Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

10 лютого 2017
Верховна Рада прийняла важливі законопроекти з питань децентралізації: коментар експерта

У четвер, 9 лютого, Верховна Рада України прийняла низку законопроектів з питань децентралізації влади та розвитку органів місцевого самоврядування. Про можливості, які дадуть ці зміни для об’єднаних територіальних громад, розповідає експерт з правових питань Офісу реформ у Чернівецькому відділенні Асоціації міст України (Проект «Пульс») Ольга Чепель.
 
Ольга Чепель: 9 лютого 2017 року наші законодавці прийняли довгоочікувані законодавчі акти у сфері децентралізації. Найбільш важливими з них можна назвати законопроект №4772 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)», який стосується права громад приєднуватися до вже існуючих об’єднаних  громад, та законодавчий акт № 4742 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо статусу старости села, селища)», який стосується правового статусу старост. Також прийнято законопроект № 2489, яким оновлюється Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування», та законодавчий акт № 4110 «Про внесення змін до деяких законів України щодо набуття повноважень сільських, селищних, міських голів».

 

Що варто зазначити з приводу законодавчого акта 4772: він, в основному, дає можливість до вже створених об’єднаних територіальних громад приєднувати суміжні сільські, селищні територіальні громади, які відповідно до перспективного плану формування територій громад області належить до цієї об’єднаної територіальної громади. Також у разі прийняття сільською, селищною радою рішення про приєднання до об`єднаної територіальної громади голова сільської, селищної об`єднаної територіальної громади звертається обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася, в установленому законом порядку. Тобто комплектується рада з новим складом, куди дообираються лише депутати сільських, селищних рад, які приєднуються. При  цьому голова об’єднаної громади залишається незмінним і продовжує здійснювати свої повноваження, поки не закінчиться його термін перебування на посаді або не буде достроково припинено його повноважень.

 

Крім того, додаткові вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія територіальної громади, що приєдналася до об’єднаної територіальної громади в порядку, визначеному Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».

 

Щодо законодавчого акта №4742, який регламентує правовий статус старост, варто зазначити наступні моменти. По-перше, вводиться принцип повсюдності, який відтворюється за допомогою такого поняття як старостинський округ. Старостинський округ – це територія юрисдикції рад, визначена сільською, селищною, міською радою з метою забезпечення представництва інтересів жителів такого населеного пункту (населених пунктів) старостою. Для чого це здійснено? Для того, щоб у випадку, коли староста в одному населеному пункті з певних причин склав свої повноваження, то до обрання іншого старости ці функції  можуть покладатися на старосту із сусіднього села. Якщо раніше староста міг діяти виключно на своїй території, то принцип повсюдності дає змогу цій посадовій особі місцевого самоврядування здійснювати повноваження на території будь-якого  населеного пункту, окрім адміністративного центру ОТГ.

 

Цей законодавчий акт визначив також термін  повноважень старост – 5 років, він не може мати іншого представницького мандата, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю. Також передбачається право виступу  старости на сесії ради об’єднаної громади та засіданнях її постійних комісій,  тобто він має можливість брати участь у вирішенні питань, які стосуються його населеного пункту, а також бере участь у здійсненні контролю за використанням об’єктів комунальної власності,  розташованих на території відповідного старостинського округу. Крім того, один раз на рік староста має звітувати про свою діяльність перед громадою, чого не було передбачено раніше.

 

Виписано також механізм відкликання старости, зокрема визначено, що починає працювати така форма як народна ініціатива. Тобто на підтримку пропозиції про відкликання старости має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний старостою.

 

У законодавчому акті №2489 «Про службу в органах місцевого самоврядування» детально виписано вимоги та порядок служби в органах місцевого самоврядування. Нарешті визначено поняття служба в органах місцевого самоврядування,  під яким розуміється  публічна, професійна діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальними громадами права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом, також визначено, хто є виборною посадовою особою місцевого самоврядування: це  є громадянин України, який протягом визначеного законом строку займає посаду в органі місцевого самоврядування. Визначено характер оплати праці по трьох категоріях для того, щоб підняти престижність цієї служби. Для забезпечення прозорості виписано формування конкурсної комісії і процедуру відбору службовців на посади в органах місцевого самоврядування. Це важливо для того, щоб в органах місцевого самоврядування працювали кваліфіковані працівники. За низьку заробітну плату робота не буде здійснюватися ефективно, тому варто, щоб  якісна робота службовців місцевого самоврядування була належним чином оплачена.

 

І останній законодавчий акт, який вдалося прийняти парламентарям – це № 4110 «Про внесення змін до деяких законів України щодо набуття повноважень сільських, селищних, міських голів». В ньому  зазначається, що голова відповідної ради приступає до виконання своїх повноважень після реєстрації в територіальні виборчій комісії.

 

Сподіваємося, що депутати не скинуть  темп прийняття законодавчих актів і такі важливі для нас законодавчі акти № 5520, який стосується об’єднання громад суміжних районів і зміни меж, та законодавчий акт №4355, який регламентує передачу у власність  органам місцевого самоврядування землі за межами населеного пункту, також невдовзі будуть прийняті.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook