Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

14 травня 2024
Сірет: Залучення інвестицій ЄС для місцевого розвитку

Сірет – невелика громада у Сучавському повіті, яка має чималий досвід у реалізації європейських проєктів, а також хороші практики взаємодії органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства. Про те, що вдалося зробити, і які ініціативи ще будуть втілені в життя, розповіла  Аліна Бутнаріу, керівниця бюро з імплементації європейських проєктів.

 

Сірет – це місто, яке динамічно розвивається, і великою мірою робить це за рахунок інвестицій з Європейського Союзу. За останні роки ми залучили близько 30 млн євро з європейських фондів – це в умовах, коли Сірет має приблизно 9 тисяч населення.

 

Розповім про декілька основних проєктів, які стосуються нашого міста, та ініціатив, які ми розвивали в останній період. Одним із найбільших у громаді був проєкт із упорядкування та облаштування набережної річки Сірет та створення там громадського простору. Проєкт завершився три роки тому і коштував 2 млн. євро. Територію, яка була досить запущена, привели до ладу, створили там парк, зони для відпочинку та занять спортом. Зараз це місце є улюбленим як для мешканців Сірету, так і для людей з інших населених пунктів, які спеціально приїжджають сюди, щоб відпочити. Тут відбувається багато заходів для учнівської молоді, проводяться спортивні змагання, концерти, а також інші заходи. В межах міста створено ще один подібний, трохи менший громадський простір, який також люблять наші мешканці, особливо діти та підлітки. Обидва місця зроблені доступними для осіб з обмеженими можливостями.

 

Ще один важливий проєкт вартістю 1,2 млн євро – реконструкція та облаштування дитячого садка. Його відвідувало близько 200 дітей, однак умови були неналежними для такої кількості. Зараз у дітей є спортзал, два спеціальні приміщення для різного роду ігор, окреме комфортне приміщення для педагогічного складу, актовий зал. Заклад обладнаний сучасною комп’ютерною та іншою технікою. Зважаючи на те, що після реконструкції з’явилося багато охочих відвідувати садок і місць знову бракує, ми подумали про будівництво ясел, розрахованих приблизно на 40 дітей. Заклад буде дуже сучасний, з енергозберігальними технологіями, зеленим дахом, і відкриття його планується через два роки.

 

Один із найбільш вдалих проєктів – це побудова нового окремого корпусу ліцею для технічної та професійної підготовки учнів. Його вартість становить 1,5 млн євро, у ньому є все необхідне сучасне обладнання для навчання ліцеїстів, які хочуть бути механіками, операторами певних комп’ютерних технологій, освоїти новітню швейну техніку тощо. У 2022 році цей проєкт був відібраний як успішний і про нього активно розповідали у країнах Європи.  Технічна освіта раніше була дуже популярна, потім відбулося певне падіння інтересу до неї, а зараз ця галузь починає оживати, бо всім потрібні механіки, працівники інших технічних професій, які добре володіють своєю справою. До цього проєкту більшість учнів для навчання їхали в інші населені пункти. Після його завершення діти як із Сірету, так і з навколишніх населених пунктів лишаються тут, і більше того – у нас зараз є на один клас більше, як було до цього.

 

Ще одним цікавим проєктом є запровадження в місті електричного громадського транспорту. Після завершення усіх процедур закупівель ми сподіваємося, що з початку осені такі мікроавтобуси будуть нас підвозити за різними маршрутами, з яких один планується зробити від центру міста до митниці і за іншими маршрутами в центрі міста.

Серед інших реалізованих ініціатив – відкриття молодіжного культурного центру, будівництво багатоквартирних будинків, зручних для осіб з обмеженими можливостями, асфальтування доріг. Розвиваємо прикордонну інфраструктуру, хочемо створити там індустріальну зону і вже маємо інвесторів. Модернізували парки у центральній частині міста.

Разом з нашими колегами із Сучавської повітової ради ми відкриваємо історичний музей Сірету. Він, за словами директора повітового музею, буде найпотужнішим і найсучаснішим в Румунії з точки зору комп’ютерних технологій.

 

Побудовано нову лікарню для бальнеологічних, кінезіо- та фізіотерапевтичних процедур. Тут також є пункт відпочинку із сауною, басейнами із солоною та прісною водою. Зараз чекаємо на певні дозволи із Міністерства охорони здоров’я, але думаємо, що у червні ми все це завершимо. Якщо люди звертаються з направленням від медичних установ, то лікування здійснюється за рахунок системи медичного страхування. Крім того, ми будуємо багатоквартирний будинок для спеціалістів у галузі освіти та медицини, щоб повернути наших молодих людей, які працюють зараз в різних містах, назад у Сірет.

 

Крім того, хочемо звернути увагу ще на один проєкт, який стосується створення центру дозвілля для осіб старшого віку. Відкрився він у 2023 році. Сюди приходять люди старшого віку, щоб провести свій день. Для них облаштовані різні майстерні, бібліотека, є інтернет, телебачення, і залежно від інтересів вони можуть займатися різною діяльністю. Окрім настільних чи інших ігор, спілкування, передбачається низка навчальних семінарів, перегляд фільмів. Люди проводять свій час зовсім інакше, ніж робили би це вдома. Я також є волонтером центру і веду заняття з англійської мови. Один з моїх колег вчить інформатиці, користуванню комп’ютером. Є волонтерські заходи з боку медиків, які надають медичні консультації загального напрямку: міряють тиск, рівень цукру, роблять електрокардіограми, проводять стоматологічні консультації. Наші колеги з управління соціального захисту організували День осіб старшого віку зі святковим столом, художньою програмою. Цей центр є дуже гарним прикладом взаємодії мерії з громадським сектором, волонтерами. Разом з іншими акторами вони намагаються наповнити життя осіб старшого віку цікавою діяльністю, якої ті раніше не мали.

Функціонує гуртожиток для осіб старшого віку - своєрідне державно-приватне партнерство. Зараз ведеться робота над проєктом щодо надання медичних послуг на дому, це буде зроблено через систему медичного страхування, надаватиметься паліативна допомога для тих, хто її потребує. 

 

 

 

Візит до Сірету відбувся в рамках реалізації проєкту Чернівецького регіонального центру підвищення кваліфікації за підтримки Представництва Фонду Ганса Зайделя у м. Києві.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Олена Боднар: У Чернівецькій області триває комплекс заходів зі збереження об’єктів культурної спадщини Ірина Верещук: Чернівецька область є прикладом для формування ветеранської політики Максим Ярмистий: Стратегічні напрями реформування державного управління: на шляху до якісної моделі управління (нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України за 2017-2024 роки) Соціальна підтримка учасників АТО/ООС, Захисників і Захисниць та членів їх сімей у 2023 році Наталія Алюшина: Реформи оплати праці на державній службі Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Сірет: Залучення інвестицій ЄС для місцевого розвитку Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Максим Ярмистий: Інституціональний імператив оптимізації органів виконавчої влади Сергій Швидюк: Жодна країна не проходила адаптацію до європейських вимог на фоні війни Особливості захисту населення у випадку радіаційного ураження. Нормативно-правова база в сфері радіаційної безпеки Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть