Буковинський вісник
державної служби та місцевого самоврядування
 
« назад до переліку

23 травня 2016
Роль Національного агентства України з питань державної служби та її територіальних органів в імплементації Закону України "Про державну службу"

Михайло Лєньков, заступник начальника Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у Чернівецькій, Івано-Франківській та Тернопільській областях


З 10 грудня, від моменту прийняття нового Закону України «Про державну службу»,  і до 1 травня – моменту набуття його чинності, зміст цього законодавчого акта уже став широко відомим державним службовцям та усім зацікавленим, доведений до громадськості через засоби масової інформації, спеціалізовані видання, організаційну та роз’яснювальну роботу. Суттєву роль у цьому відіграло і продовжує відігравати Національне агентство України з питань державної служби та її територіальні органи, адже саме вони у першу чергу зацікавлені в тому, щоб положення Закону якомога швидше дійшли до тих, хто має їх впроваджувати і виконувати –державних службовців.


26-27 квітня на базі Національного агентства України з питань державної служби було проведено розширену нараду-семінар, у якій взяли участь керівники та заступники територіальних органів Нацдержслужби, керівники служб персоналу центральних органів виконавчої влади – всіх міністерств, відомств, а також зацікавлені особи. Два дні ми плідно працювали, заслухали велику кількість виступів, повідомлень, практичних роз’яснень. Відверто кажучи, ми навіть спочатку розгубилися, не знаючи, як справитися з цим масивом інформації, однак, уже повернувшись із Києва, усвідомили цю всю відповідальність, весь зміст цієї величезної за обсягом роботи і вже на регіональному рівні, не відкладаючи, почали проводити аналогічні заходи.


Так, 12 травня наш регіональний офіс чи не один з перших в Україні організував та провів за сприяння і участі обласної державної адміністрації регіональну нараду-семінар для керівників апаратів та кадрових служб районних державних адміністрацій, керівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації та відділів її апарату. Участь у заході взяло понад 150 осіб – абсолютно зацікавлених людей, які хотіли почути про механізм імплементації  Закону України «Про державну службу». Подібні наради відбулися і відбуваються зараз в усіх підрозділах міжрегіональних управлінь.


Питання щодо впровадження законодавства про державну службу практично щодня розглядаються під час надання методично-консультаційної допомоги органам виконавчої влади і при проведенні територіальними органами перевірок діяльності районних державних адміністрацій з питань дотримання законодавства про державну службу.
Спільні комунікативні заходи з цією метою проводимо із Чернівецьким регіональним центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Аналогічна робота здійснюється і нашими колегами в Івано-Франківській та Тернопільській областях. Квінтесенція таких заходів – не просто довести інформацію, а пояснити, дати людям усвідомити цей механізм імплементації закону.


Після проведення наради в державних органах розпочалася конкретна робота із впровадження положень Закону. Найперше і найголовніше завдання, яке стоїть сьогодні перед обласною і районними державними адміністраціями та територіальними органами центральних органів виконавчої влади і має бути реалізоване до першого червня – це виокремлення з  переліку усіх посад тих, що виконують функції з обслуговування. Це дуже болюче питання для кожного державного органу, адже за кожною посадою стоїть жива людина.


Керівник спільно із службою персоналу попередньо вивчають, чи всі працівники державних органів на момент набрання чинності Закону України «Про державну службу» виконують функції держави, передбачені його першою статтею. У цій статті Закону зазначено, що державна служба – це публічна професійна політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави. Йдеться, зокрема, про сім напрямків, які характеризують зміст державної служби: це аналіз державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовка пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; управління державними фінансовими ресурсами, майном та контроль за їх використанням; управління персоналом державних органів; реалізація інших повноважень державного органу, визначених законодавством.


Ці положення накладаються на кожну посадову інструкцію, і якщо в ній відображено хоча б одне з таких завдань, посадовець залишається в системі державної служби. Якщо перелік функцій не відповідає зазначеному, посада виводиться за межі державної служби і вводиться до переліку посад, які виконують функції з обслуговування. Далі ці переліки подаються нам, у регіональний офіс міжрегіонального управління для розгляду, аналізу і затвердження.  Така процедура проводиться у всіх областях. У випадку  невідповідності ми повертаємо документи на доопрацювання. Робота вже розпочалася, вона дуже напружена, копітка і супроводжується численними зверненнями та запитаннями.

 

Нам самим іноді доводиться додатково шукати відповіді в законодавстві. Не знаємо чогось – звертаємось по допомогу до юристів Національного агентства з питань державної служби. Тобто робимо все, щоб у максимально стислі терміни і водночас якісно провести цю першочергову роботу. Чому це важливо? Тому що далі на підставі цих затверджених переліків посад  орган розробляє структуру, штатні розписи, а це, у свою чергу, пов’язано із фінансовими питаннями, зокрема визначенням посадових окладів. Зважаючи на це, у нас зараз дуже насичений графік, ми щоденно ведемо прийом відповідних документів, надаємо консультації.


Варто зазначити, що зараз на особливому контролі Нацдержслужби і її терторіальних органів звернення державних органів щодо розбіжностей в розумінні і застосуванні окремих норм закону. Цій темі я навіть присвятив спеціальний виступ на нараді-семінарі в обласній державній адміністрації. До Національного агенства України з питань державонї служби і до її територіальних органів почали надходити численні звернення, в яких керівники державних органів, державні службовці, а також представники інститутів громадянського суспільства  акцентують увагу на тому, що окремі положення закону не зовсім чітко відтворюють зміст діяльності органів державної виконавчої влади, незрозумілі або читаються двозначно, і тому потрібні додаткові роз’яснення.


Із огляду на це ще на початку квітня з ініціативи Нацдержслужби спільно із зацікавленими міністерствами та відомствами, профільним парламентським комітетом було вироблено узгоджену позицію, напрацьовано і підготовлено до прийняття Верховною Радою проекту закону про внесення змін до чинного Закону України «Про державну службу». Проект зареєстровано за № 4370. З трибуни в Києві було заявлено, що він має бути прийнятий 10-12 травня, однак поки цього ще не зроблено. Ми всі чекаємо прийняття цього проекту, чекаємо змін, тому що там прописані ключові моменти, роз’яснення окремих положень і окремих нюансів, на які звертають у вагу і державні службовці, і громадськість, і засоби масової інформації. Зокрема, у законопроекті прописана роль такої ключової фігури як керівник апарату, чого немає у чинному Законі України «Про державну службу»,  роз’яснено питання щодо статті 10, де йдеться про політичну неупередженість державних службовців категорії «А» тощо. Власне, свій робочий день я щодня розпочинаю із перегляду інформації, чи заслуханий цей законопроект.


Деякі роз’яснення були зроблені Нацдержслужбою, але вони більше превентивного характеру. І нам справедливо дорікають, що ці положення не підтверджені законодавчо. Саме тому ми сподіваємося, що вже найближчим часом анонсований законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» таки буде прийнято.

Відгуки: 
Немає відгуків

Додати новий відгук:
 Ваше ім`я:
 Текст відгуку:
 
Микола Ярмистий: дотримання принципів вірно служити українському народові та українській державі закладені в обітниці ще 100 років тому Наталія Пасічник: Урядом затверджений новий Порядок призначення житлових субсидій Державна служба є критерієм розвитку нашої держави Тетяна Лукащук: "КДС" - це надійний інструмент реалізації новітнього напряму системи підвищення кваліфікації держслужбовців Микола Проданюк: Публічні закупівлі мають бути відкриті, чесні та прозорі Микола Савчук: Путильський район сьогодні Леся Нос: Налагодження комунікації з громадянським суспільством – важлива складова успіху в реалізації державної політики Діяльність суду: Розгляд справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією Юрій Півень: Про стан соціального захисту населення області у 2017 році Лідія Гайдей: Культурне життя Заставнівщини Євгенія Бойко: Створення сприятливого інвестиційного клімату – одне із пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку Новоселицького району Лілія Гриневич: Наше завдання - підняти якість освіти і якість вивчення української мови у школах викладання мовою нацменшин, зберігши при цьому використання і вивчення предметів рідною мовою Відділ з питань туризму Чернівецької ОДА: Туризм на Буковині Тетяна Лукащук: Деякі аспекти проведення атестації претендентів на посади державної служби щодо вільного володіння державною мовою Володимир Дьяченко: Соціальні питання – лідери серед звернень громадян Павло Петренко: Правова допомога і правовий захист є надзвичайно актуальним для всіх українських громадян Уряд проводить капітальний ремонт країни Юрій Кітар: Ми маємо резерви та потенціал для розвитку району Буковинці можуть видати свої книги за кошти обласного бюджету Любов Крикливець: Основне завдання реформи – у підвищенні рівня доступності та якості медичної допомоги Валентина Юрчук: Про роботу Центру надання адміністративних послуг Заставнівської районної державної адміністрації Іван Друцул: Кіцманський район сьогодні Роман Криган: Реформування служби зайнятості та ситуація на ринку праці Буковини Юрій Півень: Стан призначення та виплати субсидій населенню по Чернівецькій області Олег Стецевич: Завдання і пріоритетні напрямки розвитку кадрового забезпечення органів державної влади та ... Руслан Сенчук "Вижницький район: виклики, досягнення та перспективи" Анатолій Круглашов: Десять років готуємо магістрів за спеціальністю «Державна служба» Юлія Яківчек: Основні принципи роботи – вчасно виявити дитину у складних життєвих обставинах і вдало її влаштувати Оксана Палійчук: Децентралізація освітньої галузі в Чернівецькій області Любов Нечипорук: Громади мають можливість реалізувати право на власне радіомовлення Віорел Ястремський: Герцаївський район сьогодні Ольга Гришин-Грищук: Соціальна робота з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах Михайло Леньков: Роль Національного агентства України з питань державної служби та її територіальних органів в імплементації Закону України Микола Ярмистий: Новий Закон України «Про державну службу» як компетентнісна модель управління людськими ресурсами Петро Шевчук: Патології у системі державного управління Володимир Бойко: Можливості застосування досвіду країн ЄС для реформування системи професійного навчання державних службовців Аліна Агопшук: «Зелене золото» Буковини – то її ліси В’ячеслав Хохуляк: Нотаріуси виконують функції державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Світлана Штефанчук: Система безоплатної правової допомоги як спосіб захисту прав і свобод людини Богдан Вітовський: З молоддю працюємо на партнерських засадах Олена Головіна: Профілактика стресу в професійній реалізації державних службовців Молодь на державній службі: Мар’яна Антимійчук
Детально про проекти Державного фонду регіонального розвитку для об'єднаних громад Чернівецької області Вікторія Чебан: Центр розвитку місцевого самоврядування створений в рамках реформи децентралізації Ярослав Кушнірик: Стан та перспективи розвитку ОСББ у місті Чернівці Олексій Грушко: "Стратегічне планування у громадах: необхідність та дороговказ розвитку" Сторожинецька ОТГ показала результати річної діяльності Олексій Грушко: Субвенція на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад (Україна та Чернівецька область) Олександр Ковальчук: Нові можливості для підтримки і фінансування місцевого та регіонального розвитку Анатолій Сапогівський: До Клішковецької громади вже хочуть доєднуватися інші населені пункти Мік Мюллей, Віталій Юрків: Програма DOBRE як інструмент для підтримки та економічного розвитку громад Ольга Чепель: Про форми співробітництва територіальних громад Марія Довгань: Бібліотеки в умовах децентралізації Представники ЄС взяли участь у відкритті Чернівецького підрозділу установи «Центр розвитку імсцевого самоврядування» Микола Федорук: Про законодавчу діяльність з питань децентралізації влади Леонід Швець: Основне завдання сьогодні – працювати над наповненням бюджету Кадрові питання в об'єднаних громадах: яких фахівців потребують ОТГ? Роман Єрема: Перспективи розвитку системи надання соціальних послуг у Вижницькому районі Станіслав Сухар: Якщо люди налаштовані працювати - розвиток буде Тетяна Татарчук: Об’єднані громади Буковини: потенціал, виклики, перспективи Земельні питання – одна найбільш складних ділянок в діяльності органів місцевого самоврядування Верховна Рада прийняла важливі законопроекти з питань децентралізації. Коментар експерта: Ольга Чепель Недобоївська ОТГ: підсумки року Володимир Чоботарь: Люди зрозуміли, що реформа – це правильний крок Тарас Халавка: Цьогорічний процес об'днання громад має свої особливості Василь Равлик: Можна по-різному ставитися до реформи децентралізації, але лишатися на тому місці, де ми є зараз, неможливо Іван Мунтян: Оновлений склад обласної ради повинен виправдати очікування громади Друга хвиля об’єднання громад на Буковині: стан та перспективи Сергій Колотило: Перспективу подальшого розвитку вбачаємо саме в об’єднанні громад Децентралізація: коротко про головне В області працюватиме 11 бюро правової допомоги Василь Падурі: «Півроку на посаді: перші результати» Петро Чебан: Пріоритетні напрямки сільської ради - залучення додаткових коштів та створення робочих місць Євген Прокопець: Громади, які не об’єдналися, на сьогодні у програші Ольга Чепель: Децентралізація в Чернівецькій області: міфи та реальність Ілля Карлійчук: Маємо багато завдань у сфері житлово-комунального господарства Григорій Ванзуряк: Із прихильників реформи ми стали тими, хто взяв на себе зобов’язання її розпочати Христина Марчук: Законодавче забезпечення реформи децентралізації Більше коштів субвенції із Держбюджету-2016 отримають громади, що об’єднались із сільськими територіями, – Геннадій Зубко Валерій Романенко: Люди вже зрозуміли, що їх благополуччя залежить виключно від їх активності і бажання щось змінити у своєму житті Аркадій Шова: Ми знали, що будуть труднощі, і готові їх вирішувати «Посли реформ»: Чому необхідно проводити реформу місцевого самоврядування? Тарас Халавка: Врахування фактору поліетнічності при формуванні об’єднаних територіальних громад у Чернівецькій області Антоніна Скидан: Наша мета – спроможна, самодостатня, сильна громада Василь Цуркан: Використання міжнародного досвіду в роботі Острицької сільської ради І. Баб'юк, О.Чепель "Основні аспекти формування спроможних територіальних громад"
Формування система державної служби в Україні в 1917–1918 рр. Управління персоналом в умовах змін До проблеми міжкультурної взаємодії Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Білозерський Василь Михайлович (1825 – 1899) Тетяня Гаман: Навчання старост об’єднаних територіальних громад доброму врядуванню – потреба сьогодення (з досвіду Хмельницького центру ППК) Владислав Струтинський: Антон Кохановський – політик, громадянин, патріот Чернівців Виконавчі структури в ОТГ: закордонний досвід, українські реалії та перспективи (презентація наукового видання) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бачинський Юліан Олександрович (1870 – 1940) Тарас Халавка: Закордонний досвід формування органів влади базового рівня (на прикладі польських гмін) Микола Ярмистий: Професійна компетентність службовців органів влади в системі публічного управління (концептуальний підхід) Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Бандера Степан Андрійович (1909-1959) Презентовано енциклопедичний довідник «Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні» Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Антонович Володимир Боніфатійович (1834 – 1908) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 3) Практика реформування місцевих органів влади в системі публічного управління Історія ідей і концепцій державної влади та публічного управління в Україні: Георгій Андрузький Олег Зубчик: Державна політика України у сфері вищої освіти Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій (Частина 2) Петро Брицький: Україна та Крим: зв’язок в контексті історичних подій Сергій Швидюк: Еволюція сучасної польської муніципальної системи Олексій Колесников:Старости в об'єднаних громадах: потреба в модернізації законодавства Тетяна Скутар: Історико-культурні туристичні ресурси як основа розвитку пізнавального туризму в Чернівецькій області Вікторія Чебан: Децентралізація: нові можливості для територіальних громад Валентина Богатирець: Англійська мова як інструмент розвитку комунікативного простору України Олександр Марусяк: Кримський трансфер 1954 р.: формально-юридичний аспект Анжеліка Дзюбко: Допомога онлайн-ресурсів у вивченні англійської мови Світлана Бостан: Упровадження інституту фахівців із соціальної роботи як перспективний напрям роботи соціальних служб Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархії. Частина ІІ. Пріоритети розвитку територіальних громад в контексті децентралізації влади: досвід Херсонської області Олександр Добржанський: Система органів влади Буковини у складі Австрійської (Австро-Угорської) монархій (Частина І) Наталія Нечаєва-Юрійчук: Виклики етнополітичній стабільності в Україні та перспективи їхнього подолання (на прикладі Чернівецької області) Сергій Гакман: Фактор шляхів сполучення у долі Буковини під час світових війн та післявоєнного врегулювання Пропозиції науково-практичного семінару «Сучасні методи та інструментарії управління регіональними етнополітичними процесами» Максим Ярмистий "Завдання щодо удосконалення структурно-функціональної системи" Уляна Гев'юк "Механізми участі національних меншин у суспільно-політичному житті України" А. Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005-2013 рр.) Частина ІІ І. Буркут "Незалежність потрібно захищати" Пропозиції учасників Муніципальних читань імені Антона Кохановського А.Круглашов "Діяльність регіональної влади у контексті реформаторських спроб в Україні (2005 – 2013 рр.) Частина 1" С.Гакман "Російська інтервенція в Україну в контексті міжнародного права" Б.Руснак "Особливості проведення позачергових виборів народних депутатів 26 жовтня 2014 року"
шукайте нас на facebook