Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

11 червня 2014
Н.Малько "Транскордонний проект як інструмент вирішення проблем громади"

 

Неля Малько, фінансовий менеджер проекту

 

ХХІ вік - вік новітніх  технологій. Техніка стрімко вривається вжиття людини, полегшуючи їй працю, заповнюючи дозвілля. У той же час нові технології продукують появу нових і нових  відходів, які мають тривалий час  розкладу , отруюючи при цьому  землю та воду. Ми споживаємо більше, ніж може відтворити Земля. Вчені підрахували, що з таким способом життя нам потрібно 3 планети.


Те, що ми  переживаємо екологічну кризу, відомо ледь  не кожному: ми скаржимось на погане повітря, неякісну воду, бруд на дорогах, погіршення здоров'я, неякісні продукти, вирубку лісів... Але якщо ми будемо тільки скаржитись і спостерігати за погіршенням ситуації, але нічого не робити,     катастрофа на планеті неминуча. Фахівці вважають, що у нас є ще максимум 50 років, щоб запобігти незворотним екологічним змінам.


У живій природі все взаємопов’язане і взаємодоповнююче. Жива природа не створює сміття. І тільки людина у процесі свого розвитку почала продукувати  гори відходів. За даними екологів, кожен українець створює близько 250кг твердих побутових відходів на рік, а жителі великих міст – біля 400кг, причому з кожним роком ця кількість зростає. 


Тому виникає нагальна проблема  - привернути увагу людей до питання  забруднення твердими побутовими відходами  сіл і міст, в яких вони проживають, спробувати знайти конкретні шляхи вирішення цієї  проблеми. 


Одним із кроків на такому шляху став проект в рамках Програми сусідства Румунія – Україна – Молдова 2007-2013 MIS ETC код 1654 «Транскордонний інструмент управління відходами в сільській місцевості» за підтримки Європейської Спільноти,  у впровадженні якого   Сторожинецька районна рада спільно з громадською організацією «Глибоччина» виступає партнерами  Криулянської районної ради (Молдова). 


Метою проекту є створення передумов для покращення співпраці в прикордонній зоні між Криулянським районом, містом Гірлау та Сторожинецьким районом в розвитку та модернізації системи процесу збору та утилізації відходів, що позитивно вплине на навколишнє середовище в прикордонній зоні Республіка Молдова - Україна - Румунія.


Проект має такі цілі, як покращення менеджменту  в області  управління відходами у сільській місцевості  у Криулянському районі, місті Гірлау та Сторожинецькому районі та поширення його на ближні сільські місцевості; створення інструменту управління відходами у вказаних регіонах; розробка стратегії управління відходами у партнерів проекту; покращення транскордонної співпраці у сенсибілізації і екологічній освіті жителів прикордонних областей.


На сьогоднішній день в Україні дуже гостро стоїть питання не просто збору та утилізації, а переробки твердих побутових відходів, яка поки що є дуже низькою. Переважна маса відходів  складається на сміттєзвалищах, стихійних або спеціально організованих у вигляді «сміттєвих полігонів». Проте це найменш ефективний спосіб боротьби з відходами, оскільки  сміттєві звалища, які займають величезні території часто родючих земель і характеризуються високою концентрацією вуглецевих  матеріалів (папір, поліетилен, пластик, дерево, гума), постійно займаються, забруднюючи навколишнє середовище  газами. Крім того, сміттєві звалища – потенційні джерела забруднення як поверхневих, так і підземних вод.   Зарубіжний досвід показує, що раціональна організація переробки твердих побутових відходів  дає можливість використовувати до 90% продуктів утилізації.


Один з основних шляхів вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами  в сільській місцевості — стимулювати використання вторинних ресурсів завдяки впровадженню системи певних пільг та підвищення тарифів на збирання, сортування, транспортування, та утилізацію відходів, сприяти роздільному збору, сортуванню та переробці відходів.

 

З метою вдосконалення технологічних схем поводження з твердими побутовими відходами в сільських населених пунктах необхідно:
– сформувати і реалізувати програму поводження з відходами на рівні районних і сільських рад шляхом створення відповідних організаційних, нормативно-правових, економічних та інформаційних передумов;
– розробити бізнес-плани для обґрунтування системи стимулювання і необхідної підтримки малого бізнесу в сфері поводження з відходами;
– організувати більш дієвий контроль за дотриманням положень закону «Про відходи», зокрема не допускати створювання стихійних звалищ в межах сільських населених пунктів, лісових насаджень тощо.

 

Для вирішення цього питання, хоча б частково,  на території Сторожинецького району в ході реалізації проекту передбачається побудувати в м. Сторожинець  екосміттєзвалище, закупити прес для пресування відходів, сміттєвоз, а також 1500 баків для здійснення роздільного збору твердих побутових відходів у селах району:  Годилів, Великий Кучурів, Заволока, Михальча, Кам’яна, Глибочок, Снячів, Буденець, Чудей,  Їжівці, Ропча, Нижні Петрівці, Верхні Петрівці та смт. Красноїльськ.


Для ефективної організації вказаних робіт передбачається  здійснити навчальні поїздки до партнерів проекту в Румунію та Молдову для запозичення та обміну  досвідом щодо роздільного збору та утилізації твердих побутових відходів, а також розробити стратегію поводження з твердими побутовими відходами у Сторожинецькому районі. 


Розуміючи, що реалізація поставлених цілей можлива тільки при належному рівні усвідомлення жителями району своєї особистої відповідальності за забруднення сіл та селищ, проект передбачає також проведення і просвітницьких заходів, у т.ч.  друк буклетів з інформацією про технології, дружні до довкілля та шкоду, яку завдає довкіллю та здоров'ю людей бездумне поводження з відходами.  На жаль, багато хто вважає, що на питання екології можуть впливати тільки політики, екологи або бізнесмени-виробники. Але давайте спробуємо розібратися, чому на вищеназвані посади не слід повністю покладатися. Політикам дуже часто  немає діла до таких «дрібниць». Екологи з сумом усвідомлюють, в якому стані знаходиться планета, і,  будемо чесні -  у них немає достатньо можливостей, щоб вплинути на що-небудь. А виробники і не поворухнуться, поки не побачать вигоду або  споживач наполегливо не зажадає від них  змін.


Єдині, хто здатні що-небудь змінити - це ми самі. В одній із документальних  передач про легендарного дослідника морських глибин Жака  Кусто звучала дивовижна пісня зі словами: «Що може один? Любити. Що може один? Сад посадити. Що може один? Світ змінити». Безумовно, одній людині дуже складно змінити світ, але,  якщо бути прикладом і розповідати оточуючим про екологічні проблеми та про те, що можна і варто змінити, щоб не перетворити нашу прекрасну планету Земля на суцільне сміттєзвалище,  то незабаром приєднаються і інші. В проекті ми пробуємо об’єднати зусилля різних регіонів трьох країн – Румунії, України та Молдови, щоб  спільними зусиллями  покращити екологічну ситуацію наших територій  на краще.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Соціальна підтримка учасників АТО/ООС, Захисників і Захисниць та членів їх сімей у 2023 році Наталія Алюшина: Реформи оплати праці на державній службі Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Особливості захисту населення у випадку радіаційного ураження. Нормативно-правова база в сфері радіаційної безпеки Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook