Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

19 грудня 2016
Руслан Сенчук: Вижницький район: виклики, досягнення та перспективи

Руслан Сенчук, голова Вижинцької районної державної адміністрації

 

«БВ»: Розкажіть, будь ласка, загалом про Вижницький район: кількість населених пунктів, населення, інфраструктура тощо.

Р.С.: Населення Вижницького району складає 55 тисяч 636 осіб, з них міське налічує 17 тисяч 314 осіб, а сільське – 38 тисяч 322 мешканці.
Маємо 34 населених пункти: два міста – Вижниця і Вашківці, селище міського типу Берегомет та тридцять одне село.
В районі функціонує 52 навчальні заклади: 17 ЗОШ І-ІІІ ст. (з них 1 гімназія), 7 ЗОШ І-ІІ ступенів, 8 навчально-виховних комплексів (з них 2 гімназії), 2 позашкільні навчальні заклади та 18 дошкільних навчальних закладів.
На сьогодні, після проведення реформування медичної галузі, в районі функціонують комунальна установа «Вижницька центральна районна лікарня», Берегометський та Вашківецький центри первинної медико-санітарної допомоги, 12 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 23 фельдшерсько-акушерські пункти.
У районі розвинена мережа закладів культура. Так, функціонує 73 заклади культури, працює також Вижницька райкіновідеомережа та 13 музеїв.

 

«БВ»: Яким на сьогодні є соціально-економічний розвиток району?
 Р.С.:
У 2016 році основні зусилля органів виконавчої влади та місцевого самоврядування спрямовувались на вирішення нагальних питань економічного і соціального розвитку, наповнення місцевих бюджетів, забезпечення ефективного використання бюджетних коштів, вчасне виконання зобов’язань соціального характеру – у першу чергу щодо надання підтримки учасникам антитерористичної операції, їх сім’ям і вимушеним переселенцям.
Однією з провідних галузей є лісопереробна. Основними лісокористувачами на території району є державне підприємство «Берегометське ЛМГ», Вижницький Держспецлісгосп АПК та НПП «Вижницький». У результаті діяльності цих підприємств за останні 9 місяців було заготовлено 155,4 тисяч кубометрів лісосировини. Пріоритетне завдання влади – забезпечити своїх підприємців і свої підприємства, які займаються поглибленою переробкою. Одним із кращих виробників нині є підприємство «Форестсервіс» в Іспасі, де виготовляють пиломатеріали, паркет, заготовки для меблів тощо, виходячи на міжнародний ринок, та «Здоровий сон» в Берегометі з виробництва альтернативних видів палива.


Поряд з лісопереробною галуззю у Вижницькому районі розвивається сільське господарство. За 9 місяців цього року всіма категоріями господарств району вироблено валової продукції сільського господарства на загальну суму 184,2 млн. грн.. Під урожай 2016 року залучено у виробництво 19307 га земель сільськогосподарського призначення, в тому числі багаторічні трави посіву минулих років – 3467 га. Аграрії району зібрали 21,8 тис. тонн зернових та зернобобових. Гарний врожай картоплі, ранніх овочів.
Приємно, що інвестиційна діяльність в галузі сільського господарства розширюється. Є співпраця з великими агрохолдингами, зокрема «Мрією», що орендує землі в районі. Завдяки цьому у 2016 році у районну лікарню та Центри первинної медико-санітарної допомоги вдалося завезти медичне обладнання з Франції.


Хочу підкреслити, що як би складно не було, у нас виплачуються і соціальні виплати, і пенсії, і заробітні плати, фінансуються усі галузі. Це дає можливість працювати над реаліями, новими ідеями.
Проведено конкурс на кращий проект опорного закладу, у якому переміг Мигівський навчально-виховний комплекс з філією у Великому.
За кошти районного та обласного бюджету у стаціонарних таборах оздоровлено 274 дитини. Покращена матеріальна база шкіл. Цього року район отримав понад 2 мільйони гривень з державного бюджету на придбання автобусів для учнів. У співфінансуванні з районним бюджетом, а це, відповідно, 70 на 30 %, для потреб району закуплено 2 шкільних автобуси, один з яких передали Іспаській школі, інший – Вижницькій ЗОШ І-ІІІ ст.


У культурному житті краян незабутньою подією став відкритий фестиваль-конкурс українського кіно та пісні «Миколайчук-фест». У районі засновано премії імені Валерія Васькова в галузі хореографії, імені Василя Михайлюка в галузі композиторської майстерності та Миколи Шутака в галузі драматургії та театру. Народний аматорський вокально-інструментальний ансамбль «Смерічка» та культпрацівники району взяли участь у концертах для військових у зоні АТО.

 

«БВ»: Над якими основними напрямками зараз ведеться робота?
Р.С.:
Наше першочергове завдання нині – забезпечити соціальні потреби населення, адже в час складної економічної ситуації кількість людей, яким потрібна підтримка держави, зростає. З початку 2016 року профінансовано допомог на суму 135 млн. 237,180 грн. 8 320 сім’ям призначено субсидії на житлово-комунальні послуги.


У нас є 296 учасників АТО, з них більше 200 мають статус учасників бойових дій та отримують усі соціальні пільги, є 104 позитивних рішення місцевих рад про виділення їм земельних ділянок.  Відповідно до районної Програми соціальної підтримки сімей загиблих учасників АТО, військовослужбовців і волонтерів, поранених учасників АТО та вшанування пам’яті загиблих на 2015-2016 роки, в 2016 році виплачено одноразову грошову допомогу на суму близько 30 тисяч гривень. Допомогу військовослужбовцям, які захищають Україну від ворога на Сході, сьогодні вважаємо своїм головним завданням.


Діє програма «Турбота», що дає можливість допомагати іншим соціально вразливим верствам населення. З початку року всього надано матеріальну допомогу на суму 300 тис. грн.


 

Наступне – це ремонт доріг. Дороги – найважливіша складова інфраструктури і найболючіша з проблем. У році, що минає, вдалося виконати чималий обсяг робіт з ремонту доріг. Здійснено ямковий ремонт доріг місцевого значення Р-62 Криворівня-Усть Путила-Старі Кути-Вижниця_Сторожинець-Чернівці, Т-26-01 Чернівці-Вашківці-Путила-КПП «Руська» на суму 1463,6 тис.грн. та проведено ямковий ремонт доріг місцевого значення на суму 2518,6 тис.грн.,
Було ліквідовано ямковості 11013 м2, проведено профілювання доріг протяжністю 121,4 км.

 

У нас також є можливості розвивати підприємництво. Працюємо над тим, аби створити сприятливі умови для розвитку малого та середнього бізнесу, не допускати необґрунтованої тяганини, зайвих перевірок тощо. На Вижниччині була і залишається провідною деревообробна галузь. Наше завдання – забезпечити стабільну роботу і кожного підприємства і галузі в цілому, адже вона забезпечує роботою місцеве населення, є найбільшим платником податків, бере на себе соціальні проблеми людей. З цією метою значна увага з боку правоохоронних органів сьогодні приділяється незаконним рубкам і вивезенню лісу.


Наступний напрямок – це надання якісних адміністративних послуг жителям району. Наш адміністративний центр надає 43 види послуг, тут можна отримати 19 видів документів дозвільного характеру. З початку року його послугами скористалися більше шести тисяч громадян. Фахівці центру докладають всіх зусиль, щоб зробити роботу максимально ефективною для кожного жителя району. Разом з тим, завданням адмінцентрів є не лише надання якісних послуг – це, в першу чергу, подолання корупції  шляхом запровадження прозорості і спрощення розгляду звернень.

 

«БВ»: Сьогодні для залучення додаткових фінансових ресурсів радять робити акцент на місцеві особливості. Який напрям у цьому плані Ви вважаєте найбільш перспективним для району? Чим район є цікавим та привабливим для інвесторів?

Р.С.: На початку року вперше в районі було залучено кошти з Програми економічного розвитку і Проекту Європейського Союзу. Завдяки Угоді про партнерство між Програмою розвитку ООН, райдержадміністрацією та районною радою, а також аналогічним угодам з місцевими радами у Банилові, маємо сільськогосподарський кооператив, що займається обробітком землі, у Долішньому Шепоті заготовляють дикороси. А головне, що цю діяльність є куди розвивати.
Водночас, найбільш перспективним напрямку розвитку і економіки, і соціальної сфери залишається туризм. Враховуючи, що цього року не всі мали можливість оздоровитися на морі, не став популярним південний регіон, спостерігається підвищений інтерес до туристичних ресурсів Карпат, що дало поштовх до розвитку. Нині послуги в нас надають 54 суб’єкти діяльності, будуються нові турбази, добудовується готельно-туристичний комплекс у Вижниці.
 Альтернативна енергетика, розвиток деревообробної та туристичної галузей, агропромислового розвитку – основні напрямки подальшого соціально-економічного розвитку району.
Наш район готовий до взаємовигідного співробітництва з тими, хто бажає інвестувати в розвиток економіки. Ми завжди відкриті до професійного діалогу та ефективної співпраці, кінцева мета яких є заможній район з високими стандартами економіки і суспільного життя.


«БВ»: Район і реформа децентралізації. Яка ситуація на сьогодні?

Р.С.: Об’єднання громад та децентралізація влади – це потреба часу. Нові підходи, нові методи господарювання дадуть можливість розвиватись одній, але великій і спроможній громаді. Це вже підтверджує досвід тих, хто об’єднався. У нашому районі завершується процес формування Вижницької об’єднаної територіальної громади, куди увійшли села Багна, Черешенька, Виженка, Чорногузи, Іспас, Мілієве і Вижниця як центр, а також Вашківецької об’єднаної територіальної громади у складі Карапчева, Замостя, Слободи Банилова з центром у місті Вашківці. 18 грудня відбулися перші вибори до Вижницької та Вашківецької об’єднаних територіальних громад – обирали депутатів та голів об’єднаних територіальних громад.


«БВ»: З якими проблемами найчастіше доводиться зустрічатися?

Р.С.: Однією з основних проблем є, все ж таки, недостатнє фінансування. Особливо це стосується ремонту доріг, об’єктів соціальної інфраструктури – лікарень, шкіл, закладів культури. Більшість об’єктів залишилися у спадок. Нині вони потребують капітального ремонту, але, на жаль, коштів ледь вистачає лише на те, аби утримувати їх в нормальному стані. Потребує капітального ремонту асфальтно-дорожнє покриття доріг Р-62 та Т 26-01, які є основними артеріями району.

Ще однією проблемою, яка постала перед органами влади всіх рівнів – це відсутність кваліфікованих кадрів. У державному управлінні, зокрема бракує менеджерів, фахівців, які здатні не лише виконувати вказівки керівництва, але й проявляти ініціативу, креативність, вживати заходів щодо покращення роботи у своїй галузі.

 

На жаль, район залишається сировинним придатком. Актуальною проблемою залишається запровадження поглибленої переробки деревини. Не в повній мірі використовується наявний потенціал району для розвитку сільського господарства. Постає потреба для належного зберігання та переробки сільськогосподарської продукції.

 

«БВ»: Якими успіхами можете похвалитися?

Р.С.: Нині головне те, що нам вдалося зберегти стабільну суспільно-політичну ситуацію в районі та налагодити тісну співпрацю з міськими, селищною та сільськими радами, районною радою, народними депутатами України, депутатами обласної ради від Вижниччини.
Завдяки спільним зусиллям в цьому році згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №395 «Деякі питання надання у 2016 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій» район отримав фінансування в сумі 7079,2 тис. грн. За ці кошти, проведено роботи із заміни віконних блоків і дверей у НВК «Берегометська гімназія», Коритненській загальноосвітній школі І-ІІІ ст., Вижницькій гімназії, Лопушнянській загальноосвітній школі І-ІІІ ст.., Лукавецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ст.


Проводяться роботи по реконструкції будівлі Вижницької гімназії.
Проведено поточний ремонт та утеплення приміщень Коритненської ЗОШ І-ІІІ ст.
Згідно із розпорядженням Кабміну на будівництво дошкільного навчального закладу у селі Карапчів (кошторисна вартість 26921,3 тис. грн.) на 2016 рік виділено 8621,903 тис. грн., роботи вже розпочато.
На порядку денному нині – наближення до людей надання якісних медичних послуг. З цією метою завершено будівництво ФАПу у селі Виженка, реконструкцію ФАПу у Банилові.


Ми пишаємося також багатовіковими традиціями, самобутніми звичаями, які дбайливо примножуються поколіннями наших краян. На Вижниччині впродовж усього року проводиться чимало мистецьких заходів. Крім вже традиційних – Вашківецької Переберії, Фестивалю Коляди, Свята Писанки. Перелік заходів поповнився ще дуже цікавим фестивалем, який запровадили цього року відділ культури з нагоди 75-річчя Івана Миколайчука – «Миколайчук-фест», що об’єднав навколо себе талановитих співаків, молодих режисерів з усієї України. Сподіваємося, що надалі фестиваль стане традиційним і перетворить Вижницю ще й в кіномистецьким осередком.

 

Інтерв'ю для "Буковинського вісника" підготувала Юлія Королюк - начальник  відділу внутрішньої політики та доступу до публічної інформації Вижницької районної державної адміністрації

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Анатолій Круглашов: Сумні роковини та уроки російсько-української війни Актуальні питання впровадження нового законодавства про службу в органах місцевого самоврядування Ольга Смалій: Громадянам, що мають певні сумніви щодо державної політики, потрібно вступати на посади державної служби і своїм прикладом демонструвати, як треба працювати Христина Марчук: Проєктний підхід у системі планувальних документів відновлення та розвитку територіальних громад Оксана Сакрієр: Наше завдання – вистояти, розвивати, перемогти Микола Ярмистий: Державна служба сконцентрувала свої зусилля на вирішенні нагальних проблем в період російської агресії Любов Кожолянко: Уряд розширив програму компенсацій роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних Любов Нечипорук: Закон України «Про медіа» започатковує ґрунтовну реформу у медіагалузі Альбіна Грищенко: Про підвищення кваліфікації для державних службовців у 2023 році Для зручності клієнтів працює вебпортал електронних послуг Руслан Запаранюк: Буковина стала другою домівкою для тисяч українців Євгенія Блажевська: Волонтерська діяльність є одним із напрямів нашої роботи Іван Гешко: Робота спортивних структур в умовах війни Микола Ярмистий: Державотворчі погляди Тараса Шевченка Права та пільги внутрішньо переміщених осіб
Прихисток у Лужанах для вимушено переміщених осіб: рік роботи Христина Марчук: Робота органів місцевого самоврядування області в умовах воєнного стану Руслан Майданський: Новоселицька громада розширює міжнародні зв’язки Світлана Олексійчук: Навчаємо активну молодь та розвиваємо молодіжні простори Наталія Катрюк: Наш обов’язок – дати людям відчуття захищеності Олена Бадюк: Роль органів місцевого самоврядування у воєнний період на прикладі Глибоцької територіальної громади Соціальна згуртованість у громадах Михайло Савчишин: Виконуємо бюджет, забезпечуємо потреби мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб Василь Скрипкару: Виклики та випробування проявили нас як громаду максимально зібрану, згуртовану та націлену на перемогу Микола Ярмистий: Місцеві органи влади в умовах воєнного стану:повноваження та співпраця військових адміністрацій з органами місцевого самоврядування Світлана Олексійчук: Від початку війни наші волонтери працювали у режимі нон-стоп Ілона Факас: Права, пільги та гарантії внутрішньо переміщених осіб Віталій Мостовий: Сучасні канали комунікації місцевої влади з громадою Співробітництво територіальних громад: нові можливості для розвитку Анатолій Круглашов: Локалізація політичного чи політизація локального: випробування спроможностей місцевого самоврядування в Україні
Зиновій Бройде: Стратегічне бачення транскордонного розвитку транспортної інфраструктури через міжнародні пункти пропуску на українсько-румунському кордоні Світлана Сидоренко: Цифровізація як дієвий механізм взаємодії інститутів громадянського суспільства та органів публічної влади Анатолій Круглашов: "Європа: єдність заради безпеки" Ростислав Балабан: Реформа децентралізації в Україні Валентина Підгірна: Особливості функціонування суб’єктів туристичної діяльності Чернівецької області на сучасному етапі Фадей Яценюк: Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу Зиновій Бройде: Буковинський вузол транс'європейського транзиту Сергій Гакман: Вторгнувшись в Україну, росія порушила основи міжнародного права С.Троян, Н.Нечаєва-Юрійчук "ЧАЕС– ЗАЕС-2022: російський ядерний шантаж у дії" Наталія Нечаєва-Юрійчук, Сергій Троян: Українська відсіч тотальній російській агресії: Чотири місяці Наталія Нечаєва-Юрійчук: Творення чергових конспірологічних теорій через дискредитацію політиків Анатолій Круглашов: Перспективні завдання євроінтеграції України Сергій Гакман "9 травня: свято чи біль?" Сергій Троян, Наталія Нечаєва-Юрійчук "УКРАЇНА: ВІЙНА - ПЕРЕМОГА - ПАМ’ЯТЬ" Богдан Волошинський: Ми і наші прапори Наталія Бак "Фінансовий патріотизм і довіра: Вчора. Сьогодні! Завтра?" Наталія Нечаєва-Юрійчук: Боротися. Протидіяти. Ігнорувати Анжела Пасніченко: Як не впасти у паніку? Наталія Нечаєва-Юрійчук: Кожна дія має значення Володимир Тиліщак, Вікторія Яременко: Путін йде слідами Гітлера. Українці ж тримаються як британці Володимир Бойко: Нині Білорусь – ворог Олена Головіна: Зберегти людяність в нелюдських умовах життя! Ігор Недокус: Оцінки білоруських громадян та диктатора Лукашенка вторгнення Росії в Україну різні Сергій Федуняк: Для російських правителів ціна військової поразки – смерть
шукайте нас на facebook