Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

20 жовтня 2017
Євгенія Бойко: Створення сприятливого інвестиційного клімату – одне із пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку Новоселицького району

Євгенія Бойко, голова Новоселицької районної державної адміністрації

 

Новоселицький район знаходиться у південно – східній частині Буковини на лівому березі Прута.
Район створено 11 листопада 1940 року, а в сучасних межах існує з 1965 року. Його територія складає  738 кв. км., що становить 9% від території Чернівецької області.
Район межує:
на півночі – з Хотинським районом;
на сході – з Республікою Молдова;
на півдні вздовж р. Прут – з Герцаївським районом  та Румунією;
на заході – із Заставнівським районом та містом Чернівці.


Загальна протяжність кордонів району – 123 км, в т. ч. з Молдовою – 14 км, з Румунією – 32 км. На кордоні з Молдовою знаходиться міжнародний автомобільний та залізничний пункт перепустку через кордон «Мамалига – Крива».
До  складу району входять місто Новоселиця та 42 сільських населених пункти.
Загальна чисельність наявного населення району складає 77 774 особи. Для району характерна висока щільність населення – 107 особи на кв. кілометр. Статева структура всього постійного населення району стабільна: в ній переважають жінки – 42 161 особа, або 53% від усього населення, чоловіків – 36 513 осіб (47 %).


За віковими групами постійне населення області розподіляється наступним чином: від 0 до 14 років – 11 570 осіб, від 15 до 64 років – 53 964 особи, від 65 – 12 240 осіб .
В районі діє 1 районна, 1 міська,  26 сільські ради та 1 сільська об’єднана територіальна громада. Район має розвинуту транспортну інфраструктуру, до послуг населення – 5 підприємств транспорту, з них 4здійснюють вантажні перевезення, 1– перевезення пасажирів.


Протяжність автомобільних шляхів району – 307,9 км (державного значення – 70 км, місцевого значення – 237,9 км, в тому числі територіальні – 76,5 км, обласні – 117,8 км, районні – 43,6 км). З твердим покриттям – 98,6 км, з покриттям щебеню – 71,3 км, з гравійним покриттям – 137,9 км.
Через район проходить найкоротший шлях із Західної України до Молдови (траса державного значення Стрий – Івано-Франківськ – Мамалига), а також із Південно-Західної до Центральної та Північної України (траса державного значення Житомир – Чернівці, яка з’єднує обласний центр з містом Київ).


 Територією району проходить залізниця Чернівці – Кишинів – Одеса, є 4 залізничні станції та 5 залізничних зупинок.
 Послуги зв’язку в районі надаються районним центром телекомунікації  №183 Чернівецької філії «Укртелеком» та центральним відділенням поштового зв'язку м. Новоселиця Чернівецької дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта».


Торгівельна мережа налічує 662 підприємств торгівлі, з них 15 – підприємства оптової торгівлі, 494 – підприємства роздрібної торгівлі та 153 – ресторанного господарства. Населенню району надається 24 види послуг.


В районі діє 29 загальноосвітніх навчальних закладів, з них І-ІІІ ступенів – 13, 1 гімназія, 1 ліцей та 14 – навчально-виховних комплексів.  В школах навчаються 6439 учнів. Педагогічних працівників – 896, з них вихователів – 82.
В районі діють 35 клубних установ, 37 бібліотечних установ, в тому числі: районна бібліотека, районна бібліотека для дітей та 35   сільських бібліотек-філій. Функціонують 4 початкових мистецьких навчальних заклади.


Охорона здоров’я представлена комунальною установою «Новоселицька центральна районна лікарня» на 271 ліжко та комунальною установою «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоселицького району».
В  населених пунктах району працюють  26 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 5 фельдшерсько-акушерських пунктів, 4 фельдшерських пункти.

Промисловий комплекс району представлений підприємствами добувної промисловості, харчової промисловості, виробництва кормів для тварин, виробництва будівельних матеріалів, хімічної промисловості та виробництва меблів.
Підприємствами, які вносять вагомий внесок у виробництво промислової продукції в районі. є ТОВ «Свіженька», ТОВ ТПК «Грін Рей», ДП «М’ясо Буковини», ТДВ «Новоселицький птахокомбінат», ПрАТ «Мамалигівський гіпсовий завод», ТОВ «УПГ Малинівка» та ТОВ «Родничок», які виробляють 90% від продукції, виробленої підприємствами основного кола району.

 

ПрАТ «Мамалигівський гіпсовий завод»

ТОВ «Родичок»

 

ПП «Черленівський цегельний завод»

 

ТОВ «Свіженька»

 

Найвагоміший вклад в соціально-економічний розвиток району вносить сільськогосподарська  галузь. Загальна площа земель в районі становить 73816 га, в т.ч. сільськогосподарського призначення – 57 782 га, з них сільськогосподарських угідь – 57180 га, в т.ч. ріллі – 44276 га, багаторічних насаджень – 4401 га, сіножатей – 2601 га, пасовищ – 5902 га.


Сільгоспвиробництвом в районі займаються 25 великих агроформувань, серед яких 2 – приватно-орендних підприємства, 10 товариств з обмеженою відповідальністю, 2 сільськогосподарських виробничих кооперативи, 2 дочірніх і 9 приватних підприємства та 111 фермерських господарств.
В районі налічується 2 паспортизованих насіннєвих господарства, які вирощують і реалізовують насіння зернових і зернобобових культур, картоплі та сої, що забезпечує потребу господарств району в насінні озимих і ярих сільгоспкультур.
Для забезпечення господарств саджанцями в районі паспортизовані 2 господарства, які виробляють саджанці різних плодових культур перспективних сортів.


Завдяки інвестиціям сільгосппідприємств та фермерів району в свою господарську діяльність спостерігається тенденція до зростання виробництва сільськогосподарської продукції.
З метою відтворення, збереження та поліпшення генетичного потенціалу сільськогосподарських тварин в районі працюють  племінний репродуктор з розведення спеціалізованої м’ясної породи великої рогатої худоби в ДП «Рокитне», племінний завод по розведенню корів молочного напряму продуктивності в ТОВ «Агрофірма ім. Суворова», племінний репродуктор по розведенню м'ясної породи свиней «Ландрас» в СТОВ «Котелеве» та племінний завод породи свиней «Ландрас» в СТОВ «Тарасовецька птахофабрика».


Для розведення та вирощування овець Буковинського типу асканійської м'ясо-вовняної породи працюють племінні репродуктори на базі господарств ПП «Сервіс – СВС», ФГ «Дана», а розведення овець каракульської породи – племінний завод ФГ «Берестецький вівчарик» та племінний репродуктор ФГ «Вівчарик».

 

ТОВ «Агрофірма імені Суворова»

 

Приміщення для свиноматок в АПОП «Золотий колос»

 

ДП «Рокитне»

 

Одним із пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку є створення сприятливого інвестиційного клімату, залучення додаткових коштів у всі галузі народного господарства.
В районі завершена робота по реалізації проекту ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», загальна сума залучених інвестицій складає 1 млн.418 тис.грн.


У 2016 році пройшов конкурсний відбір у рамках підтримки територіального співробітництва країн Східного партнерства «Україна-Молдова» проект «Крок за кроком до селективного збору» (загальна вартість проекту: 296,6 тис. євро.) Реалізація вищезазначеного проекту планується в поточному році.
Завершено реалізацію мікропроекту «Поточний ремонт даху та фасаду з використанням енергозберігаючих заходів в АЗПСМ с.Котелеве» в рамках проекту ЄС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» на загальну суму 239 тис. грн.


В рамках проекту «Сталий розвиток сільських територій Чернівецької та Одеської областей» продовжується реалізація мікропроекту «Реконструкція системи опалення дитячого навчального закладу Маршинецький НВК» на загальну суму 513 тис. 456 грн.
Окрім цього, продовжуються роботи з будівництва загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. в с. Рідківці за рахунок коштів місцевих бюджетів та коштів Державного фонду регіонального розвитку.


З метою активізації інвестиційного співробітництва виконавчою владою краю проводилася відповідна робота щодо поширення інформації серед суб’єктів господарської діяльності району про можливість участі у заходах, спрямованих на налагодження прямих контактів з потенційними інвесторами, встановленні ділових зв’язків, що активізують обмін знаннями та комерційну взаємодію між іноземними та вітчизняними компаніями.


У соціальній сфері  постійно здійснюються заходи, спрямовані на соціальний захист та надання соціальних послуг населенню району, в тому числі учасникам бойових дій, сім’ям загиблих та переселенцям із зони проведення антитерористичної операції. 


Проводиться  постійний моніторинг надання та забезпечення соціальних гарантій учасників антитерористичної операції та членів їх сімей. 
Учасники АТО отримують грошову допомогу за рахунок  Комплексної програми соціальної підтримки учасників АТО.


Вживаються заходи щодо забезпечення надання належного рівня соціального захисту і підтримки громадян, які приїхали з Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, з районів проведення антитерористичної операції на тимчасове перебування на Буковину.


На території району функціонують Стальнівецьке стаціонарне відділення для постійного та тимчасового проживання громадян похилого віку та центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів с. Костичани.
Щодо сучасного стану і перспектив реформи децентралізації у Новоселицькому районі, то варто зазначити, що останнім часом все активніше проходить процес утворення об’єднаних територіальних громад.


Станом на 1 січня 2017 року в Новоселицькому районі створено Мамалигівську об'єднану територіальну громаду (ОТГ) (2015р.), яка об’єднала 6 сільських рад.
Фінансовий аналіз виконання показників доходів місцевого бюджету громади  показує, що бюджетна децентралізація створила добру фінансову основу для розвитку територій сіл, які об’єдналися.


 Для жителів населених пунктів, що входять до складу Мамалигівської об’єднаної територіальної громади, було здійснено капітальний ремонт шкіл, капітальний ремонт Подвірненської музичної школи, капітальні та поточні ремонти у дитячих садках, АЗПСМ, придбано комп’ютерну техніку та електрокардіографи для усіх амбулаторій, що перебувають на балансі Мамалигівської сільської ради, проведено капітальний ремонт вулиць в сіл Мамалига та Стальнівці; ремонт вуличного освітлення  та  впровадження ЛЕД-технологій у вуличному освітленні, придбано 2 шкільні автобуси, грейдер, трактор, причіп, гідравлічний відвал.

 

Капітальний ремонт майстерні Мамалигівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

Придбана комунальна техніка для забезпечення потреб громади


 

АЗПСМ придбано оргтехніку та кардіографи

 

Рішенням Мамалигівської сільської ради було забезпечено безкоштовним харчуванням учнів 1-4 класів всіх шкіл, що перебувають на балансі сільської ради, а також учнів 5-11 класів, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».


Мамалигівська сільська рада придбала нові електроплити для навчальних закладів.
Основні плани ОТГ на   та перспективу:
- продовження оптимізації шкіл;

- капітальний ремонт ДНЗ с.Балківці та ДНЗ с. Несвоя;
- капітальний ремонт котельні Подвірненської ЗОШ;
- капітальний ремонт АЗПСМ с. Драниця та АЗПСМ с. Стальнівці;
- реконструкція будівель та споруд комунальної власності під АЗПСМ зі станцією швидкої допомоги в селі Мамалига;
- будівництво приміщення Центру надання адміністративних послуг;
- ремонт доріг;
- впровадження енергозберігаючих технологій.


29 жовтня відбудуться перші вибори голови і депутатів Магальської сільської об’єднаної територіальної громади, а 24 грудня цього року відбудуться вибори голови та депутатів Новоселицької міської об’єднаної територіальної громади.
 Основні зусилля органів виконавчої влади та місцевого самоврядування спрямовуються на вирішення нагальних питань економічного і соціального розвитку, наповнення місцевих бюджетів, забезпечення ефективного використання бюджетних коштів, вчасне виконання зобов’язань соціального характеру, у першу чергу, щодо надання підтримки учасникам антитерористичної операції, їх сім’ям і вимушеним переселенцям.


Серед  проблемних питань, над вирішенням яких якими працює районна виконавча влада – будівництво каналізаційних очисних споруд м. Новоселиця, прибудова до приймального покою Новоселицької центральної районної лікарні (пологове відділення).


Проблемні питання розвитку регіону розглядаються на нарадах та колегіях районної державної адміністрації, за результатами яких приймаються відповідні рішення та  надаються доручення.


Питання, що потребують вирішення на рівні центральних органів виконавчої влади, направляються в обласну державну адміністрацію, які після узагальнення надсилаються Адміністрації Президента України, Міністерству економічного розвитку і торгівлі України, Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook