Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

21 вересня 2017
Хто такі "Сусіди"?

 

Василь Фоменко, громадський активіст

Ірина Яременко, мешканка будинку на вулиці

Південно-Кільцевій 1.

Богдан Курніцький, архітектор, дизайнер.

 

«БВ»: Скажіть, будь ласка, як виникла ідея створити сучасний громадський простір на місці звичайного двору?

Богдан Курніцький: Почалося все з того, що у нас була занедбана ділянка. Такою вона була не завжди. Можливо, це сталося через те, що тривалий час тут не було дітей – ці періоди, є, мабуть, у кожному районі, коли одні вже виросли, інші ще не народилися – тому її не було кому використовувати.  Спочатку я запропонував Василеві просто навести лад, і вже в процесі, коли ми розпочали роботу, виникла ідея, чому б тут не зробити якийсь майданчик для дітей, адже  саме вони в першу чергу це все використовують. З часом прийшла думка, що це має бути не просто дитячий майданчик, а місце відпочинку для усіх вікових категорій. Моє завдання як архітектора було спланувати простір, дати йому певне логічне призначення для використання. У Василя, окрім того, було бажання згуртувати мешканців. Власне, ця ідея нас об’єднала і ми почали її далі розвивати і втілювати.

 

Хотілося б зробити акцент саме на зонуванні, тому що і в місті, і в країні у нас із цим велика проблема. Територій, яких ніхто не використовує, або використовують не за призначенням, дуже багато, водночас, ми маємо величезну кількість людей, які не мають де відпочивати. Якщо територія ніким не обслуговується, якщо вона брудна, то, на мій погляд, люди мають повне право брати її у своє підпорядкування і вимагати в міської ради, щоб її  виділили для громадського простору. Адже якщо міська  рада не несла за це відповідальність раніше, то вона не має на неї права. Такою є моя точка зору як мешканця міста.

 

Щоб реалізувати наш задум, ми написали чотири проекти. Перший з них ми  подавали на «Бюджет участі», однак він не пройшов відбір саме через проблеми із землею. Власне, процес, який відбувався до цього року, можна назвати більше пошуком: ми з’ясовували, яке призначення землі, шукали тих, хто за неї відповідає, розглядали можливості збереження цієї ділянки саме для мешканців.  Це питання, на жаль, досі не вирішилося, ми маємо тільки обіцянку міського голови, що на цьому місці не буде нічого крім, можливо, дитячого садочка, який, швидше за все, років через п’ять почнуть відновлювати. Тільки  через це ми продовжили рухатись до втілення громадського простору, зводити спортивні і дитячі конструкції, а не просто прибирати.

 

Загалом територію ми поділили для всіх вікових категорій: для найменших діток до 6 років, для дітей віком від 6 до 12, спортивна зона для підлітків від 12  до 16 років і ще одна спортивна зона для тих, кому 16 і більше. Так само є скверик з лавочками, де бабусі-дідусі  можуть спокійно сидіти і відпочивати. Є зона з дерев’яних колод, що використовуються як лавки. З них батькам зручно спостерігати за дітьми. Також є зона для проведення зустрічей з громадою.  Щодо дизайну нашого майданчика, то, в першу чергу, ми хотіли, щоб він по максимуму був екологічно чистий, в другу чергу,  відштовхувалися від того, який у нас бюджет, і по-третє  – від іноземного досвіду.  Такі конструкції вже давно використовуються в різних країнах,  вони екологічно чисті і в той же час дають можливість розвиватися дітям в загальному  просторі.

 

«БВ»: Як зреагували мешканці?

Ірина Яременко: Разом ми намагалися створити спільний простір і продовжуємо робити це далі.  Скверик біля нашого будинку був дійсно дуже занедбаний: зарослий деревами, кущами, там збиралися люди, за поведінкою яких нам було неприємно спостерігати, і ми вирішили щось з цим робити. Ми згуртували сусідів, для цього ходили  буквально по всіх квартирах, дзвонили в двері, запрошували на «суботник», писали оголошення.  І з кожним таки «суботником» працювати виходило все більше людей. Знайшли обладнання, щоб спиляти лишні дерева, кущі. Поступово ми там все розчистили, в результаті  вийшов  дуже гарний чистенький скверик, куди було приємно вийти і посидіти. Потім нам стало цього трохи замало, тому що у нас багато мешканців, які мають дітей, і ми вирішили щось придумати.


Наш активіст Василь почав звертатися у різні структури, де можна було  отримати гранти на подібні речі. Йому це вдалося, і перший такий грант, отриманий минулого року, був на створення воркаут-майданчика.

На сьогодні у нас вже  стоїть повноцінний майданчик: сучасний, зроблений з екоматеріалів, і зараз сюди приходить вже дуже  багато діток навіть з інших районів. Раніше  ця наша територія була пуста, там майже нікого не було, а тепер тут весело, дитячий сміх, є можливість відпочити і поспілкуватися дорослим.

 

Окрім того, ми постійно робимо якісь заходи у дворі, наприклад, організовуємо  показ мультиків: знаходимо проектор, запрошуємо діток, робимо чаювання. Проводили День Святого Миколая, хеловін, запрошували  аніматорів, які гралися з дітьми. Такими заходами хочемо згуртувати наших  сусідів, наших діток, зробити так, щоб всі дружили, спілкувалися. Дітей також активно залучаємо до прибирання, вони вже знають, що це потрібно робити, і з радістю допомагають. Є звичайно, і подальші плани: ми хочемо зробити огорожу, збудувати якусь невеличку сцену, щоб проводити там наші заходи, ще додати лавок.

 

«БВ»: Як зробити мешканців більш активними?

І.Я.: Показувати результати. Показувати те, що зроблено, чого вдалося досягти, які плани на майбутнє. Наприклад, ми запрошували сусідів, робили презентацію того, що хочемо реалізовувати далі. Кожного разу на наші заходи приходить все більше і більше людей.

 

«БВ»: Ще одне важливе завдання – зберегти те, що вже зроблено. Як справляєтеся з цим?

І.Я.: Проблема є, але вона, на мій погляд, несуттєва. Люди бачать, що ми старалися, робили це все, тому не дозволяють собі смітити чи щось руйнувати. Щоб запобігти цьому, проводимо бесіди з мешканцями. Є, звичайно, прикрі випадки, адже з двадцяти людей дев’ятнадцять зрозуміють, а одному все одно буде байдуже, він прийде і кине під ноги ту пляшку чи обгортку від чогось. Тому таку виховну роботу будемо проводити і надалі.

 

«БВ»: Василю, саме Ви налагоджували комунікацію між мешканцями і зорганізовували їх. Як Вам це вдалося і чи мали Ви вже до цього досвід громадської роботи?

Василь Фоменко: Я є членом всеукраїнської громадської молодіжної організації «Фундація регіональних ініціатив», яка займається різними молодіжними заходами.

Власне, коли ти після проведення таких заходів повертаєшся з центру міста, який живе активним культурно-громадським життям, додому, то бачиш зовсім іншу картину і дуже різко відчуваєш цей контраст.

І от коли одного разу під час чергового «суботника», який у нас відбувається раз у півроку, Богдан озвучив свою ідею про дитячий майданчик, його підтримало чимало людей.

 

Вони сказали, що це класно, і що вони готові допомагати. Ми вирішили, що почнемо цим займатися, створили ініціативну групу, до якої увійшло близько десяти найбільш активних мешканців. Це було восени, у жовтні. Навесні ми привели до ладу територію, адже на сесії міської ради вже розглядали нашу петицію. Ми хотіли показати, що готові доглядати за цим місцем.

Якраз тоді ми проводили один із наших перших заходів – робили показ фільму «Пропала грамота» до ювілею Івана Миколайчука. До нас також приходили з обласної бібліотеки імені Михайла Івасюка, розказували про його творчість.

 

Тобто згуртувала людей, по-перше, сама ідея, адже нашому будинку вже сорок два роки, і сам будинок, і двір досить застарілі, тому людям хочеться бачити якісь зміни. По-друге, – це діти. Багато наших мешканців мають дітей, це їхня найбільша цінність, і вони хочуть, щоб діти росли і розвивалися в належних умовах.

Ще одна річ, яка гуртувала – заходи. Після перегляду фільму ми ще організовували зустрічі з психологом, робили вуличний університет, запрошували активних громадян. Цим також намагалися показати, як можна по-іншому використовувати простір перед будинком. Це працювало, тому що мешканці виходили, бачили, що це цікаво, пропонували свою допомогу. Об’єднала і спільна робота під час будівництва воркаут-майданчика. Люди повірили у свої сили, побачили, що можуть щось зробити.

 

Взагалі одна з основних причин, чому я почав цим займатися – це показати людям, що є такі можливості. У кожного є активні свідомі сусіди, які також мріють змінити свій будинок або простір біля нього. Просто треба якось  вийти і сказати свою думку. Достатньо двох, трьох чи п’яти чоловік, і вже можна щось робити.

І цим досвідом, звичайно, хочеться ділитися – це одна з основних наших ідей. Зокрема, ми зробили дослідження в рамках «Студій живої історії» – виставку із 17 картин про наш будинок (у ньому 17 під’їздів), про те, як люди відчувають свою відповідальність, про їхні цінності, історії добросусідства.

 

Є ще одна річ, про яку я хотів би сказати. Зведення майданчика – це тільки половина роботи,  і насправді дуже великий виклик – його зберегти. Ми спостерігаємо за сусідами, за тим, хто сюди приходить і намагаємося робити так, щоб це все якомога довше «прожило». Якщо нам це вдасться, ми будемо працювати далі. Насправді потрібні досвід і вміння комунікувати з громадою, і це велике питання для самого мене і для багатьох інших. Коли ця комунікація  налагоджена, тоді набагато простіше.

 

«БВ»: А як щодо комунікації з владою?

В.Ф.: Скажу, що вона точно не заважає. Взагалі «влада» – це дуже абстрактне поняття, тому що є дуже велика структура, система. Коли ти звертаєшся до одних, вони тобі хочуть допомогти, звертаєшся до інших – вони не те що не хочуть, а, швидше, «не чують» тебе або неправильно розуміють, і тому  виходять такі дилеми з комунікацією. Одна з проблем, яку я бачу, і з якою я зіштовхнувся – відсутність такого  місця, такої інституції, куди можна прийти і проконсультуватися, сказати: «Ми хочемо зробити класну річ, скажіть, куди нам звернутися, допоможіть». Тому важливо звернути на це увагу.

І, насамкінець, влада – це не той державний апарат з цілою системою чиновників, на який інколи неможливо знайти впливу, а люди, точніше – громада, інтереси якої повинні враховуватися і втілюватися у життя.

 

Розмову вела Лілія Халавка

Фото надані В.Фоменком

 

 

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Микола Ярмистий: дотримання принципів вірно служити українському народові та українській державі закладені в обітниці ще 100 років тому Наталія Пасічник: Урядом затверджений новий Порядок призначення житлових субсидій Державна служба є критерієм розвитку нашої держави Тетяна Лукащук: "КДС" - це надійний інструмент реалізації новітнього напряму системи підвищення кваліфікації держслужбовців Микола Проданюк: Публічні закупівлі мають бути відкриті, чесні та прозорі Микола Савчук: Путильський район сьогодні Леся Нос: Налагодження комунікації з громадянським суспільством – важлива складова успіху в реалізації державної політики Діяльність суду: Розгляд справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією Юрій Півень: Про стан соціального захисту населення області у 2017 році Лідія Гайдей: Культурне життя Заставнівщини Євгенія Бойко: Створення сприятливого інвестиційного клімату – одне із пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку Новоселицького району Лілія Гриневич: Наше завдання - підняти якість освіти і якість вивчення української мови у школах викладання мовою нацменшин, зберігши при цьому використання і вивчення предметів рідною мовою Відділ з питань туризму Чернівецької ОДА: Туризм на Буковині Тетяна Лукащук: Деякі аспекти проведення атестації претендентів на посади державної служби щодо вільного володіння державною мовою Володимир Дьяченко: Соціальні питання – лідери серед звернень громадян Павло Петренко: Правова допомога і правовий захист є надзвичайно актуальним для всіх українських громадян Уряд проводить капітальний ремонт країни Юрій Кітар: Ми маємо резерви та потенціал для розвитку району Буковинці можуть видати свої книги за кошти обласного бюджету Любов Крикливець: Основне завдання реформи – у підвищенні рівня доступності та якості медичної допомоги Валентина Юрчук: Про роботу Центру надання адміністративних послуг Заставнівської районної державної адміністрації Іван Друцул: Кіцманський район сьогодні Роман Криган: Реформування служби зайнятості та ситуація на ринку праці Буковини Юрій Півень: Стан призначення та виплати субсидій населенню по Чернівецькій області Олег Стецевич: Завдання і пріоритетні напрямки розвитку кадрового забезпечення органів державної влади та ... Руслан Сенчук "Вижницький район: виклики, досягнення та перспективи" Анатолій Круглашов: Десять років готуємо магістрів за спеціальністю «Державна служба» Юлія Яківчек: Основні принципи роботи – вчасно виявити дитину у складних життєвих обставинах і вдало її влаштувати Оксана Палійчук: Децентралізація освітньої галузі в Чернівецькій області Любов Нечипорук: Громади мають можливість реалізувати право на власне радіомовлення Віорел Ястремський: Герцаївський район сьогодні Ольга Гришин-Грищук: Соціальна робота з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах Михайло Леньков: Роль Національного агентства України з питань державної служби та її територіальних органів в імплементації Закону України Микола Ярмистий: Новий Закон України «Про державну службу» як компетентнісна модель управління людськими ресурсами Петро Шевчук: Патології у системі державного управління Володимир Бойко: Можливості застосування досвіду країн ЄС для реформування системи професійного навчання державних службовців Аліна Агопшук: «Зелене золото» Буковини – то її ліси В’ячеслав Хохуляк: Нотаріуси виконують функції державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Світлана Штефанчук: Система безоплатної правової допомоги як спосіб захисту прав і свобод людини Богдан Вітовський: З молоддю працюємо на партнерських засадах Олена Головіна: Профілактика стресу в професійній реалізації державних службовців Молодь на державній службі: Мар’яна Антимійчук
Детально про проекти Державного фонду регіонального розвитку для об'єднаних громад Чернівецької області Вікторія Чебан: Центр розвитку місцевого самоврядування створений в рамках реформи децентралізації Ярослав Кушнірик: Стан та перспективи розвитку ОСББ у місті Чернівці Олексій Грушко: "Стратегічне планування у громадах: необхідність та дороговказ розвитку" Сторожинецька ОТГ показала результати річної діяльності Олексій Грушко: Субвенція на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад (Україна та Чернівецька область) Олександр Ковальчук: Нові можливості для підтримки і фінансування місцевого та регіонального розвитку Анатолій Сапогівський: До Клішковецької громади вже хочуть доєднуватися інші населені пункти Мік Мюллей, Віталій Юрків: Програма DOBRE як інструмент для підтримки та економічного розвитку громад Ольга Чепель: Про форми співробітництва територіальних громад Марія Довгань: Бібліотеки в умовах децентралізації Представники ЄС взяли участь у відкритті Чернівецького підрозділу установи «Центр розвитку імсцевого самоврядування» Микола Федорук: Про законодавчу діяльність з питань децентралізації влади Леонід Швець: Основне завдання сьогодні – працювати над наповненням бюджету Кадрові питання в об'єднаних громадах: яких фахівців потребують ОТГ? Роман Єрема: Перспективи розвитку системи надання соціальних послуг у Вижницькому районі Станіслав Сухар: Якщо люди налаштовані працювати - розвиток буде Тетяна Татарчук: Об’єднані громади Буковини: потенціал, виклики, перспективи Земельні питання – одна найбільш складних ділянок в діяльності органів місцевого самоврядування Верховна Рада прийняла важливі законопроекти з питань децентралізації. Коментар експерта: Ольга Чепель Недобоївська ОТГ: підсумки року Володимир Чоботарь: Люди зрозуміли, що реформа – це правильний крок Тарас Халавка: Цьогорічний процес об'днання громад має свої особливості Василь Равлик: Можна по-різному ставитися до реформи децентралізації, але лишатися на тому місці, де ми є зараз, неможливо Іван Мунтян: Оновлений склад обласної ради повинен виправдати очікування громади Друга хвиля об’єднання громад на Буковині: стан та перспективи Сергій Колотило: Перспективу подальшого розвитку вбачаємо саме в об’єднанні громад Децентралізація: коротко про головне В області працюватиме 11 бюро правової допомоги Василь Падурі: «Півроку на посаді: перші результати» Петро Чебан: Пріоритетні напрямки сільської ради - залучення додаткових коштів та створення робочих місць Євген Прокопець: Громади, які не об’єдналися, на сьогодні у програші Ольга Чепель: Децентралізація в Чернівецькій області: міфи та реальність Ілля Карлійчук: Маємо багато завдань у сфері житлово-комунального господарства Григорій Ванзуряк: Із прихильників реформи ми стали тими, хто взяв на себе зобов’язання її розпочати Христина Марчук: Законодавче забезпечення реформи децентралізації Більше коштів субвенції із Держбюджету-2016 отримають громади, що об’єднались із сільськими територіями, – Геннадій Зубко Валерій Романенко: Люди вже зрозуміли, що їх благополуччя залежить виключно від їх активності і бажання щось змінити у своєму житті Аркадій Шова: Ми знали, що будуть труднощі, і готові їх вирішувати «Посли реформ»: Чому необхідно проводити реформу місцевого самоврядування? Тарас Халавка: Врахування фактору поліетнічності при формуванні об’єднаних територіальних громад у Чернівецькій області Антоніна Скидан: Наша мета – спроможна, самодостатня, сильна громада Василь Цуркан: Використання міжнародного досвіду в роботі Острицької сільської ради І. Баб'юк, О.Чепель "Основні аспекти формування спроможних територіальних громад"
Формування система державної служби в Україні в 1917–1918 рр. Управління персоналом в умовах змін До проблеми міжкультурної взаємодії Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Білозерський Василь Михайлович (1825 – 1899) Тетяня Гаман: Навчання старост об’єднаних територіальних громад доброму врядуванню – потреба сьогодення (з досвіду Хмельницького центру ППК) Владислав Струтинський: Антон Кохановський – політик, громадянин, патріот Чернівців Виконавчі структури в ОТГ: закордонний досвід, українські реалії та перспективи (презентація наукового видання) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бачинський Юліан Олександрович (1870 – 1940) Тарас Халавка: Закордонний досвід формування органів влади базового рівня (на прикладі польських гмін) Микола Ярмистий: Професійна компетентність службовців органів влади в системі публічного управління (концептуальний підхід) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бандера Степан Андрійович (1909-1959) Презентовано енциклопедичний довідник «Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні» Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Антонович Володимир Боніфатійович (1834 – 1908) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 3) Практика реформування місцевих органів влади в системі публічного управління Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Георгій Андрузький Олег Зубчик: Державна політика України у сфері вищої освіти Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 2) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій Сергій Швидюк: Еволюція сучасної польської муніципальної системи Олексій Колесников:Старости в об'єднаних громадах: потреба в модернізації законодавства Тетяна Скутар: Історико-культурні туристичні ресурси як основа розвитку пізнавального туризму в Чернівецькій області Вікторія Чебан: Децентралізація: нові можливості для територіальних громад Валентина Богатирець: Англійська мова як інструмент розвитку комунікативного простору України Олександр Марусяк: Кримський трансфер 1954 р.: формально-юридичний аспект Анжеліка Дзюбко: Допомога онлайн-ресурсів у вивченні англійської мови Світлана Бостан: Упровадження інституту фахівців із соціальної роботи як перспективний напрям роботи соціальних служб Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархії. Частина ІІ. Пріоритети розвитку територіальних громад в контексті децентралізації влади: досвід Херсонської області Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархій (Частина І) Наталія Нечаєва-Юрійчук: Виклики етнополітичній стабільності в Україні та перспективи їхнього подолання (на прикладі Чернівецької області) Сергій Гакман: Фактор шляхів сполучення у долі Буковини під час світових війн та післявоєнного врегулювання Пропозиції науково-практичного семінару «Сучасні методи та інструментарії управління регіональними етнополітичними процесами» Максим Ярмистий "Завдання щодо удосконалення структурно-функціональної системи" Уляна Гев'юк "Механізми участі національних меншин у суспільно-політичному житті України" А. Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005-2013 рр.) Частина ІІ І. Буркут "Незалежність потрібно захищати" Пропозиції учасників Муніципальних читань імені Антона Кохановського А.Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005 – 2013 рр.) Частина 1" С.Гакман "Російська інтервенція в Україну в контексті міжнародного права" Б.Руснак "Особливості проведення позачергових виборів народних депутатів 26 жовтня 2014 року"
шукайте нас на facebook