Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

19 листопада 2015
Тарас Халавка: Врахування фактору поліетнічності при формуванні об’єднаних територіальних громад у Чернівецькій області

Тарас Халавка - експерт Чернівецького регіонального офісу реформ

 

Регіональний офіс з питань впровадження реформ у сфері місцевого самоврядування, децентралізації повноважень органів (скорочено – Офіси реформ) були утворені у травні цього року з метою розробки Перспективних планів формування громад області та сприяння об’єднанню громад у рамках Закону України. У своїй роботі офіси керувались положенням Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та Методикою формування спроможних територіальних громад (затверджена КМУ у квітні цього року). Власне Методика і визначила принципи і підходи, які повинні враховуватись при об’єднанні громад. До них належить, зокрема, і необхідність врахування історичних, географічних, соціально-економічних, культурних особливостей розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць.


Чернівецька область є поліетнічною. За даними перепису населення, на території нашої області проживають представники понад 70 національностей. Серед них компактно проживають українці, румуни молдавани, росіяни та поляки. У нас є три етнозмішані райони: Глибоцький, Новоселицький та Сторожнецький, в Герцаївському районі домінує національна меншина – румуни, у Хотинському та Сокирянському районах є окремі населені пункти, де більшість складають представники національних меншин.


Отже, перед працівниками нашого офісу стало питання врахувати ці особливості Чернівецької області, при цьому визначальними при розробці Перспективного плану залишалися принципи законності,  добровільності,  економічної ефективності,  державної підтримки,  повсюдності місцевого самоврядування, прозорості та відкритості.


Перед остаточним схваленням обласною радою Перспективного плану він пройшов обговорення майже у всіх населених пунктах області. Під час цих обговорень жодний населений пункт не ставив етнічну приналежність більшості населення іншого пункту як перепону до об’єднання. Ще раз підкреслюю, жодна громада не ставила вимогу об’єднуватись виключно громадами, де домінують «етнічні брати». Більше того, ми маємо низку випадків, коли непорозуміння між етнічно однорідними населеними пунктами (зокрема Рідківці, Топорівці та Чорнівка) призводили до того, що сільські ради приймали рішення про об’єднання з населеними пунктами, де більшість складають представники іншої національності (Рідківці до Магали, Череш до Сторожинця та інші).


В результаті, у схваленому Перспективному плані з 35 об’єднаних громад ми маємо 4, де домінують представники національних меншин: румуни – у Герцаївській, Боянській та Чудейській громаді, молдовани – у Мамалигівській. Разом з тим, є п’ять громад з досить строкатим поліетнічним складом: Новоселицька, Магалянська, Сторожинецька, Глибоцька, Волоківська та Колінківецька.


Важливим при добровільному об’єднанні громад з різним етнічним складом є врахування низки аспектів: формування органів влади, мова освіти, культурні заклади. Закон частково дав відповідь на ці виклики шляхом запровадження посади старости у тих селах, які не є центром об’єднаних громад.
Разом з тим, ми вже маємо позитивні приклади об’єднання населених пунктів з різним етнічним складом у нові об’єднані громади: так, українське село Вашківці (Сокирянського району) об’єдналось з селом Шишківці (де домінує молдавське населення). 


Отже, фактор поліетнічності не стоїть перепоною на шляху добровільного об’єднання громад, а cаме об'єднання,  навпаки, може стати каталізатором подальшої інтеграції меншин в українське суспільство.
     

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook