Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

26 травня 2016
Петро Чебан: Пріоритетні напрямки - залучення додаткових коштів та створення робочих місць

Петро Чебан, Зеленецький сільський голова (Кельменецький район)

 

«БВ»: Розкажіть, будь ласка, про сільську раду, яку Ви очолюєте
П.Ч.:
До Зеленецької сільської ради Кельменецького району входить тільки одне село – Зелена. Ми межуємо з Молдовою, недалеко знаходиться румунський кордон. Село має 930 дворів, кількість населення складає приблизно 1800 чоловік. Є централізоване водопостачання, проведено газ. Відстань до Кельменців – 25 кілометрів. На жаль, не можемо похвалитися хорошим станом доріг.  Раніше дорога, яка веде до села, була державного значення, однак з січня 2016 року вона набула статусу місцевої, через що нам додалося досить багато роботи.


Село наше гарне, компактне. Маємо церкву, сільську раду, школу, амбулаторію сімейної медицини, магазини, невеликий парк – це все розташовано у центрі, що дуже зручно. Школа велика, триповерхова, зі спортзалом та їдальнею. Щоправда, навчається у нас досить мало учнів, лише 152, однак працюють тут кваліфіковані вчителі. Нещодавно заклад пройшов атестацію, показав досить високий рівень.


«БВ»: Чим було зумовлене Ваше рішення стати сільським головою? Чи мали Ви раніше досвід роботи в органах виконавчої влади або місцевого самоврядування?
П.Ч.:
На посаду сільського голови я балотувався ще під час попередніх виборів, у 2010 році. Досвіду управлінської роботи як такого у мене немає. Загалом за спеціальністю я технік-електромеханік із обслуговування холодильних установок, свого часу у зв’язку з роботою побував практично у всіх країнах колишнього Союзу. Вже у роки незалежності тривалий час працював закордоном, бачив, як живуть люди в інших країнах, тому хотілося зробити щось подібне і у себе. Це, власне, і спонукало взяти участь у виборах. Тоді нас було шість кандидатів і так сталося, що я не пройшов. Чесно кажучи, йти на вибори у жовтні 2015 року я не планував, можна сказати, це була більше ініціатива громади – люди приходили, зверталися, тому і прийняв таке рішення. Сім’я мене також підтримала. На цих виборах мені вдалося перемогти, серед трьох кандидатів я набрав найбільше голосів.


«БВ»: Над якими пріоритетними напрямками зараз працюєте?
П.Ч.:
Мабуть, як і для всіх, першочергове значення має залучення додаткових коштів, створення нових робочих місць. Колись село мало дуже потужну базу: тут був цех мінеральних вод, ковбасний цех, хлібопекарня, консервний цех, цегельний завод, цех із виробництва кахлів. Було розвинуте тваринництво та садівництво, лісове господарство. Цю базу, на превеликий жаль, втрачено. Зараз у нас є декілька приватних підприємців, які займаються тваринництвом, працює три невеликих фермерських господарства, однак вони не мають великих фінансових можливостей. Сьогодні практично всі надходження сільської ради – це прибутки від землі, що знаходяться в оренді. Суттєву підтримку нам надає ПП "Югро". Тому у цьому плані ми маємо дуже складне завдання: зробити так, щоб дати людям можливість працювати і заробляти гроші, адже це дуже важко, коли бачиш в їх очах зневіру і безвихідь. Поки що шукаємо шляхи для цього.


«БВ»: В області активно відбувається процес об’єднання територіальних громад. Чи підтримує його Ваша громада?
П.Ч.:
Важко сказати. Добровільно люди об’єднуватися не хочуть. У багатьох це асоціюється із процесом об’єднання сіл в колгоспи. Відповідно, є переконання, що переваги і основні ресурси все одно надаватимуться центру, як це показав минулий досвід. Звичайно, зараз йдеться про те, що інтереси громади відстоюватимуть її представники, але ми поки що не знаємо, як це буде відбуватися на практиці. Та й фінансова підтримка, яка зараз доступна об’єднаним громадам, сприймається більше як «цяцянка». Можливо, таке дещо песимістичне налаштування зумовлене тим, що ми не бачили поки позитивних прикладів діяльності об’єднаних територіальних громад – у Кельменецькому районі їх ще не створено жодної. Швидше за все, об’єднання у нас відбудеться за схемою «один район – одна громада» з центром у Кельменцях. У перспективі говорилося про створення трьох громад, однак ми просто не маємо таких сіл, які мали б відповідну базу та могли бути центрами об'днаних громад.


На мою думку, об’єднання, звичайно, потрібне, але  зараз воно не на часі. Нас ніби стимулюють до ліпшого, і в той же час нашу ініціативу  трохи пригнічують. Можливо, з цим варто було трохи зачекати. Якби ми зараз підняли село до відповідного рівня розвитку, тоді б могла іти мова про об’днання.  А поки ми тільки шукаємо можливості.


Маємо державну субвенцію для утримання дитячого садочка і будинка культури, однак цих грошей недостатньо, їх вистачить, за нашими підрахунками, лише на півроку, причому тільки на найнеобхідніші речі – зарплати та енергоносії. У будинку культури у нас діє два народних колективи. Цього року для танцювального колекитву вдалось придбати черевички та чобітки, однак це було зроблено за спонсорські кошти, з доброї волі одного з наших приватних підприємців.


Зараз нам потрібні інвестори, потрібні додаткові кошти. Все, що зроблено позитивного для села, зроблено завдяки ПРООН: проведено капітальний ремонт частини водогону, замінено вікна у школі. Це не моє досягнення – це здобутки попередників. Ми написали і подали на розгляд ще один проект, щоб мати можливість завершити ремонт водогону до кінця, замінити старі чавунні труби, які вже виходять з експлуатації, на сучасні пластикові. Поки чекаємо на результат. Не зовсім впевнені, чи візьмуть до уваги нашу заявку, тому що перевага зараз надається об’єднаним громадам.


В кінці місяця на базі нашого села відбудеться семінар в рамках проекту ПРООН. У ньому візьмуть участь усі сільські голови району. Маємо показати результати проведеної роботи. У цьому плані в нас все гаразд, ми завжди все робили відкрито, адже залучалися кошти як ПРООН, так і населення, сільської ради, вчасно подавали звіти.
Загалом ми хоч і не маємо достатку, але намагаємось у належному стані утримувати всі об’єкти, територію. Весною вдалося зробити косметичні ремонти будівель, громадою зробили прибирання села. Громада в нас взагалі дуже активна, ніколи не лишається осторонь якихось питань. Хотілося б тільки дати людям можливість для заробітку.


«БВ»: З якими проблемами доводиться зустрічатись під час роботи?
П.Ч.:
У першу чергу це майнові питання, адже будівлі, землі, які залишилися від колишнього господарства, не завжди законним шляхом переходили до нових власників, тому багато справ зараз знаходиться у судах. Це дуже гальмує роботу. Цими питаннями треба було займатися раніше. На мій погляд, якщо людина має бажання відкрити власну справу, їй потрібно допомогти, а не створювати перешкоди.


Ще одна проблема – відсутність в селі аптеки. Ми маємо велике гарне приміщення, однак воно знаходиться у комунальній власності району. Так склалося, що центральна районна аптека збанкрутувала, а наша аптека, як її філіал, опинилася в заставі. Тому одне з основних завдань – зробити так, щоб аптека в селі знову запрацювала, адже людям необхідні ліки, за якими їм сьогодні доводиться їздити в район.


Також у нас дуже гарне приміщення амбулаторії сімейної медицини – велика триповерхова будівля, хороші лікарі. Раніше ми мали повноцінну лікарню на багато ліжкомісць, однак потім відбулось скорочення, і зараз приміщення, фактично, не використовується. Хотілося б дати лікарні «друге дихання», щоб населення на місці мало доступ до якісних медичних послуг, а не їздило для цього в район чи обласний центр. Зараз і ми, і районне керівництво думаємо над цим питанням.
Будемо бачити, як проходитиме процес об’єднання, як зможемо все організувати. Є сподівання, що все ж таки буде якийсь позитивний результат.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Микола Ярмистий: дотримання принципів вірно служити українському народові та українській державі закладені в обітниці ще 100 років тому Наталія Пасічник: Урядом затверджений новий Порядок призначення житлових субсидій Державна служба є критерієм розвитку нашої держави Тетяна Лукащук: "КДС" - це надійний інструмент реалізації новітнього напряму системи підвищення кваліфікації держслужбовців Микола Проданюк: Публічні закупівлі мають бути відкриті, чесні та прозорі Микола Савчук: Путильський район сьогодні Леся Нос: Налагодження комунікації з громадянським суспільством – важлива складова успіху в реалізації державної політики Діяльність суду: Розгляд справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією Юрій Півень: Про стан соціального захисту населення області у 2017 році Лідія Гайдей: Культурне життя Заставнівщини Євгенія Бойко: Створення сприятливого інвестиційного клімату – одне із пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку Новоселицького району Лілія Гриневич: Наше завдання - підняти якість освіти і якість вивчення української мови у школах викладання мовою нацменшин, зберігши при цьому використання і вивчення предметів рідною мовою Відділ з питань туризму Чернівецької ОДА: Туризм на Буковині Тетяна Лукащук: Деякі аспекти проведення атестації претендентів на посади державної служби щодо вільного володіння державною мовою Володимир Дьяченко: Соціальні питання – лідери серед звернень громадян Павло Петренко: Правова допомога і правовий захист є надзвичайно актуальним для всіх українських громадян Уряд проводить капітальний ремонт країни Юрій Кітар: Ми маємо резерви та потенціал для розвитку району Буковинці можуть видати свої книги за кошти обласного бюджету Любов Крикливець: Основне завдання реформи – у підвищенні рівня доступності та якості медичної допомоги Валентина Юрчук: Про роботу Центру надання адміністративних послуг Заставнівської районної державної адміністрації Іван Друцул: Кіцманський район сьогодні Роман Криган: Реформування служби зайнятості та ситуація на ринку праці Буковини Юрій Півень: Стан призначення та виплати субсидій населенню по Чернівецькій області Олег Стецевич: Завдання і пріоритетні напрямки розвитку кадрового забезпечення органів державної влади та ... Руслан Сенчук "Вижницький район: виклики, досягнення та перспективи" Анатолій Круглашов: Десять років готуємо магістрів за спеціальністю «Державна служба» Юлія Яківчек: Основні принципи роботи – вчасно виявити дитину у складних життєвих обставинах і вдало її влаштувати Оксана Палійчук: Децентралізація освітньої галузі в Чернівецькій області Любов Нечипорук: Громади мають можливість реалізувати право на власне радіомовлення Віорел Ястремський: Герцаївський район сьогодні Ольга Гришин-Грищук: Соціальна робота з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах Михайло Леньков: Роль Національного агентства України з питань державної служби та її територіальних органів в імплементації Закону України Микола Ярмистий: Новий Закон України «Про державну службу» як компетентнісна модель управління людськими ресурсами Петро Шевчук: Патології у системі державного управління Володимир Бойко: Можливості застосування досвіду країн ЄС для реформування системи професійного навчання державних службовців Аліна Агопшук: «Зелене золото» Буковини – то її ліси В’ячеслав Хохуляк: Нотаріуси виконують функції державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Світлана Штефанчук: Система безоплатної правової допомоги як спосіб захисту прав і свобод людини Богдан Вітовський: З молоддю працюємо на партнерських засадах Олена Головіна: Профілактика стресу в професійній реалізації державних службовців Молодь на державній службі: Мар’яна Антимійчук
Детально про проекти Державного фонду регіонального розвитку для об'єднаних громад Чернівецької області Вікторія Чебан: Центр розвитку місцевого самоврядування створений в рамках реформи децентралізації Ярослав Кушнірик: Стан та перспективи розвитку ОСББ у місті Чернівці Олексій Грушко: "Стратегічне планування у громадах: необхідність та дороговказ розвитку" Сторожинецька ОТГ показала результати річної діяльності Олексій Грушко: Субвенція на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад (Україна та Чернівецька область) Олександр Ковальчук: Нові можливості для підтримки і фінансування місцевого та регіонального розвитку Анатолій Сапогівський: До Клішковецької громади вже хочуть доєднуватися інші населені пункти Мік Мюллей, Віталій Юрків: Програма DOBRE як інструмент для підтримки та економічного розвитку громад Ольга Чепель: Про форми співробітництва територіальних громад Марія Довгань: Бібліотеки в умовах децентралізації Представники ЄС взяли участь у відкритті Чернівецького підрозділу установи «Центр розвитку імсцевого самоврядування» Микола Федорук: Про законодавчу діяльність з питань децентралізації влади Леонід Швець: Основне завдання сьогодні – працювати над наповненням бюджету Кадрові питання в об'єднаних громадах: яких фахівців потребують ОТГ? Роман Єрема: Перспективи розвитку системи надання соціальних послуг у Вижницькому районі Станіслав Сухар: Якщо люди налаштовані працювати - розвиток буде Тетяна Татарчук: Об’єднані громади Буковини: потенціал, виклики, перспективи Земельні питання – одна найбільш складних ділянок в діяльності органів місцевого самоврядування Верховна Рада прийняла важливі законопроекти з питань децентралізації. Коментар експерта: Ольга Чепель Недобоївська ОТГ: підсумки року Володимир Чоботарь: Люди зрозуміли, що реформа – це правильний крок Тарас Халавка: Цьогорічний процес об'днання громад має свої особливості Василь Равлик: Можна по-різному ставитися до реформи децентралізації, але лишатися на тому місці, де ми є зараз, неможливо Іван Мунтян: Оновлений склад обласної ради повинен виправдати очікування громади Друга хвиля об’єднання громад на Буковині: стан та перспективи Сергій Колотило: Перспективу подальшого розвитку вбачаємо саме в об’єднанні громад Децентралізація: коротко про головне В області працюватиме 11 бюро правової допомоги Василь Падурі: «Півроку на посаді: перші результати» Петро Чебан: Пріоритетні напрямки сільської ради - залучення додаткових коштів та створення робочих місць Євген Прокопець: Громади, які не об’єдналися, на сьогодні у програші Ольга Чепель: Децентралізація в Чернівецькій області: міфи та реальність Ілля Карлійчук: Маємо багато завдань у сфері житлово-комунального господарства Григорій Ванзуряк: Із прихильників реформи ми стали тими, хто взяв на себе зобов’язання її розпочати Христина Марчук: Законодавче забезпечення реформи децентралізації Більше коштів субвенції із Держбюджету-2016 отримають громади, що об’єднались із сільськими територіями, – Геннадій Зубко Валерій Романенко: Люди вже зрозуміли, що їх благополуччя залежить виключно від їх активності і бажання щось змінити у своєму житті Аркадій Шова: Ми знали, що будуть труднощі, і готові їх вирішувати «Посли реформ»: Чому необхідно проводити реформу місцевого самоврядування? Тарас Халавка: Врахування фактору поліетнічності при формуванні об’єднаних територіальних громад у Чернівецькій області Антоніна Скидан: Наша мета – спроможна, самодостатня, сильна громада Василь Цуркан: Використання міжнародного досвіду в роботі Острицької сільської ради І. Баб'юк, О.Чепель "Основні аспекти формування спроможних територіальних громад"
Формування система державної служби в Україні в 1917–1918 рр. Управління персоналом в умовах змін До проблеми міжкультурної взаємодії Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Білозерський Василь Михайлович (1825 – 1899) Тетяня Гаман: Навчання старост об’єднаних територіальних громад доброму врядуванню – потреба сьогодення (з досвіду Хмельницького центру ППК) Владислав Струтинський: Антон Кохановський – політик, громадянин, патріот Чернівців Виконавчі структури в ОТГ: закордонний досвід, українські реалії та перспективи (презентація наукового видання) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бачинський Юліан Олександрович (1870 – 1940) Тарас Халавка: Закордонний досвід формування органів влади базового рівня (на прикладі польських гмін) Микола Ярмистий: Професійна компетентність службовців органів влади в системі публічного управління (концептуальний підхід) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бандера Степан Андрійович (1909-1959) Презентовано енциклопедичний довідник «Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні» Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Антонович Володимир Боніфатійович (1834 – 1908) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 3) Практика реформування місцевих органів влади в системі публічного управління Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Георгій Андрузький Олег Зубчик: Державна політика України у сфері вищої освіти Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 2) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій Сергій Швидюк: Еволюція сучасної польської муніципальної системи Олексій Колесников:Старости в об'єднаних громадах: потреба в модернізації законодавства Тетяна Скутар: Історико-культурні туристичні ресурси як основа розвитку пізнавального туризму в Чернівецькій області Вікторія Чебан: Децентралізація: нові можливості для територіальних громад Валентина Богатирець: Англійська мова як інструмент розвитку комунікативного простору України Олександр Марусяк: Кримський трансфер 1954 р.: формально-юридичний аспект Анжеліка Дзюбко: Допомога онлайн-ресурсів у вивченні англійської мови Світлана Бостан: Упровадження інституту фахівців із соціальної роботи як перспективний напрям роботи соціальних служб Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархії. Частина ІІ. Пріоритети розвитку територіальних громад в контексті децентралізації влади: досвід Херсонської області Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархій (Частина І) Наталія Нечаєва-Юрійчук: Виклики етнополітичній стабільності в Україні та перспективи їхнього подолання (на прикладі Чернівецької області) Сергій Гакман: Фактор шляхів сполучення у долі Буковини під час світових війн та післявоєнного врегулювання Пропозиції науково-практичного семінару «Сучасні методи та інструментарії управління регіональними етнополітичними процесами» Максим Ярмистий "Завдання щодо удосконалення структурно-функціональної системи" Уляна Гев'юк "Механізми участі національних меншин у суспільно-політичному житті України" А. Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005-2013 рр.) Частина ІІ І. Буркут "Незалежність потрібно захищати" Пропозиції учасників Муніципальних читань імені Антона Кохановського А.Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005 – 2013 рр.) Частина 1" С.Гакман "Російська інтервенція в Україну в контексті міжнародного права" Б.Руснак "Особливості проведення позачергових виборів народних депутатів 26 жовтня 2014 року"
шукайте нас на facebook