Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

Антоніна Скидан: Наша мета – спроможна, самодостатня, сильна громада

Антоніна Скидан – голова робочої групи Мариничівської  та Усть-Путильської територіальних громад Путильського району. Як відбувався процес об'єднання, Антоніна Олександрівна розповіла в інтерв'ю "Буковинському віснику" .

 

БВ: Як був сприйнятий громадою Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад»?

 

Від самого початку Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який був затверджений 5 лютого 2015 року за номером 157, був дуже позитивно оцінений простими  жителями, простими громадянами. Цього закону всі чекали дуже довго, адже він дає можливість покращити життя саме простих людей і спрямований на ті європейські цінності, за якими живуть наші сусіди – Польща, Румунія. Їх  досвід показує, що це дуже позитивні зміни, які рухають суспільство до євроінтеграції.

 

БВ: Яким був шлях до прийняття рішення про об’єднання громад? Як відбувався цей процес?

 

Перш за все, ми завжди вивчаємо думку громади. Ініціатором добровільного об'єднання територіальних громад суміжних сіл став Усть-Путильський сільський голова Іван Прокопович Чев`юк. Він запропонував цю ідею Мариничівському голові Юрію Васильовичу Григоряку. Вони спільно розглянули це питання і дійшли згоди, що процес треба починати, але для цього  у першу чергу необхідно порадитися зі своїми громадами.


  Свою ініціативу Іван Прокопович виніс на обговорення на сходах громадян сіл Усть-Путила, Шпетки та Бісків. Це було в травні. Під час зібрання  ми детально обговорили Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад». Люди ще не всі були обізнані, не всі володіли інформацією. Однак, розглянувши закон детально, усі його сприйняли досить позитивно і одностайно  вирішили, що треба рухатися вперед і робити кроки до об'єднання громад.


Пізніше було зібрано сесію Усть-Путильської сільської ради, на якій депутати ще раз обговорили ці всі питання, порадилися, і ця ініціатива вже пішла на громадське обговорення жителів сіл Петраші, Бисків, Мариничі Мариничівської сільської ради та Шпетки, Бісків, Усть-Путила Усть-Путильської сільської ради. Депутати Усть-Путильської та Мариничівської сільських рад після детального розгляду питання щодо об'єднання делегували своїх представників до спільної робочої групи. Спільна робоча група почала напрацьовувати проект рішення про об'єднання цих двох територіальних громад.


Водночас, хочу зауважити, що об’єднатися в одну територіальну громаду було запропоновано не лише Мариничівській сільській раді, а й мешканцям сіл Дихтинецької сільської ради. Розглянувши нашу пропозицію щодо об'єднання,  Дихтинецька громада відхилила її і не дала згоду на приєднання до нашої об’єднаної територіальної громади. Тому уже далі шляхом об'єднання ішли Мариничівська та Усть-Путильська сільські ради – крок за кроком, відповідно до розробленої і затвердженої методики.


Ми все зробили з дотриманням «букви» закону, тому що проект, розроблений робочою групою, повинен був отримати схвалення обласної державної адміністрації та висновок  щодо відповідності проекту рішення  Конституції і Законам України. Для подальшої успішної роботи відповідні структурні підрозділи ОДА дуже ретельно вивчали кожен документ, який ми подавали на розгляд.
Крок за кроком, рухаючись уперед, ми одночасно подали пропозиції територіальним громадам Довгопільської, Конятинської і Яблуницької  сільських рад, а також Розтоківської та Підзахаричівської. На сьогодні вони ще приймають свої рішення, тому що це процес відповідальний і поспішати тут не варто.


Окремі напрацювання має Довгопільська сільська рада. Вони уже провели сходи громадян та сесію сільської ради. На сходах  був присутній Усть-Путильський сільський голова Іван Чев`юк, якого  запросили взяти участь в обговоренні. Жителі цих сіл висловлювали побажання також приєднатися до нашої об’єднаної територіальної громади. Однак, остаточного рішення теж ще поки не прийнято.
Наразі громади Довгопільської, Конятинської та Яблуницької сільських рад мають можливість або приєднатися, або створити окрему об’єднану територіальну громаду. Можливо, вони спробують саме цю модель.


Після того, як ми отримали висновок обласної державної адміністрації на відповідність проекту рішення Конституції та Законам України було проведено сесії  Мариничівської та Усть-Путильської сільських рад, на яких схвалено в цілому проекти рішень. Сільський голова Іван  Прокопович  Чев`юк звернувся з поданням до сесії обласної ради про затвердження рішення і про створення Усть-Путильської об’єднаної територіальної громади, до складу якої увійдуть шість населених пунктів: Петраші, Бисків, Мариничі Мариничівської сільської ради, та Шпетки, Бісків, Усть-Путила Усть-Путильської сільської ради. Таким чином процес продовжується, і на сьогодні ми вже отримали рішення сесії Чернівецької обласної ради про створення Усть-Путильської об’єднаної територіальної громади та призначення перших чергових виборів Усть-Путильської об’єднаної територіальної громади та її сільського голови.

 

БВ: Чи виникали якісь труднощі під час роботи?

 

Проблеми, звичайно, виникають, але вони виникають для того, щоб їх розумно вирішувати. Якщо людина спрямована на результат і прагне досягти успіху, то всі труднощі легко долаються. Складнощі, загалом, виникали тільки технічні. Це новий процес, важливими є всі документи, які подавалися на розгляд обласної державної адміністрації та обласної ради, а робоча група вперше мала з ними справу.


Але, хочу сказати, що на рівні області цей механізм дуже чітко відпрацьований. У нас діє обласний ресурсний центр – регіональний офіс реформ, у якому працюють дуже досвідчені і кваліфіковані менеджери, які нас спрямували, можна сказати, «вели за руку» до досягнення мети. Тому працювати було легко. Сама методика роботи офісу реформ, а також управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури  ОДА побудована на нових стандартах. Я маю досвід роботи в міжнародних проектах, так от робота цих структур мені нагадує саме європейські принципи співпраці. Дуже гарно, по – діловому, конструктивно, виважено, компетентно. З цими людьми було дуже приємно працювати, і це звісно, також допомогло отримати той результат, якого ми прагнули.

 

Звичайно, цей результат ще не кінцевий. Спроможна, самодостатня, сильна – такою хочуть бачити свою майбутню громаду жителі сіл Петраші, Бисків, Мариничі, Шпетки, Бісків та Усть-Путила. Впевнена також, що це не кінцева модель об’єднаної територіальної громади. Вона у перспективі стане більшою і межі її розширюватимуться.

 

БВ: Якими будуть наступні кроки?

 

Ми накреслили стратегію розвитку  Усть-Путильської об’єднаної територіальної громади, бачимо шляхи реалізації цієї моделі і сповнені оптимізму, що все вдасться. Ми повністю зробили соціальний паспорт, розробили план  організаційних заходів. Після того, як сесія обласної ради схвалила і затвердила модель Усть-Путильської об’єднаної територіальної громади, до початку  роботи ліквідаційної комісії працюємо над інвентаризацією майна Усть-Путильської та Мариничівської сільських рад.


Наступний крок – план соціально – економічного розвитку, який ми деталізуємо, уточнюємо, ставимо на «тверду основу», враховуємо всі економічні показники,  адже без них ми не зможемо досягти кінцевого результату. Проводячи моніторинг цих економічних показників, беремо до  уваги реальні можливості та невикористані резерви, які є на кожній території і, які можна активізувати, щоб залучити додаткові джерела фінансування у бюджет уже новоствореної громади.


Окрім фінансової складової, працюємо над накресленням векторів розвитку об’єднаної громади, над тим, яка саме інфраструктура нам потрібна. Основним для мене, як голови робочої групи, є принцип, щоб усі населені пункти мали рівні можливості – фінансові, кадрові, інфраструктурні, щоб не  надавалася перевага у плані розвитку одному населеному пункту, у той час як інший буде у чомусь відставати. Все має будуватися на дотриманні принципів субсидіарності, справедливості, чіткості, прозорості і відкритості, адже це є обов’язковою умовою для того, щоб дійсно отримати позитивний результат.


Ми хочемо жити у вільній  демократичній державі, бути господарями в своєму краї і прямо дивитися в очі майбутнім поколінням. А це можливе лише за умови, що кожен громадянин буде брати активну участь у державотворчих процесах. Активна життєва позиція кожного жителя нашого краю є запорукою створення спроможних, самодостатніх громад та   успіху реформи місцевого самоврядування в цілому.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook