Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

28 грудня 2016
Недобоївська ОТГ: підсумки року

12 серпня 2015 року Долинянська, Керстенецька, Недобоївська та Ставчанська сільські ради Хотинського району прийняли рішення про створення об’єднаної територіальної громади із адміністративним центром у селі Недобоївці. 14 серпня утворення громади було затверджене рішенням обласної ради.
Сьогодні на території ОТГ знаходиться два загальноосвітніх навчальних заклади І-ІІ ступенів, два навчально-виховних комплекси, два дошкільні навчальні заклади, сім закладів культури та чотири амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Що було зроблено за цей час і чи покращилося життя місцевих мешканців, розповідає голова Недобоївської об’єднаної територіальної громади Юрій Юзва:

 

 

Юрій Юзва: Зміни, які відбуваються у зв’язку з реформою системи місцевого самоврядування – вони досить правильні. У першу чергу завдяки децентралізації в громади з’явилися кошти, і тепер значну частину проблемних питань ми можемо вирішувати власними силами. До цього 25 років наша комунальна власність – і не тільки нашої громади, а й по всій Україні, – перебувала в жахливому стані.
Якщо дивитися по бюджету, то власні надходження на цей рік планувалися у сумі 2 млн. 800 тис грн., зараз ми зібрали вже майже 4 млн. 900 тис. грн. Загальний бюджет станом на перше листопада – з усіма субвенціями – склав близько 25,2 млн. грн.


Цього року кожен населений пункт отримав фінансування. Держава нам виділила 4 млн. 370 тис. грн. на розвиток інфраструктури, плюс ми вклали в усі наші комунальні заклади і установи більше 1,8 млн. грн.. власних коштів. За наш рахунок проведено ремонти всіх навчальних закладів, закуплено необхідне обладнання, поставлено витяжки. У кожну школу ми закупили по два класи нових меблів – і продовжуватимемо робити це й надалі. Було відремонтовано першу чергу дитячого садка у Керстенцях, сьогодні там функціонує дві групи, де займається 38 діток. Однак ми маємо потребу в нових приміщеннях, і зараз за рахунок інфраструктурних коштів вже завершується ремонт другої черги – до Нового року садок зможе прийняти ще дві групи. Окрім того, проводимо ремонт будинку культури та будівлі сільської ради у Недобоївцях, який теж плануємо закінчити до кінця року.


 

До речі, зазначу, що ми залучаємо до будівельних і ремонтних робіт лише місцеві підрядні організації. По-перше, податки залишаються всередині громади, по-друге – це  людська відповідальність: якщо чужий прийшов, він зробив роботу як-небудь, і пішов, а тут все під контролем, по-третє – додаткові робочі місця для наших мешканців. Ми маємо три будівельних фірми, створили ще власне комунальне підприємство, яке почало діяти з липня. Матеріали на ремонт також закуповуємо у приватних підприємців, які працюють на території об’єднаної громади.
Щоб не було суперечностей між населеними пунктами, на одній з перших сесій був прийнятий план соціально-економічного розвитку, де ми з депутатами чітко визначили, що будемо робити.  І після того, як отримали інфраструктурну субвенцію, також проголосували на сесії, що робимо у першу чергу. Кожен населений пункт отримав свою частину коштів інфраструктури.
Ремонтуємо дороги, робимо освітлення вулиць. Для комунального підприємства придбали автогрейдер.

 

Василь Гаврилян, директор загальноосвітньої школи І-ІІ ст. села Керстенці:


 За цей рік, коли ми об’єдналися в територіальну громаду, багато чого змінилося, і ми це відчули. Більше йде фінансувань, проблеми, які накопичувалися роками, поступово починають вирішуватися: ми отримали комп’ютер, в кухні поставили витяжку, новий холодильник, відремонтували плити. З усіма питаннями ми звертаємося до нашого голови Юрія Михайловича, і ці питання вирішуються позитивно. Звичайно, що є питання і на перспективу, які треба вирішувати, але я думаю, що в цьому плані теж буде співпраця. З головою спілкуємось в телефонному режимі, окрім того, Юрій Михайлович часто буває у нашій школі, ми, у свою чергу, буваємо на виконкомах, сесіях.

 

Тетяна Білянська, завідувач Керстенецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини:

 

За той час, який ми перебуваємо в об’єднаній територіальній громаді, достатньо багато отримали як в плані лікувальних препаратів, так і медичного оснащення, починаючи від кушеток, крісел, медичних столів, закінчуючи препаратами для невідкладної медичної допомоги. Як керівник я задоволена. Ліки маємо в достатній кількості, щоб мешканці села не відчували потребу. Думаємо у перспективі за апаратуру. Амбулаторія надає всі медичні послуги, які має надавати первинна ланка медицини, маємо два ліжка для амбулаторного лікування.

Задля інтересів громади, вважає  голова Недобоївської ОТГ, мають прийматись рішення, які, можливо, не зовсім практичні, однак необхідні в плані подальшого розвитку:
 

Юрій Юзва: Незважаючи на те, що школи не мають достатньої кількості учнів, ми навіть не піднімаємо питання про їх закриття, а максимум намагаємося зберегти те, що  у нас є. Якщо ми почнемо з неправильних кроків, вся децентралізація в державі піде нанівець, тому що люди відмовляться. А нам треба навпаки – наближувати послуги до людей, а не відтягувати їх.
В цьому році ми наполовину зменшили податки на землю, щоб трохи зняти з людей цей тягар. Звичайно, я розумію, на що йду, однак людям треба дати віддушину, щоб вони відчули зміни. І тим більше, коли щось станеться не так, у нас є завжди резерв,  де підняти цю ставку оподаткування. Треба дати людям розвиток, підтримати, адже сьогодні «задавити» будь-кого з нас – це елементарно.

 

Один з важливих напрямів роботи, зазначає Юрій Юзва - соціальний захист окремих категорій населення:

 

В об’єднаній територіальній громаді ми взяли курс на соціальний захист ветеранів та учасників АТО. На сьогодні ми маємо двадцять шість учасників, троє ще перебувають у військах. На жаль, трагічно загинув, виконуючи свій громадянський обов’язок, один з учасників АТО Валерій Ротар з Долинян. Сьогодні сім’я цього та інших військовослужбовців потребують соціального захисту і уваги громади. Ми прийняли програму «Надія»,  у якій для кожного учасника АТО заклали винагороду в сумі 2 тис. грн. Вісімнадцять  учасників АТО отримали земельні ділянки в с.Керстенці,  ще четверо – в суміжних селах.   Зараз маємо ще три заяви і вирішуємо питання щодо виділення земельних ділянок. Тобто це питання ми закриємо. До речі, похорон нашого покійного Валерія повністю провели за рахунок громади.

 

Особлива гордість Недобоївської об’єднаної територіальної громади – пожежна команда.

 

Юрій Юзва: Намагаємось переймати і впроваджувати  європейський досвід, адже в Європі пожежна команда – це волонтери, громада купує техніку, а люди на добровільних засадах працюють. Наша команда – це гарний приклад співпраці громади та приватного бізнесу. Автомобіль придбано і обладнано за кошти приватного підприємця В’ячеслава Тодосійчука. Пожежна команда складається з чотирьох штатних працівників та п’яти волонтерів, які працюють на добровільних засадах. Зазначу, що люди активно відгукнулися на цю ідею, було багато охочих. Свою діяльність команда розпочала 5 квітня, і вже до початку відкриття було два виїзди, причому, не в об’єднану громаду, а в сусідні села. Наші пожежники прибули перші і локалізували пожежу до прибуття центральної бригади з Хотина. Команда виїжджає за дзвінком, на посту завжди є черговий. Виїздів було дуже багато, особливо влітку, в сухий період – по два-три на день: горіла трава, горіли будинки. Наші пожежники гарно справлялися зі своїми обов’язками.


Автомобіль новий, ми купували його в Харкові, їздили туди разом з підприємцем, подивилися, а потім з нашим волонтером пригнали його сюди.
Наші пожежники, перевіривши автомобіль, сказали, що він у дуже гарному стані. Коли придбали, на спідометрі була всього тисяча кілометрів. Ємність води – 2,5 тонни, окрім того, у нас ще є один автомобіль на чотири тонни, і в разі необхідності можна здійснювати підвіз води. Пожежна команда чергує цілодобово, а волонтери за необхідністю.

 

Олександр Овчінніков, головний фахівець Хотинського відділу Державної служби з надзвичайних ситуацій в Чернівецькій області:


 У нас в районі таких громад, де є пожежний автомобіль, чотири, але я хотів би зазначити, ця громада найактивніша. Як ви бачите, тут уже є волонтери, які працюють спільно з працівниками місцевої пожежної команди. Разом з ними ми уже традиційно проводимо заходи з пожежної безпеки для дітей.
Щоб навчати волонтерів, проводяться курси. Вони тривають три місяці, навчання проходить в Чернівцях, у Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності. Волонтерів вчать азам, потім вони мають постійно підвищувати свою підготовку, ми також проводимо заняття з волонтерами, показуємо те, що знаємо, ділимося своїм досвідом.  Автомобіль досить сучасний, новий, техніка працює безвідмовно.

 

Василь Майданський, волонтер:

 

Хочеться приносити селу, громаді якусь користь. Вчитися було взагалі не складно, наше завдання – приїхати на місце, де виникла якась надзвичайна ситуація, зробити доступний під’їзд, щоб вже, власне, пожежна бригада змогла під’їхати і займатися своєю роботою. Чи ведемо роз’яснювальну роботу? Я думаю, що після декількох випадків, які сталися в селі, люди самі зрозуміли, чого не варто робити, і тепер більш свідомо до цього ставляться. Якщо бачимо небезпечні моменти, то, звичайно, розказуємо.  

 

Валерій Зозуляк , волонтер:

 

Якщо скрутне становище, людям треба допомагати. При бажанні це робити нескладно. Коли ти показуєш, що можеш безкорисно допомагати людям, то це є прикладом для інших, і кількість волонтерів збільшується.  Об’єднання дало багато, село розвивається, народ стає більш дружнішим. Якщо раніше десь когось і не знав в сусідніх селах, то зараз люди більше спілкуються.
Незалежно від того, чи належить село до громади, чи ні, наша машина виїжджає за викликом. Якщо треба, довозимо воду. Чергування несуть штатні працівники. Нам достатньо дзвінка – ми вже орієнтуємося за ситуацією.   

 

В’ячеслав Тодосійчук, підприємець:

 

Пожежна команда – це вже результат створення територіальної громади. Сьогодні це є викликом часу. Я є депутатом районної ради, люди надали мені такі повноваження, тому відчуваю перед ними відповідальність. Почитавши закони, ми зрозуміли, що можемо стати центром такої громади, і долучилися до її створення. Але я ще до цього підприємець, фермер, їжджу Європою, бачу, як працюють громадські діячі, як взагалі працюють ініціативні люди. У Польщі побачив, як діє така пожежна команда, загорівся цією ідеєю і тривалий час її виношував. Вже за допомогою об’єднаної громади це вдалося реалізувати. Ми придбали цю машину, дали приміщення, громада утримує колектив, і разом ми здійснюємо добру справу.
Розвитку громад сьогодні перешкоджає, на мій погляд, мала кількість ініціативних людей.  Можливо, ця апатія спричинена тим, що твориться «в верхах». Мало позитиву. Тому якщо зможемо в малій громаді створити лад, то цим покажемо приклад і для інших.
Чи не помилилась громада у виборі? Бачимо, що ні. Ми, наприклад, як центр громади, є самодостатнім селом, тому змогли б вижити, профінансуватися, але ми долучили до себе тих людей, які нам повірили, і тепер вони бачать певний результат. Хоча реальні дієві результати  відчуються не за один рік, а будуть, якщо працювати, трохи пізніше.

Для ефективної роботи важливим є вирішення кадрових питань. За словами Юрія Юзви, вони теж над цим працюють:

 

Юрій Юзва: Сьогодні апарат складається з голови, двох заступників, фінансового, бухгалтерського, юридичного відділів і сектору земельних ресурсів. За штатом у нас 32 працівники, фактично є 26. В кожному селі маємо старосту і діловода, плюс наші землевпорядники також працюють по селах декілька днів на тиждень. Спочатку в сільській раді було четверо осіб і я п’ятий, і це було досить важко, адже йшло завершення бюджетного року, і кожне село потрібно було «дотягнути».  Потім вже почали шукати людей. Частину фахівців нам вдалося «переманити» з інших установ з Хотина та Чернівців, у нас залишились майже всі наші бухгалтери. Незважаючи на це, кадрове питання залишається актуальним. Люди цікавляться, проходять стажування, однак не всім, особливо молоді, підходять заробітна платня та умови праці, адже потрібно добиратися.
Але загалом ми налаштовані оптимістично, переконаний, що всі питання нам вдасться поступово вирішити.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook