Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

23 червня 2017
Юрій Кітар: Ми маємо резерви та потенціал для розвитку району

Інтерв’ю з головою Заставнівської районної державної адміністрації Юрієм Кітарем  про його бачення перспектив соціально-економічного та суспільно-політичного розвитку районної територіальної громади. Він вважає, що найважливіше – це відчуття відповідальності  перед людьми, довіру яких повинна  виправдати виконавча гілка влади району, відповідальність перед усією громадою за їхні проблеми і труднощі,  відповідальність за наслідки своєї роботи.

 

–       Юрію Васильовичу, яким Ви бачите своє головне завдання на посаді очільника району?

 

–       Головне – це працювати на розвиток району.  Зараз ми налагоджуємо роботу так, щоб заставнівчани  відчували, що районна влада працює на благо людей. Наш район має багату історію, достойну спадщину, адже  утворений   він 11  листопада 1940 року, а  в сучасних межах – із  4 січня 1965 року. У документальних джерелах Заставна вперше згадується у 1589 році. Найдавніші письмові згадки про села Василів (1930 р.) та Онут (1215 р.). На території Заставнівщини є низка історико-архітектурних пам’яток. Серед них нині діючі Хрещатицький та Кулівецький чоловічі  монастирі, збудовані у 17-18 століттях, Палац де Зотта в с. Вікно,  військовий  цвинтар   в с. Звенячин, де поховано 11830 солдатів, офіцерів австро-угорської, німецької та російської армій, що полягли в 1914-1918 роках, впорядковується ряд природніх пам’яток: печер, озер, водоспадів, карстово-спелеологічних заказників для розвитку туризму. 

 

Заставнівщина була центром національно-патріотичних рухів на Буковині. У  с.Товтри започаткувало свою діяльність товариство «Руська бесіда», яке об’єднало навколо себе палких поборників українства і з часом розширило свою сферу впливу на всю територію Буковини. У  Заставнівському районі народилися  відомі особистості: письменники Євгенія Ярошинська, Ірина Вільде, Дмитро Макогон, Іван Діброва,  Іларій та Володимир Карбулицькі, Іван Бажанський, Параска Амбросій, Володимир Михайловський, громадські діячі:   Є. Гакман – митрополит Буковини, В. Федак – Український митрополит всієї Канади, Г. Ходоровський – посол  в Індії. Із Заставнівщини є вихідці, які мають світове ім'я: художник із Заставни М.Івасюк, вчений-фізик В.Шендеровський, знані в Америці архітектори брати Корчмарики.

 

–Незважаючи на  негативний  вплив  на економічну  та  політичну  стабільність  в  країні   через  втручання  зовнішнього агресора,  проведення антитерористичної  операції  у  східних регіонах України та інших  чинників,  у районі досягнуто  позитивних зрушень в  реальному секторі економіки та щодо розв’язання соціальних проблем.
– Звичайно. Варто  наголосити, що виконання власних повноважень районної державної адміністрації та тих, які  делеговані районною радою були спрямовані на всебічне задоволення прав і свобод громадян, їх матеріальних та духовних запитів, виконання програмних документів, у т.ч. Програми економічного і соціального розвитку  Заставнівського району. Основні напрями роботи райдержадміністрації ґрунтуються на принципах втілення в життя реформ, ініційованих Президентом України Петром Порошенком та їх практичної реалізації на місцях. Головним  змістом  своєї діяльності Заставнівська  районна державна адміністрація вважає забезпечення належного рівня якості життя людей.
              
– Юрію Васильовичу, чому  основну  увагу  в  роботі приділяє районна  державна  адміністрація?

– Головне – це  наповнення бюджетів усіх рівнів.  Минулого року  до Загального фонду без урахування міжбюджетних трансфертів надійшло доходів на  52 624,5 тис. гривень при затвердженому плані на рік з урахуванням змін  – 45 755,6 тис. грн. або 115,0%,  перевиконання становить  6 868,9 тис. гривень.  Виконання плану надходжень по загальному фонду забезпечено всіма місцевими бюджетами, а це понад 105 відсотків. Із 35 виконано 31 бюджет на загальну суму 6 836,2 тис. грн. Найбільшу питому вагу в  загальному фонді займають податок на доходи фізичних осіб – 43,7 відсотка, плата за землю – 21,7 відсотка, єдиний податок – 20,0 відсотка. У  цілому надходження до загального фонду збільшились на 18 019,5 тис.  грн. або на 52,1%.  Найбільше перевиконання рахується із податку на доходи фізичних осіб – 7715,9 тис. грн.,  по єдиному податку – 4360,9 тис. грн., та податку на майно – 3996,4 тис. грн.

 

– Ваш район сільськогосподарський. За  останніми даними  у Заставнівському районі налічується 22 сільськогосподарських підприємства та 74 малих фермерських господарств, в обробітку яких знаходиться 22,4 тис. га орної землі. За підсумками 2016 року в сільськогосподарських  підприємствах району з площі зернових культур  11,3 тис. га було зібрано 47,2 тис. тонн зерна, при середній урожайності 41,8 центнер з гектару. По власному збору зерна Заставнівський район має найвищий показник серед районів області. Поділіться досвідом роботи.

– Тільки праця та сумлінність. З осені під урожай  2017  року  сільгоспвиробники району посіяли 4,73 тис. га озимих зернових культур. З них озима пшениця займає площу 4,0 тис. га, та озимий ячмінь 0,73 тис. га, озимий ріпак посіяно на площі 2743 га.  Тваринництво  утримується  в  5 агроформуваннях, де налічується 302 голови великої рогатої худоби, 2598 голів свиней,  96000 голів птиці, 1400 голів овець і кіз. В особистих підсобних господарствах нараховується  3617 голів великої рогатої худоби,  8200 голів свиней, 766 голів овець і кіз, 140000 голів птиці, 4000 голів кролів та 4800 бджолосімей. За минулий рік агроформуваннями району реалізовано 1181 тонн м'яса, 524 тонни молока, 9531 тис. штук яєць.  У 2016 році агроформуваннями та фермерськими господарствами власникам земельних часток (паїв) виплачено орендної плати на  35 млн. грн., до районного бюджету надійшло близько 1 млн. грн. плати за оренду водного дзеркала.

 

– Відрадним є те, що зросли показники і в галузі економіки…

–  У 2016 році в галузі  економіки району було досягнуто позитивних тенденцій щодо  приросту обсягів виробництва промислової продукції, які в порівнянні з аналогічним періодом минулого року зросли на 4,6 відсотка і склали 47,4 млн. гривень. Збільшення обсягу реалізації промислової продукції у 2016 році в порівнянні з минулим роком досягли промислові підприємства району «Надія-Є» – на 9,4 відсотка, «Фортуна» – на 11,3 відсотка, ТОВ «Граніт» – на 25,1 відсотка, ТОВ «Триан» – на 37,8 відсотка, ФГ «Колос-К» – на 83,8 відсотка. Позитивним є і те, що ПП «Надія-Є» налагодило експорт своєї продукції в Республіку Білорусь (сума експорту за 2016 рік становить 9195,0 тис. грн.).

 

  – Життя має сенс, якщо має перспективу свого покращення. Це можливо лише завдяки відповідному плануванню.

    – Без сумніву. У 2017 році  заплановано  налагодження роботи  ТОВ «Кострижівський комбінат будівельних матеріалів», що має забезпечити покращення економічного становища району. На даний час підприємство оновлює виробничі потужності (проводить відновлення залізничної колії для руху вагонів з  гіпсовим каменем, який видобуватиметься в смт. Кострижівка).  Впродовж минулого року  я  мав  зустріч  із власниками, приватизованих минулими роками підприємств, які працювали  на території  м. Заставна та району з метою уточнення інформації стосовно подальшого функціонування цих підприємств, створення ними робочих місць та сплати податків, відповідно до чинного законодавства.

 

–  Не хотілося б про проблеми. Але ж як без них? Що, на Вашу думку, має негативний вплив на здійснення виробничої та господарської діяльності промислових підприємств?

–  Найбільшою проблемою  є довгий  термін  отримання ними дозвільних документів (ПП «СОРОС-08», ПАТ «Кострижівський комбінат будівельних матеріалів», ТОВ «Новий розроблювач», ПП «Добринівський цегельний завод»). Пропозиції щодо спрощення процедури отримання  дозволів шляхом передачі-видачі таких документів на районний рівень постійно озвучуються на рівні обласної державної адміністрації. Окрім того, ми постійно вживаємо  заходів  щодо підвищення інвестиційної привабливості країни . 

 

 – Як відомо, району потрібні інвестиції  для розвитку всіх галузей економіки, а особливо тих, які сприяли б розвитку експортної бази, підвищенню технічного та технологічного рівня виробництва.  Першочергового вкладення інвестицій потребують підприємства  агропромислового комплексу, добувної галузі, туристичної та рекреаційної сфери.

       –І в цьому напрямку ми маємо непогані результати. Впродовж  минулого року було активізовано роботу із залучення в економіку району коштів міжнародної технічної допомоги,  ресурсів світового банку та інших можливих джерел.  Відповідно до спільного проекту Європейського союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – ІІІ фаза» впроваджено енергозберігаючі заходи із заміни вікон в  Товтрівському ДНЗ, Горошовецькому та Малокучурівському НВК, планується завершити комплексну термомодернізацію сільської лікарської амбулаторії с.Васловівці. У дані  мікропроекти  загалом залучено  1 588,9 тис. грн., в тому числі 856,9 тис. грн. грантових коштів.  У рамках попередніх  двох фаз даного проекту вже успішно реалізовано 7 мікропроектів на загальну суму 1 419,2 тис.грн. 

 

Здійснюючи повноваження в галузі будівництва, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства, у 2016 році районна державна адміністрація за рахунок коштів Державного Фонду регіонального розвитку забезпечила фінансування інвестиційного проекту «Будівництво каналізаційного колектора у м.Заставна». Загальна кошторисна вартість об’єкта становить 5630,624 тис. грн. Загальна вартість підрядних робіт складає 4449,746 тис. грн. На початку цього  року роботи виконано на суму 3881,494 тис. грн.: прокладено трубопровід із поліетиленових труб протяжністю 1851,6 м із запланованих 2295 м, облаштовано 87 круглих збірних залізобетонних каналізаційних колодязів. Ступінь готовності становить 87,0 відсотків. Нині роботи продовжуються. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 395 «Деякі питання надання у 2016 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій» на Заставнівський район було виділено 3236,3 тис. грн. для реконструкції будівлі Заставнівської загальноосвітньої  школи  І-ІІІ ступенів (перекриття даху будівлі - 1453,0 тис. грн); реконструкції будівлі Заставнівської гімназії (заміна вікон на металопластикові – 1485,0 тис. грн); капітальний ремонт перекриття даху будівель  Дорошовецького  НВК – 298,0 тис. гривень.  Станом на 01.01.2017 р. кошти були освоєні в повному обсязі, а роботи завершені. Пріоритетним об’єктом будівництва в районі є реконструкція Горішньошеровецької ЗОШ І-ІІІ ступенів та добудова  учбового корпусу, спортзалу та їдальні загальною кошторисною вартістю 25,7 млн. гривень.  Минулого року було освоєно понад 8,5 млн. гривень, а загальна готовність об’єкту – 33 відсотки.   Гостро стоїть проблема  добудови з реконструкцією приміщення загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня ім. Ірини Вільде в с. Веренчанка, застарілі потужності якої не забезпечують надання якісних освітніх послуг. Для вирішення даного питання вже виготовлено проектно-кошторисну документацію. Загальна кошторисна вартість об’єкта становить 22,3 мільйони гривень. Районна державна адміністрація здійснює  контроль за забезпеченням  транспортного  сполучення населених пунктів з районним та обласним центрами. Функціонує 26 приміських маршрутів, які обслуговують 11 автоперевізників. Рівень виконання  запланованих рейсів по району складає більше 97 відсотків. Впродовж 2016 року Заставнівська  райдержадміністрація було вперше провела конкурс з визначення автомобільних перевізників, на якому визначено двох переможців, котрим  надано право здійснювати перевезення на трьох внутрішньорайонних  маршрутах.  Цьогоріч знову відбувся такий конкурс.

 

 – І знову про проблеми, які потребують першочергового вирішення…

–  Проблемним для району є незадовільний стан автодоріг, а головною проблемою галузі залишається недостатнє фінансування. Проте робота з відновлення автошляхів у районі в 2016 році тривала. Підрядною організацією ТОВ «ПБС» було проведено поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-26-02 Чернівці–Заставна–/М-19/. Відремонтовано понад 8 км дороги з влаштуванням асфальтного покриття  із  використанням  3,9 тис. тонн гарячої асфальтобетонної суміші  та освоєно 20,2 млн. грн. У рамках експерименту за рахунок перевиконання митних надходжень до обласного бюджету проведено поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М-19 Доманове – Ковель – Чернівці – Тереблече (у межах с. Кадубівці), протяжністю 3,0 км. Роботи здійснювала підрядна організація ТОВ «Євродор», вартість виконаних робіт – 22,0 млн. грн. Філією ДП «Заставнівський райавтодор» здійснюється утримання обласних та районних автомобільних доріг загального користування місцевого значення.  Для утримання доріг в  належному стані філією ДП «Заставнівський райавтодор»   використано більше 387 тонн асфальтобетонної суміші, проведено профілювання доріг з гравійним покриттям протяжністю більше 70 км, встановлено  нові дорожні  знаки. Завдяки ефективній співпраці Заставнівської районної державної адміністрації, Служби автомобільних доріг у Чернівецькій області, органів місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання району, було здійснено поточний середній ремонт ділянки автомобільної дороги О26052 (у межах с.Малий Кучурів), відновлено асфальтобетонне покриття дороги протяжністю 210 м.п. Роботи виконувала  субпідрядна організація  ТДВ ШБУ-60. Вартість виконаних робіт склала близько 570,0 тис. гривень. До ремонту доріг державної та комунальної власності залучалися підрядні організації ТОВ «Будторгінвест», ТОВ «Зелендорбуд», ШБУ-60, ТОВ «Орієнтир», які здійснювали роботи на дорозі Т-26-02 сполученням  Чернівці – Заставна, в смт. Кострижівка, с. Юрківці, с. Г.Шерівці, якими впродовж поточного року було використано 250 тонн асфальтобетонної суміші. 

 

Розвитку підприємництва в районі  ми приділяємо належну  увагу. Суб’єкти малого підприємництва, особливо в нашому районі, де відсутні великі промислові підприємства, здатні вирішувати основні соціальні завдання: проблеми зайнятості, створення джерел доходів для населення, виробництво товарів і послуг для населення, створення нових робочих місць, залучення приватного капіталу в розвиток району,  наповнення бюджетів різних рівнів. Сьогодні  на території  Заставнівського району зареєстровано 1827 суб’єктів підприємницької діяльності, з них 147  підприємств та 1659 фізичних осіб-підприємців, чисельність працюючих у суб’єктів малого і середнього підприємництва становить 2828 осіб.  На підприємствах бізнесу в районі виробляється найрізноманітніша продукція:  безалкогольні напої, консервована продукція, хліб, хлібобулочні та кондитерські вироби, борошно, столярні вироби й меблі, будівельні матеріали, тротуарна плитка,  металочерепиця,  вирощується риба,  надаються різні види послуг. Одним із показників  діяльності малого та середнього бізнесу в районі  є надходження до бюджету району. Щодо галузевої спеціалізації малого бізнесу, то впродовж багатьох років вона залишається незмінною. Більшість підприємців продовжує працювати у сфері торгівлі. У районі діє понад 257 об'єктів роздрібної торгівлі,  які  належать  як  юридичним,  так і фізичним особам  та  близько 60 підприємств ресторанного господарства.

 

    – Шановний пане голово, над якими питаннями Ви та фахівці райдержадміністрації нині працюєте?

   – Те, над чим насамперед необхідно працювати нам усім – це створення нових робочих місць, щоб забезпечити зайнятість населення, підвищення рівня заробітної плати в районі. Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника у 2016 році складала 3158 грн., що більше на 33,7 %  проти 2015 року. Середньооблікова кількість штатних працівників підприємств, установ та організацій Заставнівського району в  2016 році становила 3972 особи. Усвідомлюємо, що це далеко недостатній для забезпечення добробуту жителів району рівень. У порядку контролю за дотриманням чинного законодавства про оплату праці проводимо  обстеження стану соціально-трудових відносин на підприємствах та організаціях району. На жаль, рівень середньомісячної заробітної плати працівників окремих підприємств значно нижчий від середнього по району, що пов'язано із сезонністю виробництва та відсутністю обсягів робіт,  а тому працівники переводяться на режим неповного робочого дня, заробітна плата нараховується за фактично відпрацьований час або виконану роботу. З метою легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення  здійснюються обстеження  суб’єктів господарювання та виявлення осіб, що працюють  без належного оформлення трудових відносин.  Внаслідок вжитих дій  працівники  офіційно працевлаштовуються. 

 

– Керівництво держави  особливу увагу  приділяє питанню соціального захисту населення. Що у цьому напрямку робиться Заставнівською районною державною адміністрацією?

 –  Від того як ми дбатимемо про соціальне становище людей, залежить у цілому і їхнє ставлення до всього, що відбувається у нашій Україні, і те, як швидко впроваджуватимуться  реформи. На обліку в базі  даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, що мають право на пільги перебуває 14205 осіб, з них 1564 – ветерани війни,  2286 ветеранів праці, 1725 осіб,  потерпілих  внаслідок аварії на ЧАЕС, 44 – ветерани військової служби, 50– реабілітовані особи, 3978 дітей війни, 278 осіб за професійною ознакою, 636 багатодітних сімей, де виховують  2055 дітей.  На початку 2017 року 3911 сім’ям нараховано всі види соціальних  допомог на  75904,2 тис. грн. Матеріальну допомогу сім’ям з дітьми на  37414,0 тис. грн., державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям на суму 25974,1 тис. грн., державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам на суму 9494,3 тис. грн. 130 особам, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС, проведено виплату щомісячної компенсації вартості продуктів харчування в сумі  389,9 тис. гривень, в  санаторіях оздоровилося 4 особи.  У зв’язку із підвищенням ціни на природній газ та електроенергію здійснено перерахунки діючої субсидії .

 

   – Довгоочікуваний та такий бажаний безвіз уже в дії. Чи має введення безвізу  вплив на життя  району?

     – Безперечно. Наш район багатий міжнародними зв’язками. У рамках транскордонного співробітництва у сфері культури на міжнародних фестивалях у  Румунії побували народний театр фольклору та етнографії «Оберіг», народний фольклорний колектив «Кумоньки», зразковий дитячий танцювальний колектив «Струмочок». І цього року наші мистецькі колективи вже побували за межами України з концертами та виступами.

 

– Юрію Васильовичу, на часі процес добровільного територіального об’єднання громадян. Ваша думка з цього приводу?

– Територіальне об’єднання громадян невідворотне. Але як і з ким об’єднуватися – вирішувати самим людям.  Мешканці  Заставнівщини – люди помірковані, рішення приймають зважено. Але ми вже маємо певні напрацювання.   Принагідно закликаю всіх до співпраці. Сподіваюся, що проблемні питання будуть спільно врегульовані,  і це дасть нам можливість динамічніше розвиватися і сповна використовувати внутрішні резерви в інтересах жителів нашого району. І такі резерви ми маємо. Ми відкриті до діалогу та спільної роботи.

 

–Щиро дякую за розмову.

 

Інтерв’ю вела Майя Калин, член Національної спілки журналістів України
Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook