Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

11 червня 2014
Н.Малько "Транскордонний проект як інструмент вирішення проблем громади"

 

Неля Малько, фінансовий менеджер проекту

 

ХХІ вік - вік новітніх  технологій. Техніка стрімко вривається вжиття людини, полегшуючи їй працю, заповнюючи дозвілля. У той же час нові технології продукують появу нових і нових  відходів, які мають тривалий час  розкладу , отруюючи при цьому  землю та воду. Ми споживаємо більше, ніж може відтворити Земля. Вчені підрахували, що з таким способом життя нам потрібно 3 планети.


Те, що ми  переживаємо екологічну кризу, відомо ледь  не кожному: ми скаржимось на погане повітря, неякісну воду, бруд на дорогах, погіршення здоров'я, неякісні продукти, вирубку лісів... Але якщо ми будемо тільки скаржитись і спостерігати за погіршенням ситуації, але нічого не робити,     катастрофа на планеті неминуча. Фахівці вважають, що у нас є ще максимум 50 років, щоб запобігти незворотним екологічним змінам.


У живій природі все взаємопов’язане і взаємодоповнююче. Жива природа не створює сміття. І тільки людина у процесі свого розвитку почала продукувати  гори відходів. За даними екологів, кожен українець створює близько 250кг твердих побутових відходів на рік, а жителі великих міст – біля 400кг, причому з кожним роком ця кількість зростає. 


Тому виникає нагальна проблема  - привернути увагу людей до питання  забруднення твердими побутовими відходами  сіл і міст, в яких вони проживають, спробувати знайти конкретні шляхи вирішення цієї  проблеми. 


Одним із кроків на такому шляху став проект в рамках Програми сусідства Румунія – Україна – Молдова 2007-2013 MIS ETC код 1654 «Транскордонний інструмент управління відходами в сільській місцевості» за підтримки Європейської Спільноти,  у впровадженні якого   Сторожинецька районна рада спільно з громадською організацією «Глибоччина» виступає партнерами  Криулянської районної ради (Молдова). 


Метою проекту є створення передумов для покращення співпраці в прикордонній зоні між Криулянським районом, містом Гірлау та Сторожинецьким районом в розвитку та модернізації системи процесу збору та утилізації відходів, що позитивно вплине на навколишнє середовище в прикордонній зоні Республіка Молдова - Україна - Румунія.


Проект має такі цілі, як покращення менеджменту  в області  управління відходами у сільській місцевості  у Криулянському районі, місті Гірлау та Сторожинецькому районі та поширення його на ближні сільські місцевості; створення інструменту управління відходами у вказаних регіонах; розробка стратегії управління відходами у партнерів проекту; покращення транскордонної співпраці у сенсибілізації і екологічній освіті жителів прикордонних областей.


На сьогоднішній день в Україні дуже гостро стоїть питання не просто збору та утилізації, а переробки твердих побутових відходів, яка поки що є дуже низькою. Переважна маса відходів  складається на сміттєзвалищах, стихійних або спеціально організованих у вигляді «сміттєвих полігонів». Проте це найменш ефективний спосіб боротьби з відходами, оскільки  сміттєві звалища, які займають величезні території часто родючих земель і характеризуються високою концентрацією вуглецевих  матеріалів (папір, поліетилен, пластик, дерево, гума), постійно займаються, забруднюючи навколишнє середовище  газами. Крім того, сміттєві звалища – потенційні джерела забруднення як поверхневих, так і підземних вод.   Зарубіжний досвід показує, що раціональна організація переробки твердих побутових відходів  дає можливість використовувати до 90% продуктів утилізації.


Один з основних шляхів вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами  в сільській місцевості — стимулювати використання вторинних ресурсів завдяки впровадженню системи певних пільг та підвищення тарифів на збирання, сортування, транспортування, та утилізацію відходів, сприяти роздільному збору, сортуванню та переробці відходів.

 

З метою вдосконалення технологічних схем поводження з твердими побутовими відходами в сільських населених пунктах необхідно:
– сформувати і реалізувати програму поводження з відходами на рівні районних і сільських рад шляхом створення відповідних організаційних, нормативно-правових, економічних та інформаційних передумов;
– розробити бізнес-плани для обґрунтування системи стимулювання і необхідної підтримки малого бізнесу в сфері поводження з відходами;
– організувати більш дієвий контроль за дотриманням положень закону «Про відходи», зокрема не допускати створювання стихійних звалищ в межах сільських населених пунктів, лісових насаджень тощо.

 

Для вирішення цього питання, хоча б частково,  на території Сторожинецького району в ході реалізації проекту передбачається побудувати в м. Сторожинець  екосміттєзвалище, закупити прес для пресування відходів, сміттєвоз, а також 1500 баків для здійснення роздільного збору твердих побутових відходів у селах району:  Годилів, Великий Кучурів, Заволока, Михальча, Кам’яна, Глибочок, Снячів, Буденець, Чудей,  Їжівці, Ропча, Нижні Петрівці, Верхні Петрівці та смт. Красноїльськ.


Для ефективної організації вказаних робіт передбачається  здійснити навчальні поїздки до партнерів проекту в Румунію та Молдову для запозичення та обміну  досвідом щодо роздільного збору та утилізації твердих побутових відходів, а також розробити стратегію поводження з твердими побутовими відходами у Сторожинецькому районі. 


Розуміючи, що реалізація поставлених цілей можлива тільки при належному рівні усвідомлення жителями району своєї особистої відповідальності за забруднення сіл та селищ, проект передбачає також проведення і просвітницьких заходів, у т.ч.  друк буклетів з інформацією про технології, дружні до довкілля та шкоду, яку завдає довкіллю та здоров'ю людей бездумне поводження з відходами.  На жаль, багато хто вважає, що на питання екології можуть впливати тільки політики, екологи або бізнесмени-виробники. Але давайте спробуємо розібратися, чому на вищеназвані посади не слід повністю покладатися. Політикам дуже часто  немає діла до таких «дрібниць». Екологи з сумом усвідомлюють, в якому стані знаходиться планета, і,  будемо чесні -  у них немає достатньо можливостей, щоб вплинути на що-небудь. А виробники і не поворухнуться, поки не побачать вигоду або  споживач наполегливо не зажадає від них  змін.


Єдині, хто здатні що-небудь змінити - це ми самі. В одній із документальних  передач про легендарного дослідника морських глибин Жака  Кусто звучала дивовижна пісня зі словами: «Що може один? Любити. Що може один? Сад посадити. Що може один? Світ змінити». Безумовно, одній людині дуже складно змінити світ, але,  якщо бути прикладом і розповідати оточуючим про екологічні проблеми та про те, що можна і варто змінити, щоб не перетворити нашу прекрасну планету Земля на суцільне сміттєзвалище,  то незабаром приєднаються і інші. В проекті ми пробуємо об’єднати зусилля різних регіонів трьох країн – Румунії, України та Молдови, щоб  спільними зусиллями  покращити екологічну ситуацію наших територій  на краще.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Любов Нечипорук: Для підтримки місцевих мовників Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення ініціювала проєкт обміну контентом Руслана Клим: Ключові аспекти розвитку Вижницького району Іларій Мінтянський: Діяльність Головного управління Національної сервісної служби у Чернівецькій області Анатолій Круглашов: "Інститут державної служби України: зародження, розвиток, особливості" Михайло Чорней: Пріоритети діяльності Вижницької райдержадміністрації Микола Ярмистий: Тенденції розвитку державної служби в Україні Мирослава Ткачук: Головне про патронат Вікторія Гатрич: «У комунікації головне – бути чесним із аудиторією» Юрій Півень: Система соціального захисту в територіальних громадах Юрій Манастирський: Особливості деклараційної кампанії у 2021 році Державний сектор потрібно навчати співпрацювати з бізнесом: презентували аналітичний звіт «Демократичний компонент у навчанні державних службовців» Ілона Факас: Вступ на державну службу: порядок, вимоги, особливості в умовах карантину Сергій ОСАЧУК: Чернівецька область приречена на успіх і нею Україна може пишатися! Наталія ГУСАК: "... жодної паніки не повинно бути, коли ти починаєш організовувати процес, від якого залежатиме доля багатьох мешканців Буковини" Микола Ярмистий: дотримання принципів вірно служити українському народові та українській державі закладені в обітниці ще 100 років тому Державна служба є критерієм розвитку нашої держави Сумлінним платникам податків буковинські фіскали створюють комфортний клімат Георгій Придій: Злагоджена робота задля досягнення максимальних результатів Опорна школа як основа якісної освіти Пенсійне обслуговування по-сучасному: оновлені сервісні центри та портал електронних послуг
Світлана Олексійчук: Створення «Резиденції молоді» як новий рівень реалізації молодіжної політики Організація пожежної безпеки у територіальних громадах області Екотолока, спортивні змагання та фестиваль юшки - у територіальних громадах області відбулися заходи згуртування Ринок землі в Україні: проблеми та перспективи. Частина 1. Правове регулювання земельних відносин в Україні. Наталія Катрюк: Шукаємо власні шляхи для розвитку громади Марія Нікорич: «Земля і комунальне майно – одне з найважливіших джерел наповнення місцевого бюджету» Сергій Бостан: Основні пріоритети – ефективне використання комунального майна Світлана Банар: Найчастіше до старости звертаються із земельними питаннями Іван Янко: Мешканці нашої громади надзвичайно працьовиті Старости Вашківецької громади: що на порядку денному? Христина Марчук: Децентралізація: підсумки та нові завдання Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою ЦНАП – місце, де громадяни зустрічаються з місцевою владою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Близько 90 % території Чернівецької області охоплено перспективними планами, – Альона Бабак Завдяки економії – Чудейська громада реалізувала на один проект більше ніж планувала Розвиток та проблемні питання Глибоцької ОТГ 25 листопада у Тереблечівській об’єднаній громаді відкрили ЦНАП Проект держбюджету на 2020 рік: які кошти передбачено для розвитку ОТГ Радники Центру розвитку місцевого самоврядування відвідують ОТГз метою ознайомлення із проектами розвитку інфраструктури Ігор БАБЮК: Місцеві вибори 2021: можливості для розвитку територіальних громад
Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні Марін Герман: Децентралізація влади без соціального капіталу – шлях до «інституційної невдачі» Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Дзюба Іван Михайлович Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Дністрянський Станіслав Северинович (1870 – 1935) Анатолій Круглашов: Місцеві вибори 2020: роздуми експерта Міста в децентралізаційній реформі: проблеми і перспективи Публічне управління у сфері молодіжної політики в умовах децентралізації та євроінтеграції України Сергій Гакман "Єврорегіон "Верхній Прут": досвід, виклики та особливості" Пропозиції учасників міжнародного круглого столу «Нові європейські парадигми співпраці та потенціал Єврорегіону «Верхній Прут» Зиновій БРОЙДЕ: КООРДИНУВАННЯ ПЕРЕХОДУ ДО ТРАНСКОРДОННОЇ ЦИРКУЛЮЮЧОЇ ЕКОНОМІКИ Сергій Гакман: Білокриницька трагедія 1941 р.: погляд через 80 років
шукайте нас на facebook