної політики Діяльність суду: Розгляд справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією Юрій Півень: Про стан соціального захисту населення області у 2017 році Лідія Гайдей: Культурне життя Заставнівщини Євгенія Бойко: Створення сприятливого інвестиційного клімату – одне із пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку Новоселицького району Лілія Гриневич: Наше завдання - підняти якість освіти і якість вивчення української мови у школах викладання мовою нацменшин, зберігши при цьому використання і вивчення предметів рідною мовою Відділ з питань туризму Чернівецької ОДА: Туризм на Буковині Тетяна Лукащук: Деякі аспекти проведення атестації претендентів на посади державної служби щодо вільного володіння державною мовою Володимир Дьяченко: Соціальні питання – лідери серед звернень громадян Павло Петренко: Правова допомога і правовий захист є надзвичайно актуальним для всіх українських громадян Уряд проводить капітальний ремонт країни Юрій Кітар: Ми маємо резерви та потенціал для розвитку району Буковинці можуть видати свої книги за кошти обласного бюджету Любов Крикливець: Основне завдання реформи – у підвищенні рівня доступності та якості медичної допомоги Валентина Юрчук: Про роботу Центру надання адміністративних послуг Заставнівської районної державної адміністрації Іван Друцул: Кіцманський район сьогодні Роман Криган: Реформування служби зайнятості та ситуація на ринку праці Буковини Юрій Півень: Стан призначення та виплати субсидій населенню по Чернівецькій області Олег Стецевич: Завдання і пріоритетні напрямки розвитку кадрового забезпечення органів державної влади та ... Руслан Сенчук "Вижницький район: виклики, досягнення та перспективи" Анатолій Круглашов: Десять років готуємо магістрів за спеціальністю «Державна служба» Юлія Яківчек: Основні принципи роботи – вчасно виявити дитину у складних життєвих обставинах і вдало її влаштувати Оксана Палійчук: Децентралізація освітньої галузі в Чернівецькій області Любов Нечипорук: Громади мають можливість реалізувати право на власне радіомовлення Віорел Ястремський: Герцаївський район сьогодні Ольга Гришин-Грищук: Соціальна робота з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах Михайло Леньков: Роль Національного агентства України з питань державної служби та її територіальних органів в імплементації Закону України Микола Ярмистий: Новий Закон України «Про державну службу» як компетентнісна модель управління людськими ресурсами Петро Шевчук: Патології у системі державного управління Володимир Бойко: Можливості застосування досвіду країн ЄС для реформування системи професійного навчання державних службовців Аліна Агопшук: «Зелене золото» Буковини – то її ліси В’ячеслав Хохуляк: Нотаріуси виконують функції державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Світлана Штефанчук: Система безоплатної правової допомоги як спосіб захисту прав і свобод людини Богдан Вітовський: З молоддю працюємо на партнерських засадах Олена Головіна: Профілактика стресу в професійній реалізації державних службовців Молодь на державній службі: Мар’яна Антимійчук
Детально про проекти Державного фонду регіонального розвитку для об'єднаних громад Чернівецької області Вікторія Чебан: Центр розвитку місцевого самоврядування створений в рамках реформи децентралізації Ярослав Кушнірик: Стан та перспективи розвитку ОСББ у місті Чернівці Олексій Грушко: "Стратегічне планування у громадах: необхідність та дороговказ розвитку" Сторожинецька ОТГ показала результати річної діяльності Олексій Грушко: Субвенція на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад (Україна та Чернівецька область) Олександр Ковальчук: Нові можливості для підтримки і фінансування місцевого та регіонального розвитку Анатолій Сапогівський: До Клішковецької громади вже хочуть доєднуватися інші населені пункти Мік Мюллей, Віталій Юрків: Програма DOBRE як інструмент для підтримки та економічного розвитку громад Ольга Чепель: Про форми співробітництва територіальних громад Марія Довгань: Бібліотеки в умовах децентралізації Представники ЄС взяли участь у відкритті Чернівецького підрозділу установи «Центр розвитку імсцевого самоврядування» Микола Федорук: Про законодавчу діяльність з питань децентралізації влади Леонід Швець: Основне завдання сьогодні – працювати над наповненням бюджету Кадрові питання в об'єднаних громадах: яких фахівців потребують ОТГ? Роман Єрема: Перспективи розвитку системи надання соціальних послуг у Вижницькому районі Станіслав Сухар: Якщо люди налаштовані працювати - розвиток буде Тетяна Татарчук: Об’єднані громади Буковини: потенціал, виклики, перспективи Земельні питання – одна найбільш складних ділянок в діяльності органів місцевого самоврядування Верховна Рада прийняла важливі законопроекти з питань децентралізації. Коментар експерта: Ольга Чепель Недобоївська ОТГ: підсумки року Володимир Чоботарь: Люди зрозуміли, що реформа – це правильний крок Тарас Халавка: Цьогорічний процес об'днання громад має свої особливості Василь Равлик: Можна по-різному ставитися до реформи децентралізації, але лишатися на тому місці, де ми є зараз, неможливо Іван Мунтян: Оновлений склад обласної ради повинен виправдати очікування громади Друга хвиля об’єднання громад на Буковині: стан та перспективи Сергій Колотило: Перспективу подальшого розвитку вбачаємо саме в об’єднанні громад Децентралізація: коротко про головне В області працюватиме 11 бюро правової допомоги Василь Падурі: «Півроку на посаді: перші результати» Петро Чебан: Пріоритетні напрямки сільської ради - залучення додаткових коштів та створення робочих місць Євген Прокопець: Громади, які не об’єдналися, на сьогодні у програші Ольга Чепель: Децентралізація в Чернівецькій області: міфи та реальність Ілля Карлійчук: Маємо багато завдань у сфері житлово-комунального господарства Григорій Ванзуряк: Із прихильників реформи ми стали тими, хто взяв на себе зобов’язання її розпочати Христина Марчук: Законодавче забезпечення реформи децентралізації Більше коштів субвенції із Держбюджету-2016 отримають громади, що об’єднались із сільськими територіями, – Геннадій Зубко Валерій Романенко: Люди вже зрозуміли, що їх благополуччя залежить виключно від їх активності і бажання щось змінити у своєму житті Аркадій Шова: Ми знали, що будуть труднощі, і готові їх вирішувати «Посли реформ»: Чому необхідно проводити реформу місцевого самоврядування? Тарас Халавка: Врахування фактору поліетнічності при формуванні об’єднаних територіальних громад у Чернівецькій області Антоніна Скидан: Наша мета – спроможна, самодостатня, сильна громада Василь Цуркан: Використання міжнародного досвіду в роботі Острицької сільської ради І. Баб'юк, О.Чепель "Основні аспекти формування спроможних територіальних громад"
Формування система державної служби в Україні в 1917–1918 рр. Управління персоналом в умовах змін До проблеми міжкультурної взаємодії Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Білозерський Василь Михайлович (1825 – 1899) Тетяня Гаман: Навчання старост об’єднаних територіальних громад доброму врядуванню – потреба сьогодення (з досвіду Хмельницького центру ППК) Владислав Струтинський: Антон Кохановський – політик, громадянин, патріот Чернівців Виконавчі структури в ОТГ: закордонний досвід, українські реалії та перспективи (презентація наукового видання) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бачинський Юліан Олександрович (1870 – 1940) Тарас Халавка: Закордонний досвід формування органів влади базового рівня (на прикладі польських гмін) Микола Ярмистий: Професійна компетентність службовців органів влади в системі публічного управління (концептуальний підхід) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бандера Степан Андрійович (1909-1959) Презентовано енциклопедичний довідник «Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні» Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Антонович Володимир Боніфатійович (1834 – 1908) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 3) Практика реформування місцевих органів влади в системі публічного управління Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Георгій Андрузький Олег Зубчик: Державна політика України у сфері вищої освіти Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 2) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій Сергій Швидюк: Еволюція сучасної польської муніципальної системи Олексій Колесников:Старости в об'єднаних громадах: потреба в модернізації законодавства Тетяна Скутар: Історико-культурні туристичні ресурси як основа розвитку пізнавального туризму в Чернівецькій області Вікторія Чебан: Децентралізація: нові можливості для територіальних громад Валентина Богатирець: Англійська мова як інструмент розвитку комунікативного простору України Олександр Марусяк: Кримський трансфер 1954 р.: формально-юридичний аспект Анжеліка Дзюбко: Допомога онлайн-ресурсів у вивченні англійської мови Світлана Бостан: Упровадження інституту фахівців із соціальної роботи як перспективний напрям роботи соціальних служб Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархії. Частина ІІ. Пріоритети розвитку територіальних громад в контексті децентралізації влади: досвід Херсонської області Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархій (Частина І) Наталія Нечаєва-Юрійчук: Виклики етнополітичній стабільності в Україні та перспективи їхнього подолання (на прикладі Чернівецької області) Сергій Гакман: Фактор шляхів сполучення у долі Буковини під час світових війн та післявоєнного врегулювання Пропозиції науково-практичного семінару «Сучасні методи та інструментарії управління регіональними етнополітичними процесами» Максим Ярмистий "Завдання щодо удосконалення структурно-функціональної системи" Уляна Гев'юк "Механізми участі національних меншин у суспільно-політичному житті України" А. Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005-2013 рр.) Частина ІІ І. Буркут "Незалежність потрібно захищати" Пропозиції учасників Муніципальних читань імені Антона Кохановського А.Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005 – 2013 рр.) Частина 1" С.Гакман "Російська інтервенція в Україну в контексті міжнародного права" Б.Руснак "Особливості проведення позачергових виборів народних депутатів 26 жовтня 2014 року"
шукайте нас на facebook